میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
وقتی روحانی خودش را تکذیب می‌کند
از وعده ۱۰۰ روزه تا توافق هسته‌ای، کلید حل مشکلات اقتصادی
از وعده ۱۰۰ روزه تا توافق هسته‌ای، کلید حل مشکلات اقتصادی
 

رئیس‌جمهور در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۶ که روز دوشنبه برگزار شد در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران، نکاتی را گفت که نیازمند بررسی و روشنگری است.
تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ کمتر از یک ماه و نیم باقی مانده است. رئیس‌جمهور گرچه هنوز از زبان خود نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را بیان نکرده اما گمانه‌زنی‌ها می‌گوید که آقای روحانی با تلاشی که آغاز کرده در دور انتخابات ثبت‌نام می‌کند،‌ ثبت‌نام از نامزدها از روز گذشته آغاز شده و تا پنج روز ادامه دارد.
اما در این چهار سال گذشته دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور وعده‌های زیادی دادند، همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در زمان تبلیغات انتخاباتی سعی دارند تا با ارائه برنامه‌ها و شعارهایی،‌ اقبال عمومی را به سوی خود جلب کنند.
رئیس‌جمهور کنونی هم از این امر مستثنی نبوده است،‌ کافی است سری به بایگانی سخنان او بزنیم تا بار دیگر با شعارها، وعده‌ها و برنامه‌هایی که پیش از انتخاب شدن و پس از آن داده شده خاطرات را مرور کنیم.
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه شما وعده حل مشکلات اقتصادی مردم را دادید و گفتید در برنامه‌تان، برنامه مدون ۱۰۰ روزه است. اما ۳۰ اسفند سال گذشته و پس از ۴ سال گفتید ۱۰ دولت بعدی هم نخواهند توانست مشکلات را حل کنند. چه اتفاقی افتاده که نظر شما تغییر کرد و حل مشکلات از ۱۰۰ روز به ۴۰ سال تغییر کرد، گفت: سوال خوبی بود، چون یک دروغ بزرگی در روزنامه‌ها و سایت‌ها در این زمینه پخش می‌شود. چه زمانی گفتم ۱۰۰ روزه حل می‌کنم؟ گفتم در پایان ۱۰۰ روز کارهایی که موفق به حل کردن شدم، اعلام می‌کنم. وی افزود: دولت یک کارهایی در ۱۰۰ روز اول داشت که در پایان ۱۰۰ روز کارهایی که انجام دادم، گفتم. در ۱۰۰ روز اول یکسری برنامه‌ها و موانعی که برای پیشرفت اقتصادی وجود داشت، در همان ۱۵ روز اول در دولت تصویب کردیم و اجرا شد. شما فکر می‌کنید چگونه تورم ما از ۴۵ درصد در سال ۹۳ به ۲۵ درصد رسید. این مسئله را از روز اول برنامه‌ریزی کردیم.
رئیس‌جمهور یادآور شد: برنامه من این بود، اعلام کردم در سال ۹۶ تلاش من این است که تورم را تک‌رقمی کنیم. شما باید بگویید این برنامه پس دقیق‌ بوده و کارمان دقیق‌تر از برنامه بوده است. در برنامه گفتم رشد منفی را مثبت می‌کنم. رشد منفی ما در سال ۹۱ حدود ۸.۱- بود و در ۹۳ آن را مثبت کردیم در ۹۵، بعد از ابلاغ سند چشم‌انداز توسط مقام معظم رهبری رشد اقتصادی را به بالای ۸ درصد رساندیم پس برنامه اقتصادی ما روشن است.
وی خطاب به این خبرنگار گفت: نکته اول شما خیلی مهم است؛ چون من ۴ سال منتظر این سوال بودم و اینکه این دروغ را که می‌گویند، بگویم، گفتم در پایان ۱۰۰ روز اعلام می‌کنم چه کار کرده‌ام، آدمی که عقل نداشته باشد این را می‌گوید، مگر می‌شود در ۱۰۰ روز مشکلات را حل کرد. مشکلات قدم به قدم باید حل شود. به نظر من کار دولت درست بوده طبق برنامه پیش رفتیم و من از سوال شما ممنونم.
