میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۶
 
 
پیام یک عقب‌گرد

این روزها یکی از مباحث مطرح در عرصه رسانه‌ای و سیاسی جهان برگزاری نشست لهستان است که به ادعای آمریکایی‌ها قرار بوده علیه جمهوری اسلامی ایران برگزار شود. این ادعا در حالی مطرح شده که در آخرین موضع‌گیری آمریکایی‌ها از رویکرد جدید در قبال این نشست سخن گفته‌اند چنانکه وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری نشست لهستان با موضوع «آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» خبر داد و ترجیح داد اسمی از ایران در این بیانیه نیاورد.
در این بیانیه آمده است که آمریکا و لهستان قرار است در ۱۳ و ۱۴ فوریه به صورت مشترک نشستی با موضوع آینده صلح و امنیت در خاورمیانه در سطح وزرای خارجه برگزار کنند. برخلاف چیزی که انتظار می‌رفت در این بیانیه اسمی از ایران آورده نشده است در حالیکه «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا پیش از این به برگزاری یک نشست ضدایرانی با محوریت مسائل مرتبط با ایران اشاره کرده بود. در بیانیه آمده است که این نشست درباره موضوعات بحران‌های منطقه‌ای و تاثیر آن بر غیرنظامیان در منطقه، توسعه موشکی و منع تکثیر، امنیت سایبری و تهدیدهای نوظهور در بخش انرژی و مقابله با افراط‌گرایی اساس این نشست خواهد بود. این تغییر رویکرد در حالی صورت می‌گیرد که در باب نکات قابل توجهی مطرح است. نخست آنکه تغییر عنوان نشست شکست زودهنگام آمریکا در تحقق اهدافش در این نشست را نشان می‌دهد. عدم شرکت کشورها در نشست لهستان واهی بودن ادعای انزوای ایران را آشکارتر ساخت و نشان داد کشور منزوی آمریکاست که کشورها حاضر به حضور در نشست‌هایش نیستند.
دوم آنکه اگر آمریکا واقعا به دنبال امنیت منطقه است باید نیروهای خود را خارج، مهره‌های عربی خود را از کشتار مردم یمن و حمایت از تروریسم باز دارد، جلوی رژیم صهیونیستی را در کشتار مردم فلسطین و اشغال سرزمینشان را بگیرد و دیگر اجازه تجاوز این رژیم به سوریه و لبنان را ندهد. در غیر این صورت ادعای تلاش برای امنیت خاورمیانه ادعایی واهی است آمریکا خود بخشی از بحران منطقه است و نمی‌تواند راهکاری برای حل بحران‌ها بدهد. تمام شواهد نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش ساخته و پرداخته آمریکا هستند لذا آمریکا به جای ادعای ناجی بودن به جرم جنایت کار بودن باید محاکمه شود.
آمریکا در حالی ادعای ناجی بودن دارد که کارنامه بلک‌واترها و جنایات آمریکا در منطقه همچنان باز است در همین حال آمریکا نمی‌تواند در حالی که تسلیحات برای تروریست‌ها در سوریه ارسال می‌کند (اخیرا ۲۵۰ کامیون تسلیحات ارسال کرده) ادعای تلاش برای صلح خاورمیانه داشته باشد توسعه خاورمیانه براساس مدل آمریکایی می‌شود همان خاورمیانه بزرگ که صرفا تامین‌کننده منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی است در همین حال اگر آمریکا واقعا به دنبال مبارزه با تروریسم بود تیپ فاطمیون و زینبیون که در حال مبارزه با تروریسم هستند را در لیست تحریم‌های خود قرار نمی‌داد. اگر آمریکا به دنبال صلح در خاورمیانه است باید همراه با کشورهای اروپایی همچون فرانسه و انگلیس و آلمان از فروش تسلیحات به سعودی و امارات و بحرین که در حال کشتار مردم یمن هستند خودداری کنند که تاکنون چنین نکرده‌اند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 107732
 
Share/Save/Bookmark