میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
پس از شکست در تحمیل قطعنامه ضد یمنی به شورای امنیت صورت گرفت
عقده‌گشایی انگلیس با بمباران سوریه
عقده‌گشایی انگلیس با بمباران سوریه
 

در حالی انگلیس در شورای امنیت با شکست مواجه شده در یک جوسازی عقده گشایانه وزیر خارجه انگلیس در پارلمان این کشور گفت که باید تحقیقاتی درباره استفاده از گاز کلرین در غوطه شرقی دمشق انجام بگیرد و اگر اثبات شود از تسلیحات شیمیایی استفاده شده، غرب نباید بی‌حرکت بماند.
«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس طی سخنانی در مجلس عوام این کشور خواستار تحقیقات درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی دمشق شد. جانسون گفت «صدها نفر از شهروندان در غوطه شرقی تنها طی هفته‌ گذشته کشته شدند». وی افزود مجلس عوام انگلیس گزارش‌هایی درباره استفاده مخرب گاز کلرین تهیه خواهد کرد و باید تحقیقات درباره این گزارش‌ها به خوبی انجام بگیرد تا هرکس مسئول استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه است، پاسخگو باشد. ایندیپندنت هم نوشت از صحبت‌های جانسون در مجلس عوام می‌توان نتیجه گرفت، وزیر خارجه انگلیس از حمله هوایی علیه حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت می‌کند. وی در مجلس عوام گفته بود اگر اثبات شود که تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی استفاده شده، غرب نباید بی حرکت بماند.
جانسون گفت، جنگ سوریه تا کنون جان ۴۰۰ هزار نفر را گرفته و ۱۱ میلیون نفر را آواره کرده و این تراژدی انسانی هیچ جای دیگر وجود نداشته است. وی در ادامه مدعی شد «مجلس عوام هرگز نباید فراموش کند که حکومت اسد به کمک و تشویق ایران و روسیه بار سنگین این رنج را تحمیل کرده است. نیروهای اسد در حال حاضر غوطه شرقی محاصره شده را بمباران می‌کنند و اینجا جایی است که ۳۹۳ هزار نفر در محاصره زندگی می‌کنند».
وزیر خارجه انگلیس در ادامه ادعاهایش گفت «طنز تلخ این است که روسیه و ایران در ماه می سال گذشته [میلادی] غوطه شرقی را منطقه تنش‌زدایی شده نامیدند و وعده انتقال کمک‌های بشردوستانه دادند اما واقعیت این است که حکومت اسد تنها به کاروان سازمان ملل اجازه ورود به غوطه شرقی را داده است و تنها کمک‌ها به بخش کوچکی از مردم منطقه داده شده است». جانسون همچنین گفت انگلیس و دیگر متحدانش شورای امنیت را به سوی درخواست آتش بس در تمام سوریه پیش خواهند برد و نیازهای ضروری را به تمام نیازمندان خواهند رساند. وی ادعا کرد بعد از چند روز حرف‌های دوپهلوی روسیه سرانجام شورای امنیت روز شنبه قطعنامه‌ای برای آتش‌بس اعلام کرد تا کمک‌های بشردوستانه در فضایی امن به مردم غوطه شرقی دمشق برسد اما هواپیماهای حکومت اسد همچنان مواضعی را در این منطقه تحت محاصره، هدف قرار داده و سازمان ملل قادر به انتقال کمک‌ها نبوده است.
لازم به ذکر است آمريکا همچنان تروريستهاي داعش را از مناطق شمال شرق سوريه به يکي از پايگاه‌هاي نظامي خود در حومه جنوبي شهر الحسکه منتقل مي‌کند. آمريکا در راستاي بهره برداري از تروريستها به حمايت خود از بقاياي عناصر تروريستي وابسته گروه تکفيري صهيونيستي داعش در منطقه الشرقيه و انتقال برخي از سرکرده‌هاي تروريست‌ها با استفاده از بالگردهاي نظامي خود ادامه مي‌دهد. منابع محلي در اين باره اعلام کردند بالگردهاي آمريکايي شب سه‌شنبه شمار ديگري از سرکرده‌هاي داعش را از منطقه الشدادي در شمال شرق سوريه به يکي از پايگاه‌هاي آموزشي خود در حومه جنوبي شهر الحسکه منتقل کردند.
همچنین وزیر خارجه فرانسه گفت که روسیه تنها کشوری است که می‌تواند رئیس‌جمهور سوریه را به منظور حفظ آتش‌بس متقاعد کند. در این میان موج تماس‌ها و اظهارات بین‌المللی و تلاش‌ها برای ایجاد ارعاب علیه عملیات ارتش سوریه در غوطه شرقی (که در ۸ اسفند آغاز شد) با هدف ریشه کن‌کردن النصره و متحدانش ادامه دارد به نحوی که طی ساعات اخیر حملات رسانه‌ای جنون‌آمیز و البته قابل انتظار ثبت شد؛ اینها با اظهارات محکم روسیه همراه بود و به اعلام بازگشایی راه‌خروج‌های انسانی برای خارج شدن غیرنظامیان و آزادی گروگان‌های گروه‌های مسلح ختم شد. ارتش سوریه همچنین موفق شد بر یک تونل اصلی مورد استفاده گروه‌های تروریستی، چندین سنگر متصل به آن و تعدادی مزرعه و ساختمان در منطقه مسلط شود و نیروی هوایی نیز ارتش سوریه را در عملیات زمینی پشتیبانی می‌کرد.
خبر دیگر آنکه وزرای خارجه آلمان و روسیه ضمن تاکید بر اجرای اقدامات هر چه بیشتر برای تحقق صلح در سوریه از اجرای قطعنامه سازمان ملل در این کشور حمایت کردند. خبر دیگر آنکه با اتصال مناطق تحت کنترل عملیات شاخه زیتون در اطراف شهر عفرین، ترکیه توانست ارتباط کُردهای این شهر را با مرز سوریه قطع کند. «رجب طیب اردوغان»‌ رئیس‌جمهور ترکیه روز جمعه گفته بود تا کنون ۴۱۵ کیلومتر مربع از منطقه عفرین به کنترل نیروهای ترکیه و همپیمانان آن درآمده و ۱۰۰۰ روستا را از کنترل کُردها خارج کرده‌اند.

کد مطلب: 103420
 
Share/Save/Bookmark