اما آقای روحانی در سال ۹۲ و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هنگامی که به تبلیغات انتخاباتی خود می‌پرداخت، آیا وعده ۱۰۰ روزه داده بود یا نه؟
پس از آن که روحانی در نشست خبری روز دوشنبه خود به این موضوع پاسخ داد، فیلم‌های انتخاباتی او در رسانه‌های اینترنتی و شبکه‌های مجازی منتشر و با پاسخ روز دوشنبه او مقایسه شد.
روحانی در خرداد سال ۹۲ درباره برنامه ۱۰۰ روزه خود گفته بود؛ در برنامه مدون من علاوه بر برنامه برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، ‌سیاست داخلی، سیاست خارجی و فرهنگی، برنامه کوتاه مدت یکماهه و ۱۰۰ روزه هم وجود دارد. ما می‌توانیم در یک زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور به وجود آوریم و در آن تحول اقتصادی بتوانیم با ایجاد یک دوره تنفس به کارخانه‌ها و مراکز تولیدی که امروز مشکل دارند، مشکلات آنها را در آن مدت کوتاه حل و فصل کنیم. ما با یک تفاهم بین بانک مرکزی و بانک‌های کارگشا قادر هستیم آن همه اجناسی که در گمرک ما انبار شده است، ‌به سرعت به بازار برگردانیم، همه اینها در یک برنامه کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است.
درباره سخنان رئیس‌جمهور که در خردادماه ۹۲ و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آن سال گفته شده،‌ هیچ قضاوتی نمی‌کنیم و آن را به مقایسه مردم می‌گذاریم که آیا متنی که از فیلم سخنان آقای روحانی نعل بالنعل پیاده شده آیا وعده ۱۰۰ روزه در آن دیده می‌شود یا اینکه یک دروغ بزرگ بوده است که به رئیس‌جمهور نسبت داده شده است؟
و اما نکته‌ دیگری که آقای روحانی در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۶ گفت، موضوع توافق هسته‌ای و وعده‌هایی که براساس دستیابی به آن از سوی شخص رئیس‌جمهور و دیگر دولتمردان به مردم داده شده بود.
خبرنگار واحد خبر رادیو پرسید: شما در ابتدای سخنان‌تان اشاره به قول‌هایی در زمان انتخابات داشتید و آنهایی که محقق شده. در زمان انتخابات وعده‌ای دادید درخصوص اینکه وضعیت اقتصادی مردم را به نحوی بهبود ببخشید که نیازی به ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی نداشته باشند، آیا به نظر شما این وعده محقق شده است؟ همچنین در بخش نظام بانکی شما همواره یکی از منتقدان اصلی نظام بانکی بودید و مراجع تقلید و برخی از مردم نیز نسبت به نظام بانکی کشور منتقد هستند. چرا این نظام ریشه‌ای اصلاح نمی‌شود؟
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار "کیودوی ژاپن" درباره دور آتی ریاست جمهوری ایران در ۱۹ می‌و اینکه در کمتر از یک ماه آینده، شخصیت‌های سیاسی مختلف برای شرکت در این انتخابات اعلام آمادگی کرده اند، آیا جناب عالی تصمیم نهایی خود را در خصوص شرکت در این دوره از انتخابات گرفته‌اید یا خیر؟ گفت: از فردا ثبت‌نام افراد متقاضی شروع می‌شود و ۵ روز زمان این ثبت‌نام ادامه دارد. اگر ۵ روز دیگر صبر کنیم معلوم می‌شود چه کسانی ثبت‌نام می‌کنند و همه مطلع خواهند شد.
خبرنگار شبکه سی‌سی تی‌وی چین از رئیس‌جمهور پرسید: همه به یاد داریم، جنابعالی ۴ سال پیش در تبلیغات ریاست جمهوری خود فرمودید که توافق هسته‌ای کلید اصلی حل مشکلات کشور خواهد بود. اگر امروز تصمیم بگیرید که در انتخابات آتی شرکت کنید، به نظر شما کلید اصلی در این مرحله زمانی برای حل مشکلات کشور چه خواهد بود؟ سوال دوم اینکه آقای صالحی چند روز قبل در صداوسیما گفتند که اگر ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خودش بازگردد، همه جهان را متعجب خواهد کرد. درباره این مساله هم توضیحاتی بفرمایید.
