میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۵
 
 
موشک‌های غزه رژیم اشغالگر را وادار به درخواست آتش‌بس کرد
برتری «بدر» مقاومت بر ارتش صهیونیستی
برتری «بدر» مقاومت بر ارتش صهیونیستی
 

به رغم آنکه برخی کشورهای عربی همچون سعودی و امارات به دنبال ترویج سیاست سازش هستند که مقاومت بار دیگر قدرت خود را به رخ دشمنان کشید و نشان داد که تنها راه احقاق حقوق ملت فلسطین و مقابله با اشغالگری رژیم صهیونیستی ایستادگی و مقاومت است چنانکه ارتش صهیونیستی به رغم تمام امکانات و تسلیحاتی که از سوی آمریکا دریافت کرده نتوانست در برابر آن ایستادگی کند و در نهایت نیز تن به آتش بس داد.
رژیم صهیونیستی به رغم برخورداری از تسلیحات و تجهیزات گسترده در برابر موشک‌های ساده مقاومت غزه ناکام ماند در نهایت درخواست آتش بس را مطرح کرد مسئله‌ای که بار دیگر بر همگان اثبات کرد که مقاومت تنها راه پیروزی بر ارتش صهیونیستی است.
مقاومت پاسخ تجاوزات ارتش صهیونیستی را با موشک‌ داد بگونه‌ای که صدها موشک سراسر اراضی اشغالی را هدف قرار داد و بسیاری را از جمله شخصیت‌ها و وزرای صهیونیست را به پناهگاه‌ها کشاند. مقاومت با رونمایی از بدر۳ نشان داد که حاضر به تسلیم شدن نیست و این پیامی که بود صهیونیست‌ها آن را درک کرده و از روی اجبار تن به آتش بس دادند هر چند که برای پنهان سازی ابعاد شکستشان با برخی حملات پراکنده به غزه ادعای ادامه جنگ سر دادند. شاخه نظامی جهاد اسلامی موشک جدیدی را رونمایی کرد که قادر به حمل ۲۵۰ کیلوگرم مواد منفجره است و برای اولین بار «عسقلان» در فلسطین اشغالی با این موشک هدف قرار گرفت. «سرایا القدس» (گروهان‌های قدس) شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین با پخش ویدئویی، پیامی مهم به رژیم صهیونیستی و شهرک‌نشینان مجاور غزه فرستاد. جهاد اسلامی اعلام کرد، از این موشک برای هدف قرار دادن «عسقلان» در دور اخیر درگیری‌ها استفاده کرده است.
تنش نظامی غزه و رژیم صهیونیستی از شنبه (چهارم می) آغاز شد و گروه‌های فلسطینی در پاسخ به حملات رژیم صهیونیستی در کمتر از ۴۸ ساعت، بیش از ۶۰۰ راکت و موشک به شهرها و شهرک‌های رژیم اسرائیل شلیک کردند . «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد، در درگیری‌های روزهای چهارم و پنجم می، ۲۵ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند و ۱۵۴ نفر دیگر زخمی شده‌‌اند. منابع پزشکی رژیم صهیونیستی نیز اعلام کردند، پاسخ موشکی مقاومت منجر به کشته شدن چهار اسرائیلی و مجروح شدن ۱۳۱ نفر شده است. این تنش در بامداد روز سوم پس از وساطت‌های مصر و مذاکرات غیرمستقیم تل‌آویو و غزه، به آتش‌بس ختم شد.
خبرگزاری فلسطینی «سما» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «اسرائیل» حصول توافق آتش‌بش با میانجی‌گری مصر و قطر را اعلام کرده است. در همین راستا فرمانده جبهه داخلی ارتش رژیم صهیونیستی صبح اعلام کرد، به مقامات محلی در جنوب (مرز غزه با فلسطین اشغالی) دستور داده تمام اقدامات اتخاذ شده در زمان حملات دو روز اخیر لغو و مدرسه‌ها باز شود. روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در همین زمینه گزارش داد، رژیم صهیونیستی موانعی را که در مناطق مرزی با نوار غزه قرار داده بود، برداشته است و خطوط ریلی کار خود را از سر گرفته‌اند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامی فلسطینی (که نامش را ذکر نکرد)،‌ آتش‌بس به شرطی برقرار شده که «متقابل و همزمان» باشد و رژیم صهیونستی به توافق‌های مربوط به شکست محاصره غزه تعهد داشته باشد که از جمله این التزام‌ها، بازگرداندن دامنه صید از شش مایل به ۱۵ مایل، بهبود وضعیت برق و سوخت و واردات و صادرات کالاست.«وسام زغبر» از مقامات ارشد جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین هم تصریح کرد: توافق آتش‌بس شامل توقف حملات اسرائیلی به ملت فلسطین و التزام (رژیم) اشغالگر به اجرایی کردن توافق‌های مربوط به کاستن از محاصره غزه از جمله بازگشایی معابر است.
در این میان رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین با هشدار به رژیم صهیونیستی گفت که وسعت واکنش مقاومت، به سطح تجاوزگری دشمن بستگی دارد. «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین روز یکشنبه گفت که دشمن اسرائیلی به تظاهرات بازگشت تهاجم کرد و پس از آن مجاهدین فلسطینی را که دور از این تظاهرات بودند هدف قرار داد. در این میان برای پنهان سازی شکست در برابر غزه، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که عملا و تحت فشار مقاومت، به آتش‌بس تن داده، گفت، جنگ غزه هنوز پایان نیافته است. نتانیاهو مدعی شد: هدف از درگیری اخیر که همچنان همان هدف پابرجاست، تضمین آرامش و امنیت ساکنان جنوب است. مقامات و تحلیلگران مختلف رژیم صهیونیستی که از تن دادن نخست‌وزیر این رژیم به آتش‌بس در نوار غزه عصبانی هستند ، اظهارات تندی علیه وی مطرح کردند. «تامیر عیدان» رئیس شورای منطقه‌ای «سدوت هنگب» به رادیو رژیم صهیونیستی گفت: اگر انتخابات امروز برگزار می‌شد بدون شک به لیکود یا رئیس آن بنیامین نتانیاهو رأی نمی دادم.

کد مطلب: 108777
 
Share/Save/Bookmark