میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
پیش بینی ۱۰۰ دلاری شدن قیمت نفت تا ۳ ماه آینده

رئیس بخش تحقیقات کالایی بانک استاندارد چارترد گفت، تحریم‌ها علیه ایران ممکن است موجب ایجاد یک «شکاف ناخوشایند» در بازار در پایان سال ۲۰۱۸ شود و قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند.
به گزارش پایگاه خبری اس پی گلوبال، پل هورنسل، رئیس بخش تحقیقات کالایی بانک استاندارد چارترد گفت، تحریم‌ها علیه ایران ممکن است موجب ایجاد یک «شکاف ناخوشایند» در بازار در پایان سال شود و قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند، اما احتمالا این قیمت‌های بالا مدت زمان زیادی پابرجا نخواهد بود.
وی افزود، برقراری مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر احتمالا موجب کاهش حدودا ۱.۴ میلیون بشکه‌ای صادرات نفت ایران تا پایان سال خواهد شد.
وی گفت، با توجه به اینکه هند هیچ معافیتی دریافت نکرده، بعید است این کشور در ماه نوامبر یا دسامبر نفتی از ایران وارد کند. در هر صورت، زمان برای ثبت سفارش در حال تمام شدن است.
این تحلیلگر نفتی افزود: «متوسط کاهش صادرات نفت ایران در سال آینده ۱.۴ میلیون بشکه نخواهد بود، زیرا بخشی از فروش نفت ایران باز خواهد گشت.» وی خاطر نشان کرد که ایران قبلا هم راه‌های جایگزینی را برای صادرات نفت خود یافته بود.
«این شکاف ناخوشایند برای سه ماهه پایانی سال و به ویژه ماه دسامبر پیش بینی می‌شود و بخشی از آن نیز در سه ماهه نخست سال آینده خود را نشان خواهد داد.»
هورنسل گفت: «آیا متوسط قیمت نفت در سال آینده ۱۰۰ دلار خواهد بود؟ نه. شرایطی در سه ماهه پایانی امسال رخ می‌دهد که ممکن است بازار را به شدت بترساند و قیمت‌ها به صورت موقت به ارقام بسیار بالا نظیر بالای ۹۰ دلار برسد. قیمت ۱۰۰ دلار هم خیلی دور از ذهن نیست.»
بانک انگلیسی استاندارد چارترد هفته گذشته با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و احتمال کند شدن رشد تولید نفت شیل آمریکا، پیش بینی خود از قیمت نفت برنت در سال آینده میلادی را ۳ دلار افزایش داد و به ۷۸ دلار رساند. این بانک همچنین پیش بینی خود از قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ را ۷ دلار افزایش داد و به ۸۵ دلار رساند.

کد مطلب: 106193
 
Share/Save/Bookmark