میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
همزمان با شدت گرفتن اعتراضات ضد سرمایه‌داری در اروپا صورت می‌گیرد
توافق انگلیس و القاعده علیه جلیقه ‌زردها

در اقدامی که بسیاری آن را پیوند ساختار حاکم بر انگلیس با القاعده برای توجیه سرکوب اعتراضات مردمی موسوم به جلیقه زردها می‌دانند، معاون امنیتی وزیر کشور انگلیس درباره ظهور دوباره القاعده هشدار داد و افزود که این گروه قصد دارد حملات تروریستی تازه‌ای را علیه فرودگاه‌ها و هواپیماهای مسافربری در سطح اروپا صورت دهد.
این روزها بسیاری از کشورهای اروپا با بحران اعتراضات مردمی به نظام سرمایه‌داری مواجه هستند و در این چارچوب برخی دولتها به دنبال توجیهی برای سرکوب مردم هستند که از آن جمله دولتمردان انگلیس هستند که با نام تروریسم این کار را صورت می دهند. «بن والاس» در گفت‌وگو با هفته‌نامه ساندی تایمز گفت تهدید القاعده به سرعت رو افزایش است و خواب را از وزرای انگلیس گرفته است. وی افزود نتیجه تحقیقات دستگاه‌های امنیتی نشان می‌دهد که این گروه تروریستی اکنون روی فناوری‌های پیشرفته‌ای کار می‌کند که می‌تواند به سقوط هواپیماهای مسافربری منجر شود. آنها همچنین روی تجهیز هواپیماهای بدون سرنشین با مواد منفجره کار می‌کند تا از آن برای هدف قرار دادن مقاصد کلیدی بهره‌برداری کند.والاس این اظهارات را در حالی مطرح کرد که پرواز پهپادهای ناشناس، فرودگاه گاتویک لندن را به مدت سه روز به تعطیلی کشاند و هزاران مسافر را سرگردان کرد. این فرودگاه از جمعه‌شب گذشته در حالی فعال‌شده است که نیروهای ارتش انگلیس برای شناسایی و ردیابی پهپادهای اخلال‌گر در این فرودگاه مستقر هستند.
معاون وزیر کشور انگلیس، یک هفته قبل از وقوع این حادثه با مقام‌های فرودگاه گاتویک ملاقات داشته و درباره تهدید نیروهای نفوذی القاعده در فرودگاه هشدار داده بود. او گفت: تهدید صنعت هوایی انگلیس واقعیت دارد و برای تروریست‌ها از جذابیت خاصی برخوردار است.والاس یادآور شد: القاعده دوباره ظهور کرده و خود را ترمیم کرده است. آن‌ها اینک به دنبال حملات بیشتری در سطح اروپا هستند و با روش‌های مقابله ما آشنا شده‌اند. این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که موسسه‌های خیریه هشدار دادند آمار بی‌خانمان‌ها در انگلیس به بالاترین میزان رسیده؛ بطوریکه تعداد کارتن‌خواب‌ها در پنج سال اخیر دو برابر شده است.کارشناسان در انگلیس ۱۷۰ هزار نفر را شناسایی کردند که با بدترین نوع بی‌خانمانی از جمله کارتن‌خوابی و زندگی در خوابگاه‌ها روبرو هستند. تحقیقات آنهان نشان داده در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ کارتن‌خواب در این کشور وجود داشته که این آمار نسبت به سال ۲۰۱۲، ۹۸ درصد افزایش داشته است.
در این میان از فرانسه خبر می‌رسد زندگي امانوئل ماکرون از زمان بحران در فرانسه کاملا در خفا ادامه دارد و وي به رغم گذشته در انظار عمومي ظاهر نمي شود. روزنامه فرانسوی لوموند در مقاله ای به بررسی رفتار و واکنش امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از زمان شکل گیری جنبش اعتراضی ضدسرمایه داری در این کشور پرداخت. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه امروز یکشنبه همزمان با راه افتادن موج جدید اعتراضات جنبش جلیقه زردها خواهان برقراری نظم و توافق در کشور شد.
رئیس جمهور فرانسه که به کشور چاد رفته تاکید کرد که ارتباط مداومی با وزیر کشور فرانسه که از نزدیک مسیر اعتراضات شنبه را پیگیری می‌کند، دارد. لازم به ذکر است در ادامه اعتراض‌ها در اروپا شماری از مردم بلژیک و هلند روز شنبه در اعتراض به سیاست های دولت تظاهرات کردند.

کد مطلب: 107309
 
Share/Save/Bookmark