میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
به منظور پرداخت یارانه نقدی انجام شد؛
برداشت ۱۱ هزار میلیارد تومانی از بودجه عمومی

براساس اطلاعات واصله، ۱۱هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برای پرداخت یارانه‌های ۵ ماهه نخست سال‌جاری برداشت شده است.
به گزارش تسنیم، چندی قبل گزارش نماینده سازمان هدفمندی، دیوان محاسبات و مدیرکل خزانه درباره میزان تحقق درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در ۵ ماه نخست سال جدید در مجلس ارائه شد. سازمان هدفمندی یارانه‌ها در گزارش خود به کمیسیون بودجه اظهار داشت که از ابتدای سال جدید ۵ ماه یارانه پرداخت کرده است.
حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره جزئیات بیشتر این گزارش می‌گوید، میزان منابعی که از شرکت‌های نفتی (یعنی شرکت پخش و پالایش، پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز که مهمترین میزان منابع هدفمندی را تهیه می‌کنند) دریافت شده نسبت به عدد پرداختی تفاوت قابل ملاحظه‌ای داشته است. وی ادامه داد: سازمان هدفمندی در ۵ ماه نخست سال رقمی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از منابع دولت برداشت کرده، در حالی که در قانون بودجه پیش‌بینی شده این رقم در تمام سال پرداخت شود، اما این رقم در عرض ۵ ماه از بودجه دریافت شده، چراکه درآمد هدفمندی از محل قیمت حامل‌های انرژی در ۵ ماه اول در اختیار آنها قرار نگرفته است.
براساس گزارش‌های دستگاه‌های اجرایی به ویژه دیوان محاسبات تخلفی در سازمان هدفمندی مشاهده نمی‌شود، مهمترین بحثی که باید در عملکرد سازمان هدفمندی دیده شود منابع است که براساس قانون هدفمندی منابع از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه بنزین، گازوییل، نفت کوره، آب و برق تامین می‌شود.
منابع هدفمندی شامل ارقامی می‌شود که در قانون بودجه هر سال مشخص می‌شود، سازمان هدفمندی باید منابع را براساس قانون از شرکت‌های مشخص شده دریافت کند و به حساب خانوارها و سایر بخش‌هایی که در قانون پیش‌بینی شده واریز کند. به نظر می‌رسد نباید مشکلاتی که در اجرای قانون هدفمندی وجود دارد را در سازمان هدفمندی جست‌وجو کرد، چراکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها یک سازمان پرداخت‌کننده یارانه است و اگر منابعی به آن واریز شود می‌تواند یارانه پرداخت کند.
حسینی همچنین درخصوص ارائه گزارش مدیرکل خزانه با اشاره به اینکه منابع هدفمندی توسط شرکت‌ها وصول شده است، گفت: تفاوت قیمت حامل‌های انرژی از استفاده‌کنندگان وصول شده و در اختیار شرکت‌های پالایشی قرار گرفته اما به حساب سازمان هدفمندی و خزانه واریز نشده است که به این دلیل سازمان نتوانسته از این منابع استفاده کند، لذا این رقم از بودجه دولت پرداخت شده است.
وی افزود: مقرر شده که مدیران مالی شرکت‌های پخش و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در کمیسیون بودجه حاضر شوند و مشخص شود که آیا منابعی وصول شده که این شرکتها به حساب هدفمندی واریز نکرده‌اند یا اینکه شرایط مصرف و میزان درآمد وصولی در ۵ ماه با توجه به میزان پرداخت‌ها فاصله فاحشی داشته و عدم وصول منابع رخ داده است که اگر موضوع این باشد باید فکر دیگری کرد.
براساس این گزارش شنیده شده، کمیسیون به قید فوریت موضوع عدم وصول منابع هدفمندی را بررسی می‌کند
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اگر این منابع در اختیار شرکت‌های مذکور بوده و از قوانین تخلف کرده‌اند، کمیسیون براساس مقررات خود و با همکاری دستگاه‌های نظارتی این موضوع را به قید فوریت بررسی می‌کند، گفت: نگاه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها این است که منابع در شرکت‌های نفتی حبس می‌شود و به حساب واسط خزانه واریز نمی‌شود، لذا خزانه امکان برداشت منابع از این حساب‌ها را ندارد و موجب شده که رقمی این چنینی از درآمد دولت به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز شود.

کد مطلب: 100801
 
Share/Save/Bookmark