میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
برگزاری مراسم نکوداشت‌های
جشن خانه سینما با تقدیر از ۴ سینماگر

مراسم نکوداشت جشن سینمای ایران، با حضور جمعی از مدیران و هنرمندان سینمایی در ایوان‌ شمس‌ برگزار شد.
در این‌ مراسم با اجرای کامران ملکی، طبق اعلام قبلی قرار بود از سیروس ابراهیم‌زاده، حسین علیزاده، کیانوش عیاری و محمدحسن خوشنویس تقدیر و تندیس‌های افتخار خانه سینما به یاد سیف الله داد اهدا شود که اولین بخش به سیروس ابراهیم زاده اختصاص داشت.

تاریخ معاصر ایران وامدار سینما است
سیروس ابراهیم‌‌زاده پس از آنکه توسط جمعی از همکاران خود تقدیر شد در سخنانی گفت: تواضع نمی‌کنم بگویم که شامل این الطاف شما نیستم چون می‌گویند پشت تواضع، تفرعن وحشتناکی وجود دارد ولی واژه‌ای برای خوشحالی‌ام‌ پیدا نمی‌کنم. این مجالس در وهله اول برای نسل جوان از این جهت ارزشمند است که متوجه می‌شوند راه سختی که طی می‌کنند بی‌اجر نمی‌ماند. ضمن اینکه برای آن کسی که تجلیل می‌شود هم این حسن را دارد که دوران سپری شده خود را مرور می‌کند.
این بازیگر همچنین افزود: من خوشحالم در عصری هستم که سینما پرچمدار بازشناساندن فرهنگ غنی اجتماعی ماست. الان کمتر جشنواره‌ای است که ایرانی در آن نباشد و تاریخ معاصر ایران از این جهت وامدار سینمای ایران است.
وی با اشاره به برخی اعتراض‌ها و واکنش‌ها از سوی سینماگران مثل آتش زدن کارت گفت: این کارها لطمه‌ای اساسی به جان‌فشانی نسل‌های گذشته ما می‌زند.

کار فرهنگی هوا و هوس نیست
محمدحسن خوشنویس با اشاره به صحبت‌های معتمدآریا که به همراهی‌های همسرش اشاره کرده بود، گفت: نمی‌شود فردی کاری را در عرصه‌ای انجام دهد و تنها بوده باشد و من هم همسر و خانواده‌ام همیشه همراهم بودند همان طورکه در فیلمخانه نیز همکارانم با من همراهی می‌کردند.
او افزود: الان‌ فرهنگ با تصویر در دنیا همه‌گیر می‌شود و در این عصر نقش کسانی که با تصویر سرو کار دارند، بسیار مهم است. علاوه بر این کسانی که وارد عرصه فرهنگی می‌شوند باید بدانند این کار هوا و هوس نیست بلکه برای تمام عمر است.
وی ادامه داد: کسی‌که در این‌ حوزه کار می‌کند باید تاریخ و سیاست و...‌ را بشناسد و امیدی هم به هیچ دولتی نداشته باشد. به همین دلیل از آنجا که اینجا توسط یک نهاد صنفی از من تجلیل می‌شود در مراسم حضور پیدا کردم.
سومین بزرگداشت این مراسم با تقدیر از کیانوش عیاری همراه بود که علیرضا داودنژاد، حسن فتحی، فرشته طائرپور و مرتضی رزاق کریمی از این فیلمساز تقدیر کردند.

تناقض‌های عجیب و غریبی در سینمای ایران وجود دارد
کیانوش عیاری هم پس از دریافت تندیس خود اظهار کرد: کیف کردم از این صحبت‌هایی که شنیدم اما نمی‌خواهم درباره توقیف دو فیلم آخرم و فیلمهای دیگرم صحبت کنم.
او در جملاتی کوتاه به دشواری ساخت فیلم و توسعه فرهنگی اشاره کرد و گفت: تناقض‌های عجیب و غریبی در سینمای ایران وجود دارد.

از مسئولان انتظار نداشته باشید
بخش انتهایی این آیین با تقدیر از حسین علیزاده و با سخنان محمد سریر، ابراهیم حقیقی، همایون اسعدیان و امین تارخ درباره این آهنگساز همراه بود.
علیزاده پس از دریافت تندیس خود بیان کرد: خوب است که وقتی این همه دوستان لطف دارند و مقدار زیادی از آن هم واقعیت دارد بگویم که من سختی نکشیده‌ام و همیشه مثل یک عاشق دنبال گمشده‌ای بودم که هیچ مقامی نتوانست جلوی مرا بگیرد. ضمن اینکه همیشه امید داشته‌ام و سینمای ایران این را برای من داشت که در هر کدام از فیلم‌هایم عاشق نشوم و روابط انسانی را نبینم. هر وقت احساس می‌کردم جوانمردی‌ام کم شده فیلمی پیشنهاد می‌شد که در آن جوانمردی وجود داشت.
او با اشاره به صحبت‌های محمدحسن خوشنویس بیان کرد: به هیچ‌وجه از مسئولان انتظار نداشته باشید چون کسانی که مسئول هنرهایی مثل موسیقی شده‌اند، کسانی بودند که از کودکی از آن منع می‌شدند و چطور ممکن است این افراد که به عنوان فعل حرام موسیقی را می‌دیدند برای آن کاری کنند. به همین دلیل به نظرم این وزارت ارشاد نیست که باید ارشاد کند بلکه هنرمند است. سینمای ایران در جهان در شرایطی درخشید که‌ فقط با سینمای تجاری پشتیبانی ‌می‌شد و افتخار می‌کنم با این سینما همکاری کرده‌ام.

کد مطلب: 100891
 
Share/Save/Bookmark