رئیس‌جمهور در پاسخ گفت: اولاً بنده نگفتم کلید همه مشکلات کشور، حل موضوع هسته‌ای است. کلید همه مشکلات کشور، عقل، تدبیر، تلاش و کوشش همگانی است. همه باید دست به دست هم دهیم و مشکلات را حل کنیم. یکی از مشکلاتی که داشتیم مسأله هسته‌ای بود که کلید حل آن را مذاکره می‌دانستم. وی افزود: کلید حل مسأله هسته‌ای مذاکره با دنیا و تعامل با جهان بود. تعامل شجاعانه و عزتمندانه که این کار انجام شد و مسأله هسته‌ای به توافقی رسید به نام برجام و بعد هم مراحلی را طی کرد و اجرایی و عملیاتی شد. روحانی افزود: مردم فریبی، عوام فریبی و کارهای پوپولیستی در شأن ملت و کشور ما نیست.
و اما تعابیر و تعاریفی که آقای روحانی از توافق هسته‌ای به افکار عمومی جامعه انتقال داد، نشان می‌دهد که دولت چشم امید به نتایج برجام دوخته بود به همین خاطر حتی مشکل آب و هوای و کود کشاورزی را هم به توافق هسته‌ای گره زد.
بازخوانی سخنان آقای رئیس‌جمهور درباره نتایج برجام که با نام‌هایی همچون آفتاب تابان، فتح‌الفتوح، رعد و برق برجام، باران برجام و تعابیر و تعاریف دیگری که از زبان دیگر اعضای دولت تدبیر و امید شنیده شد. به بخش‌هایی از سخنان آقای روحانی درباره نتایج توافق هسته‌ای توجه کنید خواهید دید که آیا این همه تعریف از دستاوردها و نتایجی که از برجام گفته شده، از نظر رئیس‌جمهور و دولت کلید حل مشکلات اقتصادی و حتی غیر اقتصادی برجام بوده است یا نه؟
حسن روحانی ۲۳ تیر ۹۴: «آنها در زمینه لغو تحریم‌ها، ابتدا می‌گفتند باید ماه‌ها بگذرد و اعتماد پیدا کنیم، آنگاه تحریم‌ها را نه لغو، بلکه تعلیق می‌کنیم و بعد از سال‌ها اگر آژانس گزارش مثبت داد و اعتماد پیدا کردند قدم به قدم لغو می‌شود اما امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که طبق این توافق، در روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌ها، حتی تحریم‌های تسلیحاتی، موشکی هم به صورتی که در قطعنامه بوده، لغو خواهد شد. تمام تحریم‌های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل‌و‌نقل، پتروشیمی و فلزات گرانبها به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق و حتی تحریم تسلیحاتی هم کنار گذاشته می‌شود، برای ۵ سال نوعی محدودیت و پس از آن لغو خواهد شد.»
حسن روحانی ۲۶ اسفند ۹۴: «ما در سال ۹۵ بهاری را آغاز می‌کنیم که در آن بانک‌ها و بیمه‌های ما تحریم نیستند و می‌توانیم با کشورهای مختلف تجارت داشته باشیم و سرمایه‌گذاری‌ها در کشور ما آغاز شده و قراردادهای بسیار مهمی در سطوح مختلف با کشورهای دنیا به امضا رسیده است.»
حسن روحانی ۱۷ خرداد ۹۴: «ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد. تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط‌زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند. آنها که ملت ما را تحریم کرده‌اند ظلم بزرگی مرتکب شده‌اند اما عده‌ای در داخل هم نمی‌دانستند تحریم چیست.»
حسن روحانی ۲۰ مرداد ۹۵: «هدف برجام گشایش برای فعالیت اقتصادی بود، هدف اصلی این بود که راه برای فعالیت اقتصادی گشوده شود و اگر بنا است که پول جابجا شود مجبور نباشیم از شیوه‌های قرن نوزده و هجده استفاده کنیم و باید از سیستم بانکی برای این منظور استفاده کرد.»

کد مطلب: 98939
 
Share/Save/Bookmark