میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۹
 
 
تیر خلاص برای حذف تماشاگر زیر متوسط

متولیان و دست‌اندرکاران سینما به جای بازگرداندن سینما به جایگاه اصلی‌اش و تلاش برای تقویت زیرساخت‌ها و مهم‌تر، زدودن پلشتی و سیاهی و سیاسی بازی از آن، سهل‌ترین و بدترین راه را انتخاب می‌کنند: افزایش قیمت بلیت!!
سینما همواره ارزان‌ترین تفریح مردم و خانواده‌های متعلق به لایه‌های فرودست جامعه بوده است. در تمام دنیا فاصله زیاد قیمت بلیت سینما با گزینه‌های دیگری چون موسیقی، تئاتر (و در جهان باله و اپرا) و... وجود داشته و دارد. اساسا سینما مکانی برای طبقه کارگر و «ندار»ها تلقی می‌شود و در همین راستا هم تثبیت شده است. از گذشته دور تاکنون سالن‌های نمایش غیرپرده‌ای، جولانگاه روشنفکران و پولدارها بوده و متقابلا سالن‌های نمایش فیلم، توسط کم‌بنیه‌های مالی پر می‌شده‌اند. تاریخ سینما نشان می‌دهد که تفاوت قیمت بلیت سینما با مثلا باله در غرب تا بیشتر از ۲۰ برابر هم ثبت شده است یا حتی سینما با تئاتر تفاوت فاحشی دارد. در همین شرایط در آمریکا قیمت بلیت سینما (منهای سالن‌های با خدمات ویژه و اشرافی) زیر ۹ دلار است در حالی که قیمت بلیت تئاتر ۳۰ تا ۵۰ دلار است. در بالیود و نالیود و انگلیس و آلمان و ژاپن و... نیز اختلاف قیمت بلیت سینما با دیگر مکان‌های هنری - تفریحی بارز و محسوس است. در واقع هزینه بالای تولید فیلم در این کشورها، با افزایش کمیت تماشاگر جبران شده و می‌شود، اما در کشور ما به دلیل فقدان تماشاگر انبوه در سالن ها، چالش اصلی تهیه‌کنندگان، همواره افزایش قیمت بلیت بوده و هست. این یعنی اراده‌ای برای بیرون کردن مخاطبان اصلی از سالن‌ها.
چند سالی است که موضوع باشگاه میلیاردی‌ها ذوق زدگی مدیران و فیلمسازان را به همراه داشته است اما برای افزایش فیلم‌های میلیاردی بالا بردن قیمت بلیت یعنی خودزنی. متولیان و دست‌اندرکاران سینما به جای بازگرداندن سینما به جایگاه اصلی اش و تلاش برای تقویت زیرساخت‌ها و مهم‌تر، زدودن پلشتی و سیاهی و سیاسی‌بازی از آن، سهل ترین و بدترین راه را انتخاب می‌کنند: افزایش قیمت بلیت!!
برای دخل و خرج فیلم‌ها، تنها راه و بهترین رویکرد، همانا برگرداندن سمت و سوی فیلم‌ها به دغدغه و پسند تماشاگران اصلی سینما است. نفس سینما برای قرار گرفتن در سبد مصرفی خانواده ها، تفریح ناشی از درام‌های قدرتمند قصه‌گو و قهرمان‌پرداز است. چنین سینمایی برای برگرداندن سرمایه و سودآوری، متکی به تماشاگران انبوه خواهد بود، وضعیتی که حتی سیر کاهش قیمت بلیت سینماها را درپی خواهد داشت، ولی با وضعیت کنونی که فیلم‌ها غالبا علیه منافع و پسند تماشاگران است، بالا بردن قیمت بلیت فیلم‌ها، نه تنها گره‌ای را باز نخواهد کرد، برعکس، روز به روز بر دامنه کاهش مخاطبان هم خواهد افزود. پس اگر دلسوز مردم و سینما هستید، جیب مردم را فراموش کنید و لوله تفنگ را به سوی موضوعات و مضامین ضد مردمی بگیرید.

محمدتقی فهیم

کد مطلب: 98632
 
Share/Save/Bookmark