میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۸
 
 
با گذشت ۲ ماه؛
پرواز قیمت مرغ ادامه دارد

قیمت مرغ در بازار از حدود دوماه پیش روند صعودی به خود گرفته و علی‌رغم اینکه دولت قیمت منطقی این کالا را ۷۵۰۰ تومان اعلام کرده اما همچنان نرخ آن حدود ۸۵۰۰ تومان است.
به گزارش مهر، بازار مرغ که جز در ایام خاص مانند عید نوروز و ماه مبارک رمضان، معمولا روزهای آرامی را پشت سر می‌گذارد از اواسط تیرماه سال‌جاری با یک شوک قیمتی مواجه شد و نرخ این کالا از ۷ هزار و خرده‌ای به حدود ۸ هزار تومان و کم‌کم به بیش از این مقادیر صعود کرد.
در حال حاضر نیز با گذشت حدود دو ماه از آن زمان؛ هنوز قیمت مرغ در بازار حدود ۸۵۰۰ تومان است این در حالی است که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پیش از این اعلام کرده‌اند: قیمت منطقی مرغ ۷۵۰۰ تومان است.
به گفته تولیدکنندگان و کارشناسان افزایش قیمت جوجه یکروزه دلیل ناآرامی‌های بازار مرغ بوده است؛ روز گذشته محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی از کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت جوجه یکروزه در بازار خبر داد و گفت: نرخ جوجه به ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان رسیده است، دلیل این امر نیز افزایش تولید جوجه است.
براساس این گزارش نگاهی به نوسانات قیمتی مرغ در چهار سال گذشته نیز نشان می‌دهد که روند تغییرات میانگین قیمت مرغ طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶ به شرح ذیل بوده است: بر این اساس میانگین قیمت در رمضان ۹۳ نسبت به رمضان ۹۲: ۲.۵ درصد افزایش داشته؛ در عید ۹۳ نسبت به عید ۹۲ بدون تغییر بوده؛ در رمضان ۹۵ نسبت به رمضان ۹۴: ۱.۴ درصد افزایش داشته؛ در عید ۹۵ نسبت به عید ۹۴: ۹.۸ افزایش داشته و در رمضان ۹۶ نسبت به رمضان ۹۵: ۹.۷ درصد افزایش داشته است. همچنین در عید ۹۶ نسبت به عید ۹۵: ۱.۲ درصد رشد داشته است.
با این اوصاف باید منتظر ماند و دید طی روزهای آینده بازار مرغ تحت تاثیر افزایش تولید جوجه و کاهش قیمت آن قرار می‌گیرد و نرخ این کالا روند نزولی به خود می‌گیرد یا اینکه همچنان به پرواز خود ادامه می‌دهد؟
براساس این گزارش، بازار تخم‌مرغ نیز حدود یک ماه و نیم پیش با یک شوک قیمتی مواجه شد و درب مرغداری قیمت هرکیلوگرم از این محصول به حدود ۵۲۰۰ تومان رسید.
درباره دلایل گرانی این محصول ناصر نبی پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: از دی ۹۵ به دلیل شیوع آنفلوانزا، حدود ۳۰ میلیون مرغ در کشور از بین رفته و همین مساله، دلیل گرانی تخم‌مرغ است.
مساله گرانی تخم‌مرغ تا جایی پیش رفت که حتی دولت بحث واردات آن را نیز مطرح کرد که این مساله مورد انتقاد بسیاری از تولیدکنندگان بخش قرار گرفت.
درپی این مسائل طبق توافقات صورت گرفته بین اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران و معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی؛ توزیع تخم‌مرغ ارزان‌قیمت در میادین میوه و تره‌بار آغاز شد و کم‌کم قیمت این کالا در بازار متعادل شد. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت هر شانه تخم‌مرغ که حدود یک ماه پیش ۱۲ هزار تومان بوده در حال حاضر به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
در همین زمینه نبی‌پور گفت: در حال حاضر تخم‌مرغ ارزان شده و میانگین قیمت آن درب مرغداری بین ۴۲۰۰ تا ۴۳۰۰ تومان است.

کد مطلب: 100784
 
Share/Save/Bookmark