میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
اولویت‌های ترامپ

دونالد ترامپ این روزها سعی دارد تا خود را به عنوان اولین سیاستمدار جنجالی جهان معرفی نماید در حالی که همزمان با سیاست‌های هوچی‌گرایانه و بحران به دنبال باج‌گیری از جامعه جهانی است. رفتارهای ترامپ نشان می‌دهد وی به دنبال آن است تا از شرایط نابسامان جهانی و هراس همگانی از جنگ امتیازات جهانی دریافت کند. مجموعه این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که در طیف رفتاری ترامپ حمایت از مجموعه‌ای خاص مشاهده می‌شود.
بخشی از سیاست‌های ترامپ شامل خدمت‌رسانی به تولید کنندگان اسلحه است آنانی که برای رسیدن به منافع بیشتر مانع از لغو قانون‌ آزادی حمل و سلاح در آمریکا می‌شوند و جنگ افروزی در جهان را محور برنامه‌های خود دارند. کارنامه ۳ هفته ریاست جمهوری ترامپ نشان می‌دهد که وی در حالی قراردادهای تجاری با بسیاری از کشورها را لغو کرده که همزمان بر اجرای قرار دادهای نظامی تاکید دارد چنانکه وی فروش تسلیحات به کشورهای عربی را تسریع نموده است که عربستان، بحرین و کویت و امارات در راس آن قرار دارند. دسته دوم خدمات ترامپ شامل رژیم صهیونیستی می‌شود. هر چند ترامپ در ظاهر با شهرک‌سازی مخالفت نموده اما در وادی عمل هر اقدامی برای خدمت به صهیونیست‌ها صورت داده که از آن جمله ارسال تسلیحات به این رژیم و تاکید بر مقابله با هرگونه اقدام علیه این رژیم است. این حمایت تا بدانجا پیش رفته که ترامپ برای اجرای اهداف صهیونیست‌ها در توجیه جهانی دیوار حائل، اقدام به اجرای طرح دیوار کشی در مرز مکزیک و آمریکا کرده است.
سومین طیف از گروه‌های تحت حمایت ترامپ صاحبان سرمایه‌ یا همان اربابان نظام سرمایه‌داری است. ترامپ که خود یک تاجر مسلک است سعی دارد تا مطالبات سرمایه‌دارانه را محقق سازد که محور آن را نیز اعمال تحریم علیه سایر کشورها تشکیل می‌دهد. هر چند که ترامپ در ظاهر سیاست تحریم آنچه دشمنان آمریکا از جمله جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و کره‌شمالی را مطرح می‌سازد اما در اصل در حال ایجاد چالش در ساختار اقتصادی جهان است تا در نهایت انحصار اقتصادی را در دستان شرکت‌ها یا همان سران نظام سرمایه‌داری حفظ سازد.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت آنچه ترامپ در طول دوران ریاست جمهوری خود نشان داده برگرفته از طرح‌هایی برای تحقق اهداف صاحبان کارخانه‌های اسلحه‌سازی، لابی‌های صهیونیستی و نظام سرمایه‌داری بوده است. آنانی که کارنامه‌شان نشان می‌دهد محور تمام بحران‌های جهانی هستند و وضعیت نابسامان دنیای امروز برگرفته از سلطه‌جویی‌ها و اهداف ویرانگر آنان است. رفتارهای ترامپ نشان می‌دهد که او نیز مانند سایر روسای جمهور آمریکا در مسیر بی‌ثبات‌سازی جهانی ‌گام برمی‌دارد و این یعنی آنکه ماهیت کلان آمریکا با تغییر روسای جمهور تغییر چندانی نداشته و شاید در تاکتیک متفاوت باشند اما در استراتژی و عمل در مسیر واحد حرکت می‌کنند.

کد مطلب: 98499
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark