میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
تکرار عاشورا اما این‌بار متفاوت
تکرار عاشورا اما این‌بار متفاوت
 

پس از تشدید اختلافات و دشمنی‌های عربستان سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران، تحلیلگران و رسانه‌های غربی ـ آمریکایی سعی دارند درگیری احتمالی میان این دو کشور را مشابه‌سازی کنند.
اختلافات و تنش‌هایی که اکنون میان ایران و عربستان شکل گرفته و از سوی سران سعودی هم تشدید می‌شود، اختلافاتی است که از سوی آمریکا و رژیم اسرائیل دامن زده می‌شود.
آمریکا برای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی نیازمند ابزاری برای ایجاد آن بود، پس از آن که اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شکل گرفت، ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی بهترین روشی بود که می‌توانست به ایجاد امنیت برای اسرائیل کمک کند.
اگر تاکنون رژیم اسرائیل باقی مانده است و بیش از ۷۰ سال است که همچنان وجود دارد، به خاطر نبود وحدت در میان کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان به ویژه کشورهای منطقه غرب آسیا بوده است.
آمریکا و اسرائیل از هر جنگی میان کشورهای اسلامی حمایت می‌کنند و به آن دامن می‌زنند. تضعیف و تخریب کشورهای اسلامی به سود آمریکا و اسرائیل است.
اکنون بار شدت این اختلافات در غرب آسیا بر روی کشورهای ایران و عربستان است، آمریکا و اسرائیل توانستند عربستان را فریب دهند که ایران رقیب جدی او است و قصد دارد تا کل منطقه را زیر سایه خود داشته باشد.
بحث اختلافات شیعه و سنی نیز دستاویز دیگری شد تا آنها از این فرقه‌گرایی بیشترین بهره را ببرند.
در حالی که جمهوری اسلامی ایران در راستای وحدت مسلمانان گام برداشته و اقلیت‌های مذهبی در کشور به ویژه برادران اهل‌سنت بسیار در شرایط بهتری از شیعیان اقلیت در عربستان قرار دارند.
برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی از سوی ایران آن هم به طور هر ساله یکی از اقداماتی است که جمهوری اسلامی در راستای تقویت وحدت جهان اسلام انجام می‌دهد.
با توجه به تنش‌هایی که میان ایران و عربستان به وجود آمده است، اکنون برخی رسانه‌های غربی و حتی عربی و تحلیلگران آن، از یک واقعه تاریخی سوء استفاده کرده و سعی دارند تا آن را مشابه‌سازی کنند.
این رسانه‌های آمریکایی، غربی و عربی بن‌سلمان را یزید معرفی کرده و ایران را نماد امام حسین(ع) دانسته و جنگ احتمالی این دو را هم، جنگ عاشورا و میان یزیدیان زمان و شیعیان ایران پیش‌بینی کرده‌اند.
چنین قیاسی هدفی جز بروز جنگ میان آنها ندارد، حال آن که جمهوری اسلامی ایران علیرغم اینکه نسبت به رفتارهای سران سعودی دیدگاه مثبتی ندارد، اما یزیدیان زمان را رژیم اسرائیل و آمریکا می‌داند، هر چند حکومت‌هایی همچون آل‌سعود سربازان شیطان بزرگ هستند.
باید مراقب چنین تحلیل‌ها و مشابه‌سازی‌های تاریخی بود، گرچه عربستان سعودی دستورات و برنامه‌های آمریکا و اسرائیل را در قبال ایران پیاده می‌کند، اما تاکنون سعه صدر جمهوری اسلامی ایران بوده که از بروز جنگ جلوگیری کرده است.
اگر براساس تحلیل رسانه‌های غربی و تحلیلگران آنها قرار است واقعه عاشورا تکرار شود، هدف اصلی در منطقه اسرائیل خواهد بود و در حد امکان سعی خواهد شد تا کشورهای اسلامی در تیررس پاسخ ایران به تهدیدات و حملات احتمالی رژیم اسرائیل نباشند، به خصوص عربستان سعودی که مکان حرمین شریفین است. اما اگر سران سعودی در این نبرد با اسرائیل همراهی کنند، ‌تفاوتی میان آن دو دیده نخواهد شد.
شکست‌های پی‌درپی دشمنان در منطقه به ویژه در سوریه و عراق، برای دشمنان به ویژه آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی باور‌پذیر نیست. هنوز آنها گیج شکستی هستند که برای پیروزی در آن هزینه بسیار زیادی را خرج کرده‌اند.
شاید زمانی فرا برسد که عربستان سعودی پی به اشتباهاتش ببرد، امید می‌رود که این پی بردن به اشتباهات، نوش دارو پس از مرگ سهراب نباشد و زودتر از بیراهه رفته بازگردد. یزیدیان زمان آمریکا و اسرائیل هستند. عربستان باید خود را از آنها جدا کند و برای اینکه از نابودی رهایی یابد، با جمهوری اسلامی ایران همراه شود.
کربلا و واقعه عاشورا گرچه شکست امام حسین(ع) نبود چراکه در مکتب ایشان کشته شدن و یا کشتن دشمنان پیروزی است، اما اینبار پیروزی قطعی و نابودی جبهه باطل که به یزیدیان تعبیر می‌شود، قطعی خواهد بود، چون مردم ایران و مسلمانان آزاده جهان عاشورایی هستند و این جلوه عاشورایی را در راهپیمایی بزرگ و بی‌نظیر اربعین نشان دادند.

کد مطلب: 102052
 
Share/Save/Bookmark