میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۳
 
 
اعتراف ترامپ به وضعیت نابسامان ساختار حاکم بر آمریکا
کاخ سفید زباله‌دانی است
کاخ سفید زباله‌دانی است
 

در ادامه تنشهای موجود میان ترامپ و ساختار آمریکا، دونالد ترامپ، "کاخ سفید"، کاخ ریاست جمهوری آمریکا را "زباله‌دان" خواند.
به نوشتۀ مجلۀ ورزشی "گلف"، "دونالد ترامپ" این توصیف را در دیدار با اعضای باشگاه ورزشی گلف در ایالت نیوجرسی بر زبان راند.در این دیدار، از ترامپ پرسیده شد که چرا در روزهای تعطیل، زیاد به این باشگاه سر می زند، رئیس جمهور در پاسخ به این سئوال گفت: برای این که کاخ سفید، یک زباله‌دان واقعی است.
به نوشتۀ این مجله، کاخ سفید گفته شدن این سخن توسط ترامپ و حتی وقوع چنین گفت وگویی را نیز تکذیب می کند. گفتنی است که ترامپ، در اواخر ماه گذشتۀ میلادی، اصلاح زندگی سیاسی – اجتماعی در آمریکا را به فرایند پاکسازی شبکه فاضلاب تشبیه کرد و مرحلۀ آغازین این روند را اصلاح رسانه‌هایی دانست که وظیفه ای جز دروغ پراکنی ندارند لازم به ذکر است خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که جمهوری‌خواهان سنای آمریکای طی روندی تدریجی در حال روی گرداندن از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هستند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که به عنوان مثال جمهوری‌خواهان طی ماه‌های اخیر اقدام به خنثی کردن طرح ترامپ برای لغو بیمه بهداشت و درمان دولت اوباما (اوباماکر) و نادیده گرفتن تقاضاهای توئیتری ترامپ برای بازگشت آنها به کارشان بر روی لغو این طرح کردند.
آنها همچنین با مدیر بودجه‌ کاخ سفید مخالفت کرده، از دادستان کل در مقابل حملات دونالد ترامپ دفاع کرده‌اند و تحریم‌های ضد وتویی را علیه روسیه به رغم اعتراضات دولت ترامپ تصویب کردند.
این نمایندگان در حال به رخ کشیدن استقلالشان که بعد از انتخاب شگفت انگیز ترامپ به ریاست جمهوری تضعیف شده بود،‌ هستند. به عنوان مثال سناتور تیم اسکات روز سه شنبه گفت: ما برای مردم آمریکا کار می‌کنیم و نه برای رئیس‌جمهور.
این سخنان به طرز شگفت انگیزی از جانب یک نماینده جمهوری‌خواه متعلق به ایالتی هستند که ترامپ در انتخابات در آن به آسانی اکثر آراء را به دست آورد.
خبر دیگر آنکه وزارت خارجه آمریکا در بیانیه مأموریت جدید خود «ترویج دموکراسی» را از فهرست مأموریت‌های این سازمان حذف کرده است. «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا دستور داده وظایف و اهداف وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تعریف شده و در قالب یک بیانیه مأموریت جدید به کشورهای دنیا ارسال شود.
روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده پیش‌نویس این بیانیه مأموریت که هم‌اکنون در حال بررسی است شبیه بیانیه‌های قبلی این سازمان است، غیر از اینکه در آن «ترویج دموکراسی» حذف شده است. ایمیلی که در اختیار این روزنامه قرار گرفته می‌گوید مدیران ارشد وزارت خارجه آمریکا نشستی برای تهیه پیش‌نویسی جدید در خصوص شرح وظائف، اهداف و مأموریت‌های این سازمان تشکیل داده‌اند.
در پیش‌نویس بیانیه مأموریت وزارت خارجه آمریکا موارد زیر ذکر شده‌اند:
ارتقای امنیت، رفاه و منافع آمریکا در سطح جهان؛
رهبری سیاست خارجی آمریکا از طریق حمایت‌ها، اقدامات و کمک‌های جهانی برای شکل‌دهی به جهانی امن‌تر و مترقی‌تر؛ ترقی مردم آمریکا در جهانی صلح‌آمیز و دارای ارتباطات متقابل که آزاد، انعطاف‌پذیر و مترقی است. به نوشته واشنگتن‌پست، در بیانیه مأموریت سال گذشته وزارت خارجه آمریکا تلاش برای ارتقای دموکراسی و ترویج آن یکی از اهداف و مأموریت‌های این سازمان عنوان شده بود. خبر دیگر آنکه سنای آمریکا سه‌شنبه شب صلاحیت «کریستوفر ری» گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور این کشور برای ریاست بر اداره فدرال تحقیقات (اف‌بی‌آی) را تائید کرد.ری جایگزین «جیمز کومی» می‌شود که سه ماه پیش پس از آنکه مورد غضب «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا قرار گرفت، از ریاست اف‌بی‌آی برکنار شد. به نوشته رسانه‌ها، ترامپ از کومی خواسته بود به او اعلام «وفاداری» کرده و از ادامه تحقیقات در مورد نقش احتمالی روسیه در پیروزی ترامپ در انتخابات مانع شود.
در همین حال سخنگوی کاخ سفید اذعان کرد رئیس‌جمهور آمریکا به پسرش گفته است درباره پرونده دیدار با وکیل روس، افکار عمومی را منحرف کند. کاخ سفید اذعان کرد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، به پسرش برای گمراه کردن افکار عمومی در مورد ملاقات با وکیل روس کمک کرد. خبر دیگر از آمریکا آنکه جف سشنز دادستان کل آمریکا گفت تنها ۳۰ درصد از جامعه سیاه پوستان آفریقایی تبار در آمریکا به پلیس اعتماد دارند. وی و درست چند روز پس از آنکه ترامپ گفته بود پلیس نباید با مظنونان خیلی خوب برخورد کند در جمع گروهی از نیروهای پلیس اکثر آنها سیاه پوست بودند افزود در سه سال گذشته این میزان پنج درصد کاهش یافته است، ما باید این روند را معکوس کنیم.
سشنز با اشاره به لزوم حمایت جامعه از افسران پلیس به علت کار خطرناکی که انجام می‌دهند، افزود: متأسفانه، کار ما و شما در بسیاری موارد در حال سخت‌تر و خطرناکتر شدن است. این بدان دلیل است که ما در چند جبهه در جوامع خود علیه جرایم خشونت‌آمیز، قتل و مصرف بیش از حد مواد مخدر که همه آنها در حال افزایش هستند، می‌جنگیم.

کد مطلب: 100333
 
Share/Save/Bookmark