میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
معاون وزیر کشور:
سمن‌ها ابزار سیاسی نشوند

معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور ضمن اشاره به اینکه بیش از یک میلیون نفر عضو سازمان‌های مردم‌نهاد هستند به قانون سازمانهای مردم‌نهاد نیز اشاره کرد و گفت: پیش‌نویس لایحه قانون سازمان‌های مردم‌نهاد به هیات دولت ارائه شده است و امیدواریم پس از تصویب به مجلس ارائه شود.
کمال اکبری در نشست خبری گفت: مشارکت اجتماعی یکی از مهمترین و محوری ترین نیازهای هر جامعه است و توسعه اجتماعی مستلزم حضور مردمی و ظرفیت‌های مردمی است همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد بهترین قالب برای مشارکت‌های اجتماعی هستند. وی افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد به دلیل اینکه از بدنه اصلی جامعه‌اند آگاهترین افراد به نیازهای جامعه بوده و بدون داشتن تقاضا و مطالبات مالی به صورت داوطلبانه در جامعه خدمت‌رسانی می‌کنند.
معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد متنوعی در حوزه اجتماعی و کاهش کنترل آسیب‌های اجتماعی داریم، گفت: همچنین سازمان‌های مردم‌نهادی نیز در حوزه‌های محیط زیست، بهداشت، سلامت، امور ورزشی و فرهنگی و حمایتی نیز داریم.
به گفته وی، در سطح کشور در حال حاضر نزدیک به ۱۴ هزار سازمان مردم‌نهاد و موسسه وجود دارد که در حوزه اجتماعی فعال هستند و بیش از ۸۰ درصد این سازمان‌های مردم‌نهاد فعال و ۱۴ درصد یا غیر فعال‌اند یا فعالیت اندکی دارند که امیدواریم همه سازمان‌ها حضور و فعالیت خوب و موثری داشته باشند اکبری با اشاره به اینکه وزارت کشور مسئولیت‌هایی در حوزه سمن‌ها و ساماندهی آنها برعهده دارد، گفت: یکی از این وظایف تسهیل صدور پروانه تاسیس سمن‌ها و همچنین ایجاد کارگروه مشارکت‌های اجتماعی در ذیل شورای اجتماعی کشور است که در این کارگروه هم افزایی و همکاری سازمان و دستگاه‌ها در حوزه مشارکت اجتماعی انجام می‌شود.
معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اقدامات انجام شده در حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد از سال گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت :یکی از مطالبات سمن‌ها و یکی از اقدامات انجام شده داشتن قانون بود که این قانون بتواند همه حوزه‌های سمن‌ها را شامل شود و اداره کند که در این راستا پیش‌نویس لایحه قانون با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد انجام شد و بعد از انجام کارهای کارشناسی آن این پیش‌نویس به هیات دولت ارائه شد که امیدواریم بعد از تصویب در در هیات دولت به مجلس ارائه و به سرعت نیز بررسی شود تا به خواسته مهم سازمان‌های مردم‌نهاد پاسخ خوبی داده شود.
اکبری اضافه کرد: مهمترین کار دیگری که از ابتدای امسال انجام شد توسعه حضور سازمان‌های مردم‌نهاد در تأمین حقوق شهروندی است و بر اساس توافق‌نامه‌ای که سازمان امور اجتماعی کشور با سازمان اداری استخدامی انجام داده سازمان‌های مردم‌نهاد بر چگونگی تامین حقوق شهروندی در دستگاه‌های اداری نظارت می‌کنند که شیوه نامه اجرایی آن نیز ابلاغ شده است. همچنین انتخابات نمایندگان سازمانهای مردم‌نهاد نیز اواخر امسال انجام می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: از مهمترین کارهایی که در سال گذشته پیگیری شد و امسال نیز اجرا می‌شود حضور سمن‌ها در مداخلات اجتماعی است که این سمن‌ها در حوزه اجتماعی ورود کنند و به ایجاد نشاط و امید و کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی بپردازند در این راستا نیز از ۶۰۰ طرح و پروژه در قالب کاهش کنترل آسیب‌های اجتماعی حمایت کردیم البته طبق قانون هیچ کمکی به عنوان کمک به سمن‌ها وجود ندارد و حمایت‌های ما در قالب انجام پروژه‌های مشترک با سازمان‌های مردم‌نهاد بوده است.
وی اظهار کرد: یکی از محوری‌ترین کارهایی که مورد توجه ما است ضرورت حضور سازمان‌های مردم‌نهاد در امور بین‌المللی و همکاری‌های خارج از کشور است که این امر در حال حاضر در قالب انجمن‌های بین‌المللی و انجمن‌های دوستی در حال انجام است و امیدواریم سازمان‌های مردم‌نهاد پذیرایی هیات‌های مردمی از کشورهای مختلف باشند؛ البته در این امر نیز وزارت خارجه با ما همکاری می‌کند. همچنین نزدیک به۶۰ سازمان مردم‌نهاد مقام مشورتی بین‌المللی دریافت کردند و امیدواریم سازمان‌های مردم‌نهاد کشور، هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی اثرگذار باشند.

کد مطلب: 105545
 
Share/Save/Bookmark