میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵
 
 
ائتلاف آمریکایی- سعودی جنایتی دیگر را رقم زدند
شهادت روزه‌داران یمنی در قحطی آب
شهادت روزه‌داران یمنی در قحطی آب
 

جنایات ائلاف آمریکایی- سعودی علیه ملت یمن هر روز وارد ابعاد تازه‌ای می‌شود چنانکه شهروندان یمنی اعم از پیر و جوان و کودک در آغازین روز‌های ماه مبارک رمضان کاری غیر از جستجو برای پیدا کردن منابع تامین آب آشامیدنی ندارند.
سعودی در حالی خود را خادم حرمین شریفین می‌نامد و ادعای محور جهان اسلام بودن دارد که در ماه رمضان نیز همچنان به کشتار در یمن ادامه می‌دهد چنانکه مردم یمن به سبب حملات متجاوزان سعودی-آمریکایی، برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود در ماه مبارک رمضان با مشکل روبه‌رو هستند. مهاجران الحدیده نیز از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهند آن‌ها را به خانه و کاشانه خودشان بازگردانند. گزارشگر المنار در گزارشی درباره اوضاع زندگی یمنی‌ها گفت: شهروندان یمنی اعم از پیر و جوان و کودک در آغازین روز‌های ماه مبارک رمضان کاری غیر از جستجو برای پیدا کردن منابع تامین آب آشامیدنی ندارند. خشکسالی در استان ریمه باعث خشک شدن چشمه ها، چاه‌ها و برکه‌ها شده و مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است. یمن پیش از جنگ نیز از جمله کشور‌هایی بود که با بحران آب دست به گریبان بودند به همین سبب جنگ و پیامد‌های ناشی از آن بر این مشکل افزوده است. یکی از مردم یمن گفت: اوضاع ما چیزی شبیه جهنم است. نه سرپناه درستی داریم و نه آب و دیگر امکانات. در ادامه گزارش آمده است: با وجود ادامه حملات هوایی به مناطق مختلف استان الحدیده، شهروندانی که از این استان مهاجرت کرده‌اند به سبب وخامت اوضاع، خواستار بازگشت به شهر و دیار خود هستند. در این میان در واکنش به جنایات سعودی ارتش یمن موفق شد وارد «قعطبه» بزرگ‌ترین شهر استان «ضالع» شود؛ اتفاقی که اختلاف نیروهای وابسته به امارات و دولت مستعفی یمن (مقیم عربستان) را شدت داده و به درگیری داخلی آنها منجر شده است. در مقابل، نیروهای ائتلاف سعودی اماراتی، به جنوب این شهر عقب‌نشینی کردند؛ پیشروی جدید ارتش یمن، درها برای تحولات دراماتیک بیشتر، برای ائتلاف را باز می‌کند آن هم در زمانی که اختلافات میان جبهه سعودی-اماراتی بیشتر شده است. در ادامه این گزارش آمده؛ این پیشروی در مناطق کوهستانی صعب‌العبور باعث شد «شورای انتقالی جنوبی» وابسته به ابوظبی وضعیت آماده‌باش اعلام کند و از «تعرض به جنوب» سخن بگوید تا شاید بتواند اهالی استان‌های جنوبی را علیه ارتش یمن (و انصارالله) بشوراند اما با پاسخ نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی را در چند جبهه از قعطبه، «الازارق و مریس» (دیگر شهرهای استان ضالع) روبه‌رو شد.
از سوی دیگر سازمان ملل اعلام کرد، انصارالله در راستای تلاش برای اجرایی شدن توافق استکهلم، به صورت یکجانبه از سه بندر کلیدی در غرب یمن خارج می‌شود. سازمان ملل اعلام کرد، انصارالله با خروج یک‌جانبه از سه بندر اصلی در غرب این کشور و در تاریخ ۱۱ تا ۱۴ ماه می‌(۲۱ تا ۲۴ اردیبهشت) موافقت کرده و این گامی مطلوب برای اجرای مذاکرات سیاسی با هدف پایان جنگ در یمن است. کمیته هماهنگی استقرار مجدد که ریاست آن را «مایکل لولیسگارد» برعهده دارد در بیانیه خود تصریح کرد، انصارالله به صورت یک‌جانبه از بندر «الصلیف» (ویژه نقل و انتقال دارو و مواد غذایی)، بندر نفتی «رأس‌عیسی» و بندر نفتی الحدیده به عنوان بندر اصلی کشور یمن عقب‌نشینی می‌کند. در ادامه این بیانیه آمده، سازمان ملل بر خروج نیروهای انصارالله در بندرهای ذکر شده نظارت می‌کند و این اولین گام در راستای اجرایی کردن توافق صلح سوئد است.
لازم به ذکر است درپی گلوله باران متجاوزان سعودی در استان الضالع يمن چهار کودک عضو یک خانواده شهيد و چهار نفر دیگر زخمی شدند. منابع محلی اعلام کردند در این حمله دو منزل در منطقه قعطبه استان الضالع هدف قرار گرفت که به ویرانی کامل دو منزل بر سر ساکنان منجر شد. نیروهای یمنی عملیات نفوذ عناصر وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی در نزدیکی «نجران» را ناکام گذاشتند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی عملیات هایی جداگانه بر ۱۵ پایگاه مرزی سعودی مسلط شدند. براساس این گزارش، نیروهای یمنی همچنان به پیشروی‌های خود علیه سعودی‌ها و مزدوران آنها در جبهه‌های مختلف ادامه می‌دهند. از سوی دیگر «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در سخنانی به شدت از نقش منفعلانه شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال جنگ یمن انتقاد کرد.

کد مطلب: 108849
 
Share/Save/Bookmark