میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
ابطال نهایی نتایج همه‌پرسی تفرقه افکنانه بارزانی

دادگاه عالی فدرال عراق، رسماً حکم غیرقانونی بودن همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان را صادر و نتایج آن را لغو کرد.
پایگاه‌های خبری مختلف از جمله «قناة الغد»، «العربیة»، «الدجلة»، «خندان»، «اسکای پرس» و خبرگزاری «اسپوتنیک» این خبر را منتشر کردند. دادگاه عالی فدرال عراق، همه‌پرسی برگزار شده در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ در منطقه کردستان و سایر مناطق خارج از این منطقه را غیرقانونی دانست و کلیه آثار و نتایج مترتب بر آن را لغو و باطل اعلام کرد.این در حالی است که چند روز پیش منابع رسانه‌ای اعلام کردند که منطقه کردستان آماده لغو نتایج همه‌پرسی جدایی به دور از اعلام علنی در رسانه‌ها است و توافقاتی در این زمینه صورت گرفته، روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط»، چاپ لندن نیز، به نقل از منابع کردی نوشت که دادگاه عالی فدرال عراق، طی حکمی این نتایج را لغو خواهد کرد.
رئیس پارلمان منطقه کردستان عراق طی مصاحبه‌ای با برشمردن دلایل شکست همه‌پرسی جدایی این منطقه، تاکید کرد که این اقدام موجب شد که دستاوردهای ۲۵ ساله کُردها از بین برود.
«یوسف صادق» رئیس پارلمان منطقه کردستان تاکید کرد که تبعات برگزاری همه‌پرسی جدایی در این منطقه، دستاوردهای کردها طی ۲۵ سال گذشته را برباد داد.
وی در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط»، ۴ دلیل را برای شکست این همه‌پرسی و گام برداشتن به سوی جلو برشمرد و گفت: همه‌پرسی در زمانی برگزار شد که تمامی رهبران کُرد، کلیه اشکال حمایت بین‌المللی را از دست داده بودند و عناد ورزیدند و به درخواستهای جهانی ارائه شده از سوی قدرتهای بزرگ و پیشنهادهای جایگزین همه‌‌پرسی، توجهی نکردند. این اقدام بیانگر کوتاه‌نظری سیاسی بود و یک اشتباه آشکار رهبری سیاسی منطقه کردستان به شمار می‌رود. اگر همه‌پرسی از کانال پارلمان که یک نهاد قانونی و نماینده ملت کردستان بود، برگزار می‌شد نه از کانال رهبران یک حزب، همه چیز تفاوت داشت و ما همه دستاوردهای حاصله را از دست نمی‌دادیم. در این میان نخست‌وزیر منطقه کردستان با ابراز تاسف از حکم دادگاه فدرالی در خصوص رفراندوم، آن را نهایی دانست و گفت که این حکم به طور یکجانبه صادر شده است.

کد مطلب: 101908
 
Share/Save/Bookmark