میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
جنگ سرد یا نبرد انتخاباتی

سیاست خارجی آمریکا دورانی پرتلاتم را سپری می‌کند که از نمودهای آن درگیر این کشور با پرونده خاشقجی نویسنده سعودی است در سفارت عربستان در ترکیه به قتل رسیده است. در کنار این مباحث یک نکته مهم مشاهده می‌شود و آن تحرکات زنجیره‌ای ترامپ علیه روسیه است. ترامپ با تمدید و افزایش تحریم‌های روسیه بر مقابله همه‌جانبه با رفتارهای منطقه‌ای و جهانی مسکو تاکید کرده است. در حالی جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا راهی مسکو شده که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روسیه را به نقض «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» متهم و تهدید کرد کشورش را از آن خارج می‌کند.
این توافق که در سال ۱۹۸۷ میان دو کشور امضا شد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های کروز با برد بین ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل منع می‌کند. در واکنش به این تصمیم ترامپ، مقام‌های روسیه تهدید به اقدام تلافی‌جویانه کرده و گفته‌اند این اقدامات می‌تواند شامل اقدام نظامی نیز باشد.حال این سوال پیش می‌آید که هدف ترامپ از این رویکرد چیست و چرا به تشدید اقدامات علیه مسکو روی آورده در حالی که همزمان رویکرد مذاکراتی با این کشور دارد؟ پاسخ به این پرسش را در یک اصل می‌توان مشاهده کرد و آن فرارسیدن زمان انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره است. نتیجه نظرسنجی مشترک «ان‌بی‌سی» و «وال استریت ژورنال» از رای‌دهنگان آمریکایی نشان می‌دهد که در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره دموکرات‌ها در برابر جمهوری‌خواهان با ۹ درصد پیشتاز هستند.
انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا برای انتخاب همه ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان و ۳۳ عضو از مجموع ۱۰۰ کرسی مجلس سنای آمریکا برگزار می‌شود. در حال حاضر، حزب جمهوری‌خواه در هر دو مجلس قانونگذاری این کشور اکثریت را در اختیار دارد. جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان ۲۳۵ عضو دارند و ترکیب سنا ۵۱ جمهوری‌خواه در برابر ۴۹ دموکرات است. میزان حمایت سیاه پوستان از دموکرات‌ها ۸۱ درصد و از جمهوری‌خواهان ۱۱ درصد بوده است.، ۶۶ درصد از لاتین‌تبارهای آمریکایی حمایتشان را از نامزدهای دموکرات اعلام کردند و ۲۶ درصد از آنها نظرشان روی نامزدهای جمهوری‌خواه بوده است.
برتری ۲۵ درصدی دموکرات‌ها در میزان حمایت زنان است به نحوی که ۵۷ درصد از زنان شرکت‌کننده در این نظرسنجی اعلام کردند به دموکرات‌ها رای می‌دهند و ۳۲ درصدشان از رای به جمهوری‌خواهان خبر دادند. وضعیت جمهوری‌خواهان در میان رای‌دهندگان مرد بهتر از دموکرات‌ها است به نحوی که ۵۲ درصد نظرشان به حزب جمهوری‌خواه بوده و ۳۸ درصد به دموکرات‌ها نظر مثبت داشتند.
مجموع این آمارها نشانگر وضعیت بحرانی ترامپ در انتخابات است و وی برای مقابله با این وضعیت هر اقدامی صورت می‌گیرد. در کنار برجسته‌سازی دستاوردهای اقتصادی تاکید بر مقابله با مسکو از دیگر ابعاد رفتاری ترامپ است. وی سعی دارد تا از اتهام دموکرات‌ها مبنی بر وابسته بودنش به روسیه را رد و خود را فردی مقتدر نشان دهد که توان اجرای معادلات جنگ سرد را دارد. بر همین اساس رفتارهای ضد روسی آمریکا را باید در چارچوب چالش‌های انتخاباتی ترامپ دانست که با رویکرد به ساختار تقابلی به دنبال مقابله با این فرآیند است در حالی که همزمان با گماردن سمت‌های مهم به زنان سعی در رفع اتهام زن‌ستیز بودن خود نیز دارد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106599
 
Share/Save/Bookmark