میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
پیامی به وسعت جهان
جهان دیروز، روز جهانی قدس دیگری را تجربه کرد. روزی که برخلاف سالهای گذشته به خاطر بحران کرونا ویروس در بسیاری از نقاط جهان به صورت ویدئوکنفرا

جهان دیروز، روز جهانی قدس دیگری را تجربه کرد. روزی که برخلاف سالهای گذشته به خاطر بحران کرونا ویروس در بسیاری از نقاط جهان به صورت ویدئوکنفرانس و یا در قالب فضای مجازی برگزار شد. البته در برخی از کشورها مردم به صورت راهپیمایی این روز را برگزار کردند. با تمام این تفاسیر، روز قدس پیام‌های روشنی را به جهانیان مخابره کرد که می‌تواند بر آینده فلسطین و منطقه تاثیر بسیاری داشته باشد. برگزاری این روز در فضای مجازی و ساختارهایی ورای راهپیمایی به دلیل بحران کرونا نشان داد که روز قدس و حمایت از فلسطین هرگز متوقف نخواهد شد و حرکتی مردمی و جهانی است و تا پایان اشغال این سرزمین این روند ادامه دارد. پیام دیگر آنکه جهانیان با گرامی داشت این روز نشان دادند که برخلاف ادعای غربی‌ها، نگاه جهانی به جمهوری اسلامی ایران مثبت است چنانکه روز قدس برگرفته از اندیشه های انقلاب اسلامی است که بنیاد آن را جمهوری اسلامی نهاد و توانست آن را به اصلی جهانی مبدل سازد. حرکت جهانی روز قدس را می‌توان نشانه تفاوت دیدگاه جهانی با نگاه ادعایی غرب در قبال ایران دانست که محور آن را اعتماد و همراهی جهانی به آرمان‌های ایران در حمایت از مظلوم و مقابله با ظالم تشکیل می‌دهد. نکته مهم دیگر آنکه برگزاری این روز در حالی که صهیونیست‌ها رادیکالی‌ترین سیاست‌ها را در پیش گرفته و از الحاق کرانه باختری و دره اردن سخن گفته‌اند نشانگر انزوای جهانی این رژیم است که ظرفیت و جایگاه مقاومت را آشکار می سازد. پیام دیگر مخالفت جهانی با اقدامات آمریکا علیه فلسطین است. آمریکایی که تمام قد در کنار اشغالگری صهیونیست‌ها ایستاده است و این روزها نیز از طرح اشغال کامل کرانه باختری حمایت می‌کند، دیگر جایگاهی در معادلات فلسطین ندارد و برخلاف گذشته که طرح‌های‌ آن با همراهی اجباری جهانی همراه می‌شد اکنون جهان به برکت روز قدس در مقابل این سیاست‌های ضد بشری ایستاده است. اما درس مهم روز قدس دیروز را می‌توان پیام به سازشکاران دانست. برخی کشورهای عربی با تصور برخورداری از حمایت آمریکا دل به سازش و معامله قرن بسته‌اند حال آنکه ملت‌های جهان با برگزاری روز قدس درباره ادامه این روند و خیانت به فلسطین هشدار دادند. جهانیان نشان دادند که پذیرنده روند سازش نیستند و صرفا مقاومت تنها گزینه برای نجات فلسطین می‌دانند.
به هر تقدیر روز قدس دیروز را می‌تواند ابعاد جدید حمایت جهانی از فلسطین دانست که بهره گیری از فضای مجازی از ابعاد مهم آن را تشکیل می‌دهد. آنچه مسلم است آنکه آینده فلسطین با مقاومت مسلحانه بیشتری همراه خواهد بود که کرانه باختری می‌تواند محور این حرکت باشد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113861
 
Share/Save/Bookmark