میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۵
 
 
راهی که باید پیمود

غرب آسیا دورانی بس حساس و تاثیرگذار را سپری می‌کند که می‌تواند بر سپهر سیاسی آینده منطقه تاثیرگذار باشد. در یک سوی معادلات توافق سوئد برای پایان دادن به بحران یمن است که براساس گزارش‌های منتشره به رغم نقض آتش‌بس از سوی سعودی مراحل جابه‌جایی نیروها در الحدیده در حال اجراست. از سوی دیگر در سوریه نیز شاهد تحولات قابل توجهی است که اعلام خروج نیروهای آمریکایی، اعلام استقرار ارتش سوریه در منطقه استراتژیک منبج و نیز اعلام آمادگی کویت، امارات و بحرین برای بازگشایی دوباره سفارتخانه‌هایشان در یمن و نیز برخی تحرکات نظامی ترکیه را می‌توان از مهمترین این تحولات دانست.
البته همچنان منازعاتی در این کشور مشاهده می‌شود که تحرکات گروه‌های تروریستی و نیز اصرار برخی کشورهای غربی مانند فرانسه و انگلیس بر نظامی گری علیه این کشور را می‌توان از این دست بحران‌ها دانست. با تمام این تفاسیر یک اصل مهم و کلیدی مطرح است و آن اینکه راهکار پایان بحران‌های منطقه چیست و چگونه می‌توان صلح و ثبات را به خاورمیانه بازگرداند.؟
پاسخ به این پرسش را در روند تحولات سال‌های اخیر منطقه می‌توان جست‌وجو کرد. چالش‌های منطقه عموما در دو قالب شکل می‌گیرد نخست تحرکاتی است که رژیم صهیونیستی در فلسطین و منطقه صورت می‌دهد و دوم تحرکات کشورهای غربی است که در قالب سیاست اختلاف افکن و حکومت کن با محوریت تقابل میان شیعه و سنی و یا عرب و عجم صورت می‌گیرد. هر چند که غرب تلاش دارد تا چنان وانمود سازد که بحران‌های خاورمیانه برگرفته از درگیری درونی منطقه است اما حقیقت امر آن است که از زمان تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی و نیز تحرکات سلطه‌گرایانه قدرت‌های بزرگ در منطقه عملا خاورمیانه روی آرامش ندیده است. با توجه به این شرایط مبارزه با تروریسم و نیز حل بحران‌هایی مانند یمن و سوریه می‌تواند در امنیت منطقه تاثیرگذار باشد اما آنچه بیش از هرچیز این را تقویت کرده و موجب پایداری آن می‌شود مقابله با ریش‌های بحران‌های منطقه یعنی رژیم صهیونیستی و دخالت‌های قدرت‌های خارجی است.
بر این اساس اکنون که روند صلح در یمن و سوریه در حال شکل گیری است جا دارد که محور تحرکات جهان اسلام و آزادی‌خواهان جهان به عرصه مقابله با رژیم صهیونیستی و مداخلات قدرت‌های بزرگ سوق یابد. حمایت از فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی و نیز مقابله با تحرکات تهدید‌آمیز این رژیم در سوریه و لبنان می‌تواند مقدمه‌ای بر این تحرکات باشد. مقابله با اقدامات بحران‌ساز آمریکا در حوزه سیاسی، امنیتی و اقتصادی نیز می‌تواند مولفه دیگری باشد که امنیت را به منطقه خواهد آورد که اجماع سراسری برای اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه و نیز مقابله با تحریم‌های ظالمانه این کشور علیه سایر کشورها می‌تواند مقدمه‌ای برای تحقق این مهم باشد. راهی که باید پیمود.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 107390
 
Share/Save/Bookmark