میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۵
 
 
دو فوریت طرح تشکیل کمیته حقیقت‌یاب پلاسکو رای نیاورد

در حالی که همه انتقادها در رسانه‌ها مطرح می‌شود و برخی اعضای شورا مدام از قصور شهردار در حادثه پلاسکو می‌گویند اما در میدان عمل نه خبری از استیضاح شهردار است و نه حتی کمیته حقیقت‌یاب تصویب می‌شود، همین‌هاست که باعث می‌شود فکر کنم همه انتقادها فقط مصرف جهت‌دهی به افکار عمومی را دارد نه داعیه حمایت از حقوق مردم. دو فوریت طرح تشکیل کمیته حقیقت‌یاب پلاسکو پس از بحث و بررسی در شورای شهر تهران رای نیاورد.
مرتضی طلایی در صحن شورای شهر در مورد کمیته حقیقت‌یاب، گفت: مگر می‌شود ۳۱ عضو شورا از مردم دفاع نکنند و مخالف دفاع از کسبه و آتش‌نشانانی که جان خود را داده‌اند باشند، چرا با مسائل رفتار سیاسی می‌کنید.
وی با بیان اینکه مسجدجامعی، پیش‌نویس طرح تشکیل کمیته حقیقت‌یاب را به صحن آورد، اما بعد از مدتی تصویر نامه در شبکه‌های ضدانقلاب منتشر شد، گفت: چرا با شورا رفتار دوقطبی می‌کنید. طلایی ادامه داد: برخورد سیاسی نکنید و عنوان نکنید طرفداران شهردار این طرح را امضا نکردند
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه من که جلوی دشمنان ایستادم و دخترم را از گروگانگیرها نجات دادم، حالا می‌گویید از حقوق مردم دفاع نکردم، گفت: یک پیشنهادی درخصوص تشکیل کمیته حقیقت‌یاب ایجاد شد و ما هم نظرمان را اعلام کردیم، مگر می‌شود در دفاع از حقوق مردم شک و تردید کنم!
طلایی افزود: برخورد سیاسی نکنید و عنوان نکنید طرفداران شهردار این طرح را امضا نکردند، چراکه ما طرفدار قانون و حمایت از مردم و حق هستیم و برای ما شهردار و رئیس‌جمهور هرکه می‌خواهد باشد، چراکه ما از قانون و مردم حمایت می‌کنیم.
وی افزود: ما حرفمان این است که رئیس‌جمهور، مجلس و قوه قضاییه برای بررسی ابعاد حادثه پلاسکو وارد عمل شوند و به همین دلیل لازم است شورا بررسی‌های سایر دستگاه‌ها را جمع‌آوری و بررسی کند. نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: دو کمیته دیگر در شورا برای بررسی ابعاد پلاسکو تشکیل شده و تشکیل سومین کمیته لازم نیست. طلایی خطاب به سرخو که وی را مورد انتقاد قرار داد، گفت: نامه دست شما بود، چرا منتشر می‌کنید؟ من اهل جار و جنجال نیستم. یک طرح آوردید و ما پیشنهاداتی داشتیم اما جور دیگری مخابره کردید.
محسن سرخو در واکنش به سخنان نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران، گفت: حرف‌های شما سیاسی است چرا ما را متهم به سیاسی کاری می‌کنید.
نهایتا مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران ضمن دعوت همگان به آرامش، گفت: نباید این برداشت ایجاد شود که افرادی که این طرح را امضا نکردند، با حقیقت‌یابی و جست‌وجو مخالف هستند، اما متاسفانه اینطور برداشت شده است.
وی با بیان اینکه ما مخالف ایجاد تشکیل کمیته حقیقت‌یاب نیستیم، بلکه با روش مخالف هستیم، گفت: روز شنبه در جلسه اضطراری شورا مصوب شد که دو کمیته فنی و حقوقی تشکیل شود و تعدادی از اعضا نیز انتخاب شدند و به تصویب رسید و رئیس شورا نیز این موضوع را ابلاغ رسمی کرد و چند جلسه نیز تشکیل شده است و حالا پیشنهاد تشکیل کمیته سوم مطرح می‌شود و این در حالی است که دستگاه‌های مختلف اعم از قوه قضاییه، دولت، مجلس و حتی دستگاه‌های کوچک‌تر مثل مرکز تحقیقات وزارت مسکن، سازمان نظام مهندسی و... بررسی‌های خود را آغاز کردند و پیشنهاد کردیم به جای تشکیل کمیته جدید، به موازات این دستگاه‌ها شورا بررسی‌ها را جمع‌آوری و گزارش کاملی را ارائه دهد.
رئیس شورای شهر تهران همچنین اظهار کرد: شهردار تهران از بس به جاهای مختلف دعوت شده، فرصت نکرده به شورا بیاید.
امانی، معاون شهردار تهران که در جلسه حضور داشت، در واکنش به این سخن چمران، در حالی که اجازه صحبت نداشت، گفت: شهردار تهران در مورد حادثه پلاسکو به هیچ جایی به غیر دولت نرفته و این در حالی است که عنوان کرده بودند که جلسه با حضور رئیس‌جمهور است و وقتی قالیباف رفت متوجه شده با حضور سایر مسئولان برگزار می‌شود.
همچنین اقبال شاکری نیز با بیان اینکه ما نماینده مردم هستیم و وظیفه‌مان دفاع از حقوق آنها هست، گفت: اجازه دهید دو کمیته دیگر گزارش‌های خود را بدهند و اگر کم بود کمیته دیگر تشکیل دهید، اما با موضوعات مردمی و شهری، سیاسی برخورد نکنید و اگر دوستان دیگرمان در شورا نامه مجهول را به سایت‌ها بدهند باید پاسخ دهند.
پس از استماع نقطه نظرات اعضای شورا به دلیل عدم رعایت روال پیشنهاد طرح، یک فوریت طرح پیشنهادی تشکیل کمیته حقیقت‌یاب پلاسکو به رأی‌گیری گذاشته شد که با کسب ۱۳ رأی یک فوریت آن تصویب شد.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98389
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۳:۲۳:۴۹
به آقای سرخو ودیگر افراد شورا میگویم در آینده ای نه چنداد دور در پیشگاه خدای متعال حاضر خواهید شد نه از حق مردم بگذرید ونه با تهمت وافترا نسبت به افراد خود را بدهکار آنها کنید همه شما در پیشگاه اللهی با آقای قالیباف روبرو خواهید شد وآنجا وای به کسی که تقوی را رعایت نکرده وظلم کرده باشد((انک لبل مرصادا))