میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۲
 
 
تحریم به مدل آلمانی‌ها
کرونا ویروس در حالی به بحرانی جهانی مبدل شده که گوی برخی کشورها به ایجاد کروناهای جدید با ماهیت های اقتصادی و سیاسی علیه سایر کشورها هستند...

کرونا ویروس در حالی به بحرانی جهانی مبدل شده که گوی برخی کشورها به ایجاد کروناهای جدید با ماهیت های اقتصادی و سیاسی علیه سایر کشورها هستند رفتاری که نمود آن را در تحرکات آلمان علیه لبنان می‌توان مشاهده کرد. آلمان رسما از قرار دادن حزب الله در لیست گروه‌های تروریستی خبر داده و خواستار اجرای آن از سوی سایر کشورهای اروپایی نیز شده است. حال این سوال مطرح است که چرا در مقطع کنونی این اقدام از سوی آلمان صورت گرفته است و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ پیش از هر چیز این نکته مهم مطرح است که حزب الله بخشی از سیاسی و امنیتی لبنان است چنانکه هم در پارلمان و هم در هیات دولت دارای نماینده و وزیر است و از سوی دیگر در استراتژی دفاعی لبنان در کنار ارتش و مردم قرار دارد لذا تحریم حزب الله را باید تحریم لبنان دانست. رفتاری که با توجه به بحران درونی و اقتصادی لبنان می‌تواند اقدامی برای تشدید بحران در این کشور برای تحمیل خواسته‌هایی به لبنان باشد که خلع سلاح مقاومت، سازش با رژیم صهیونیستی، اجرای طرح‌های اقتصادی و سیاسی غرب در لبنان، همراهی لبنان با دشمنان سوریه می‌تواند بخشی از اهداف این تحرکات باشد. نکته مهم آنکه اقدام آلمان مغایر با طرح‌های اجلاس دوستان لبنان است که در آن برای خروج لبنان از بحران اقتصادی تعهدات مالی به این کشور داده شده بود.
نکته دیگر آنکه آلمان‌ها از جنگ دوم جهانی تاکنون با ادعای غرامت هولوکاست در حال باج دادن به رژیم صهیونیستی هستند و هر ساله مبالغی را به این رژیم می‌پردازند. بر این اساس و با توجه به نیاز دولت حاکم بر آلمان به حمایت لابی صهیونیستی در وضعیت نامناسب کنونی آلمان می‌توان اقدام علیه حزب الله را بخشی از همین باج دادن‌ها عنوان داشت. این امر زمانی بیشتر نمود می‌یابد که دادگاه بین‌المللی کیفری دیروز ز حق فلسطینی‌ها برای شکایت از رژیم صهیونیستی خبر داده است.
نکته مهم آنکه آلمان این روزها با بحران شدید کرونا مواجه است که به رغم ادعاهای اولیه در نهایت نتوانسته چندان کارکرد مثبتی در این زمینه داشته باشد. اکنون این سناریو مطرح است که آلمان با اقدام علیه حزب الله به دنبال انحراف افکار عمومی از وضعیت کرونایی خویش است تا شاید از میزان انتقادها به عملکردش در مقابله با کرونا بکاهد. نکته نهایی آنکه نوع واکنش‌ها به اقدام آلمان نشانگر طرحی برنامه ریزی شده از سوی ائتلاف عربی، غربی و عبری علیه لبنان است. هر چند ادعا می‌شود این اقدام برای مقابله با ایران است و حتی نوعی ابراز خشم در قبال پرتاب ماهواره نظامی ایران به فضا اما در نهایت این ائتلاف به دنبال ابعاد جدیدی از روند سازش است که هدف قرار دادن مقاومت منطقه بخشی از آن است چنانکه همزمان سعودی با پخش سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به دنبال اجرای سازش فرهنگی است تا ابعاد دیگری از معامله قرن را اجرایی کرده باشد. به هر تقدیر می‌توان گفت که اقدام آلمان‌ها برگرفته از مجموعه‌ای از بحران‌های داخلی و سیاست‌های خاورمیانه‌ای این کشور است که البته واکنش منفی لبنانی‌ها و منطقه به این اقدام ابهامات بسیاری را در تحقق اهداف آلمان به همراه داشته است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113582
 
Share/Save/Bookmark