میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۸
 
 
نگاهی بر یک فرمان

ترامپ باردیگر طرح ممنوعیت سفر اتباع ۶ کشور یا بهتر بگوییم مسلمانان به آمریکا را اعلام کرد.
این اقدام در حالی صورت گرفته که به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی هدف از آن اسلام هراسی و ایجاد فضای امنیتی علیه آنان است، در حالی که البته کینه ریشه‌ای سران آمریکا از برخی ملت‌ها نظیر ایرانیان را نیز نشان می‌دهد. در این میان اما اعتراض‌های مردمی و جهانی به قوانین جدید مهاجرتی آمریکا اعتراض به اسلام ستیزی عنوان گردد که نشانه جایگاه اسلام و مسلمانان در آمریکا و جهان است. برخی بر این عقیده‌اند که این اقدام ترامپ با توجه به شدت تقابل‌ها در ساختار سیاسی آمریکا چنان است که حتی دستگاه‌های اطلاعاتی علیه ترامپ شده‌اند واین اقدامی برای پنهان‌سازی بحران‌های گسترده ترامپ و تزلزل ساختار سیاسی آمریکا عنوان شود.
نکته مهم در این طرح خارج کردن عراق از لیست مذکور است. حال این سوال مطرح است که هدف آمریکا از این اقدام چه بوده است؟ آمریکا با خارج کردن نام عراق به دنبال احیای حضور در این کشور است چرا که مقامات کاخ سفید بارها تاکید کرده‌اند آمریکا نباید نفت عراق را از دست بدهد. آمریکا با خارج کردن نام عراق به دنبال چند هدف منطقه‌ای نیز می‌باشد. برهم زدن روابط ایران و عراق و ایجاد این ذهنیت برای ایرانیان که عراق با دادن امتیازاتی همچون دوری از ایران و رویکرد به عراق چنین امتیازی از آمریکا گرفته چنانکه این اقدام ترامپ بعد از سفر وزیر خارجه سعودی و نیز مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا به عراق صورت گرفت. در همین حال آمریکا به دنبال ایجاد شکاف در جبهه مقاومت علیه تروریسم و رژیم صهیونیستی با اجرای سیاست‌های گزینشی در قبال آنان است که از آن جمله خارج کردن نام عراق است. نکته مهم آنکه پرونده عراق نشان می‌دهد که آمریکا هرگز رویکرد مثبتی به این کشور ندارد چنانکه جنایات گسترده آمریکا در عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون امری آشکار است و حتی اکنون حمایت آشکار از تروریست‌ها علیه این کشور دارد. آمریکا به عنوان قاتل مردم عراق و حامی تروریسم علیه این کشور باید مورد بازخواست و مجازات قرار گیرد. کارنامه آمریکا در ایجاد القاعده واهی بودن ادعای مبارزه آمریکا با القاعده را نشان می‌دهد چنانکه نمود عینی این رفتار آمریکا اقدام آن در ایجاد شبکه ابوبکر بغدادی در زندان‌های عراق در زمان حضور در این کشور است که با هدف نابودی منطقه ایجاد شدند.
به هر تقدیر می‌توان گفت که اقدام آمریکا در خارج‌سازی نام عراق نه از روی دوستی بلکه در ادامه طراحی این کشور برای دخالت در امور داخلی عراق و البته بحران‌سازی در منطقه است که در لوای همگرایی با عراق در مبارزه با تروریسم صورت می‌گیرد.

کد مطلب: 98730
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark