میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۷
 
 
راهکار تروریسم پروران

در مقطع کنونی مبارزه سراسری عراق و سوریه و متحدانشان با تروریسم در حالی می‌رود تا زمینه‌ساز تزلزل شدید تروریسم در حوزه نظامی شود که روند تحولات نشان می‌دهد حامیان و اربابان تروریست‌ها در حال طراحی برای حفظ بقایای این گروه‌ها و البته گنجاندن آنها در قالبی جدید برای ادامه بهره‌گیری از این نسخه جهت استمرار بحران‌های جهانی است. دولتمردان آمریکا همواره یک کلید واژه را در قبال تروریسم داشته‌اند و آن اینکه باید تروریسم را مدیریت کرد و هرگز از واژه نابودی آنان سخن نگفته‌اند.
براساس همین دیدگاه این سوال مطرح می‌شود که آیا واشنگتن و شرکایش با پذیرش خطر جهانی تروریسم به استمرار شرایط کنونی یعنی نابودی گروه‌های تروریستی تن می‌دهند یا طرح‌های دیگری برای حفظ آنان در پیش خواهند گرفت؟ اکنون در صحنه جهانی تحولات قابل تاملی مشاهده می‌شود که بی‌اربتاط با این رفتارها نیست.
در یمن، سعودی بیش از ۲ سال است که کشتاری سراسری را به راه انداخته اما جالب توجه آن است که در ماه‌های اخیر به رغم شکست‌های گسترده یک عرصه را به شدت پیگیری می‌کند و آن ایجاد پایگاه برای گروه‌های تروریستی القاعده و داعش در مناطق جنوبی یمن است در حالی که آمریکا و انگلیس نیز هر حمایتی از این رفتار صورت می‌دهند.
در افغانستان در حالی که می‌رفت تا امنیت و ثبات نسبی در این کشور برقرار شود، به ناگاه داعش در آنجا اعلام موجودیت کرده و بحران‌های امنیتی این کشور به دوران گذشته باز می‌گردد. جالب توجه آنکه نیروهای آمریکا و ناتو نیز به شدت در افغانستان افزایش یافته‌اند اما نه تنها مبارزه‌ای با این گروه‌ها ندارند بلکه در حال احداث مناطق امن برای آنان هستند.
گزینه سوم تحولات لیبی است. در حالی لیبی به رغم گرفتار بودن در جنگ داخلی روندی آرام را سپری می‌کرد اما گروه‌های تروریستی با ادعای داعش در آنجا موجودیت خود را علنی ساختند. نکته مهم آنکه اکنون غرب در حالی ادعای تلاش برای امنیت در کشور را سر می‌دهد که با این گروه‌ها مقابله‌ای ندارد و صرفا در حال تشدید فضای بحران است که قطعا جز تقویت موقعیت این گروه‌ها نتیجه‌ای ندارد.
با توجه با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت که امریکا در حالی تروریسم را در بسیاری از نقاط جهان از جمله آسیای مرکزی و قفقاز و حتی شرق آسیا نظیر فیلیپین، اندونزی و مالزی گسترش می‌دهد اما برآیند رفتاری آنان نشان می‌دهد که با آگاهی از ناتوانی در حفظ تروریسم در سوریه و عراق، از مدت‌ها پیش مثلث یمن، لیبی و افغانستان را برای ایجاد نسل جدید تروریست‌ها در نظر گرفته و اکنون با تزلزل شدید تروریسم در سوریه و عراق سرعت بیشتری به این طراحی داده و تشدید بحران‌های امنیتی این سه کشور نتیجه‌ این رفتارهاست. هر چند این طراحی شاید در حوزه نظامی مانند گذشته ابعاد گسترده‌ای نداشته باشد و جنگ سایبری و فضای مجازی برای ایجاد تروریسم فرهنگی محور آن باشد اما هدف نهایی آن حفظ تروریسم در صحنه جهانی است که نشات گرفته از ماهیت تروریسم‌پروری آمریکا و شرکایش است. اصلی که واهی بودن ادعای آنان مبنی بر ائتلاف ضد تروریسم را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

کد مطلب: 100018
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark