میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
 
 
پادشاه بیمار جنایتی دیگر را رقم زد
کودک ۲ ساله قربانی تجاوز سعودی‌ به قطیف
کودک ۲ ساله قربانی تجاوز سعودی‌ به قطیف
 

همزمان با کشتار مردم یمن این‌بار، نیروهای رژیم سعودی یک کودک دو سال و نیمه و یک جوان را در روستای عوامیه در منطقۀ شیعه‌نشین قطیف در شرق عربستان به ضرب گلوله کشتند.
این کودک که جواد الداغر نام داشت، همراه با خانواده‌اش نزدیک عوامیه هدف قرار گرفت و کشته شد. این گزارش می‌افزاید مادر این کودک نیز در تیراندازی نیروهای سعودی به‌شدت زخمی شد.
براساس این گزارش نیروهای سعودی همچنین یک مرد جوان را که علی محمد کاظم نام داشت، به ضرب گلوله در عوامیه کشتند. العهد همچنین گزارش داد نیروهای سعودی با شلیک آرپی‌جی مسجد السید محمد را در منطقۀ المنصوره عوامیه هدف قرار دادند و این مسجد را به‌طور کامل تخریب کردند.
نیروهای آل‌سعود همچنین به یک مسجد دیگر در محلۀ الدیره در عوامیه حمله کردند.
نظامیان سعودی همچنین به‌صورت پراکنده و بی‌هدف در مناطق مختلف عوامیه آرپی‌جی شلیک کردند که در نتیجۀ آن به‌شدت به شبکه برق منطقه و منابع آب این روستا آسیب وارد شد؛ عوامیه از چندی پیش تحت محاصرۀ نیروهای سعودی است و با کمبود شدید آب دست و پنجه نرم می‌کند.
نیروهای سعودی روز چهارشنبه نیز با مسلسل و تسلیحات سنگین به عوامیه حمله کردند که در این حمله ۳ نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.
استان قطیف در شرق عربستان سعودی که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، از فوریه ۲۰۱۱ صحنۀ اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی بوده است. معترضان خواستار اصلاحات، آزادی‌بیان، آزادی زندانیان سیاسی و پایان دادن به تبعیض اقتصادی و مذهبی هستند.
از سوی دیگر این اعتراضات مسالمت‌آمیز اغلب با سرکوب گسترده نیروهای سعودی روبه‌رو شده است. نیروهای سعودی تدابیر امنیتی در سراسر این منطقه شیعه‌نشین را افزایش داده‌اند.نظامیان عربستان سعودی برای پنجمین روز متوالی به مساجد و مناطق مسکونی شهر «العوامیه» حمله کردند و در این تجاوز از بمب‌ها آتش‌زای ممنوعه استفاده کردند. منابع آگاه اعلام کردند که نیروهای سعودی در ادامه حملات خود به العوامیه از بمب‌های ممنوعه آتش‌زای «ناپالم» استفاده کرده‌ا‌ند.
ساختمان بمب‌های ناپالم به این شکل است که از سیلندرهای فلزی حاوی مواد آتش‌زا و چسبنده و چاشنی الکتریکی مخصوص تشکیل می‌شوند. ماده آتش‌زا و چسبنده و لزج مانند قیر ذوب شده است که قدرت احتراقش فوق العاده زیاد است. پس از انفجار بمب در اثر اصابت به زمین ماده محترقه درون بمب به حالت مشتعل در محیط اطراف پراکنده شده و آتش‌سوزی شدیدی ایجاد می‌کند. در صورتی که ماده آتش‌زا به بدن تماس پیدا کند، از یک طرف به علت چسبندگی زیاد از بدن جدا نمی‌گردد و از طرف دیگر با احتراق زیادش بدن را می‌سوزاند.
قوانین بین‌المللی استفاده از ناپالم و سایر مواد آتش‌زا علیه اهداف نظامی را منع نکرده است، اما استفاده از آن علیه غیرنظامیان براساس کنوانسیون منع استفاده از برخی سلاح‌های متعارف، مصوب ۱۹۸۰ ممنوع است. پروتکل ۳ این کنوانسیون استفاده از هر نوع ماده آتش‌زا مانند ناپالم و فسفر سفید را غیرمجاز می‌داند.
نظامیان عربستان در این ۴ روز، علاوه بر مسجد «شیخ محمد» به مسجد «الزهراء» نیز حمله کردند و این حملات همچنان ادامه داردو موجب شده تا کلیه مناطق تجاری و مدارس نیز بسته شوند و العوامیه تقریبا فلج شده است. در این میان یک مقام ارشد کاخ سفید گفت: آمریکا در آستانه تکمیل قراردادهایی برای فروش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سلاح به عربستان است. این مقام کاخ سفید که به شرط عدم افشای نام با رویترز گفت‌وگو می‌کرد تصریح کرد که رقم این قرارداد ظرف دهه آینده ممکن است به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار برسد. مقام آمریکایی گفت: «ما در مراحل نهایی مجموعه‌ای از توافقات قرار داریم.»
در این میان وزارت کشور عربستان اعلام کرد که در درگیری‌های امروز بین نظامیان و شهروندان این کشور در زادگاه شهید «نمر النمر»، ۲ نفر کشته و ۱۰ دیگر زخمی شده‌اند.نظامیان سعودی صبح جمعه به منظور ادامه تخریب آثار شیعیان این کشور به این منطقه اعزام شدند.
در ادامه هشدارها در باب جنایات سعودی در یمن یکی از سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل هشدار داد که در صورت حمله ائتلاف عربی به سرکردگی ریاض به بندر «الحدیدة»، دست‌کم ۴۰۰ هزار یمنی آواره خواهند شد. «محمد عبدی کیر» مدیر بخش عملیات وضعیت فوق‌العاده در این سازمان طی بیانیه‌ای اعلام کرد: به محض هرگونه تعرض به بندر الحدیده، دست‌کم ۴۰۰ هزار شهروند یمنی آواره خواهند شد.
پیش از این نیز، سازمان ملل هشدار داده بود که در صورت حمله عربستان به بندر الحدیده که شریان حیاتی میلیون‌ها نفر در یمن به شمار می‌رود، بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر آواره خواهند شد.

کد مطلب: 99262
 
Share/Save/Bookmark