میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
تحول مهمی که در عرصه صنایع معدنی رقم می‌خورد
اتمام همه پروژه‌های میدکو تا سال ۹۷

میدکو تا سال ۹۷ تمامی پروژه‌های تعریف شده خود را به مرحله اجرا در می‌آورد و به اتمام می‌رساند.این خبری بود که پالیزدار قائم مقام مدیرعامل میدکو به خبرنگاران اعلام کرد. به گفته پالیزدار ارزش همه پروژه‌های میدکو بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان بود که ۱۳ هزار میلیارد تومان آن محقق شده و مابقی تا سال آینده محقق خواهد شد.
شرکت میدکو از سال ۸۶ تشکیل و از سال ۸۷ به گروه مالی پاسارگاد واگذار و سهم سایر سهامداران به آن واگذار شده است.
از آن تاریخ تاکنون میدکو به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ در عرصه صنایع معدنی به فعالیت مشغول شده است و یکی از شرکت‌های صاحب دانش و فناوری در این عرصه است.این در حالی است که سخنان مهندس پالیزدار نشان می‌دهد که این شرکت یکی از مهم ترین دوره‌های حیات خود را در سال‌جاری می‌گذراند و با اتمام پروژه‌های خود می‌تواند تحول مهمی را رد این عرصه رقم بزند.
عضو هیات مدیره میدکو در این باره تاکید کرده است: ۸۵ درصد از پروژه‌های میدکو به اتمام رسیده است و ما اکنون با دارا بودن زنجیره کامل در صنایع معدنی می‌توانیم بگوییم تا سال ۹۷ تمامی پروژه‌هایمان به مرحله بهره برداری برسند.

هدف میدکو، ارتقای ارزش سهام‌داران و تبدیل شدن به هلدینگ برتر خاورمیانه
عضو هیئت مدیره و قائم مقام مدیرعامل هلدینگ میدکو چشم انداز این شرکت را تبدیل شدن به هلدینگ معدن و صنایع معدنی برتر در خاورمیانه با کلاس جهانی عنوان کرد و گفت: هدف ما نیز ارتقای ارزش سهام داران است که در حال حاضر تعداد سهام داران میدکو ۱.۵ میلیون سهام دار به صورت مستقیم و غیر مستقیم است و با افتخار می‌توان گفت ما یک مجموعه مردمی هستیم.
وی ادامه داد: قصد داریم ارزش پایدار و بلند مدت برای سهام داران خود ایجاد کنیم و مدلی برای توسعه معدن و صنایع معدنی شویم. باید یاد بگیریم ساختار مدیریتی با رویکرد تولید ثروت ایجاد کنیم و این شدنی است. وی با تاکید دوباره این نکته که میدکو مدلی برای توسعه معدن و صنایع معدنی است خاطرنشان کرد: میدکو برآیند تجارب است.

جزئیات طرح‌های میدکو
پالیزدار در تشریح روند تولید در این مجموعه اظهار داشت: میدکو در صورت اجرا و اتمام تمامی طرح‌ها به تولید ۴.۲ میلیون تن شمش فولاد، ۳ میلیون تن آهن اسفنجی، ۷.۵ میلیون تن گندله، ۸ میلیون تن کنسانتره، ۱.۲ میلیون تن کک متالوژی، ۱.۱ میلیون تن زغال سنگ فرآوری شده، ۴۰۰ هزار تن آهک و دولومیت، ۲۴ هزار تن فروسیلیسیوم، ۵۰ هزار تن مس کاتد، ۱۲ هزار تن لوله مسی و ۵۰۰ مگاوات برق برسد. برای تمامی این طرح‌ها نیز معادن برای تامین خوراک ورودی گرفته شده و این دقیقا همان مدلی است که در میدکو اجرا شده است.
وی این خبر را نیز اعلام کرد که تا پایان سال میدکو شاهد چند افتتاح مهم در حوزه زنجیره فولاد و مس می‌باشد.

مکان یابی صحیح پروژه‌های میدکو
پالیزدار در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این مسئله که ۹۰ درصد پروژه‌های میدکو در کرمان است گفت: سهم میدکو تا سال ۹۷ در بخش فولاد ۱۱.۴ درصد از کل ظرفیت فولاد کشور، در بخش گندله ۱۶.۸ درصد، کنسانتره ۱۶.۷ درصد، کاتد مس ۱۲.۲ درصد و کنسانتره زغال سنگ ۳۳ درصد از کل ظرفیت کشور است. چون تولید فولاد میدکو به ۴.۲ میلیون تن رسیده و ظرفیت تولید فولاد کشور تا سال ۹۷ حدود ۳۶.۸ میلیون تن برآورد می‌گردد. همچنین ظرفیت تولید گندله میدکو ۷.۵ میلیون تن و کنسانتره آن ۸ میلیون تن خواهد شد درحالی که ظرفیت گندله کشور ۴۴ میلیون تن و کنسانتره ۴۷.۸ میلیون تن خواهد شد.
وی تصریح کرد: به لحاظ معادن کرمان یکی از شهرهای بی‌نظیر محسوب می‌شود چراکه در یک منطقه کرمان آن هم منطقه گل گهر ۱.۳ میلیارد تن سنگ آهن وجود دارد و بعد از کرمان سنگان و ایران مرکزی در رده‌های بعدی با بالاترین ذخایر سنگ آهن قرار دارند. علاوه بر سنگ آهن، این استان دارای ذخایر خوب مس و زغال سنگ نیز هست. از این‌رو منطقه کرمان به لحاظ موقعیت، شرایط ویژه‌ای برای راه اندازی واحدهای معدن و صنایع معدنی است. 

هزینه تمام شده پایین در میدکو نسبت به سایر فولادسازان
وی ادامه داد: در فولاد یکی از اصلی ترین و پر هزینه ترین بخش ها، هزینه‌های حمل و جابجایی مواد است که در میدکو دیده نمی‌شود. از این جهت نسبت به سایر فولادسازان کشور قیمت تمام شده پایین تری داریم که این تفاوت قیمت بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ تومان تخمین زده می‌شود.

۳۵ پروژه با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد تومان در میدکو اجرا شد
قائم مقام مدیرعامل میدکو با بیان اینکه مسئولان در تمامی ارگان‌ها یاری رسان میدکو بودند اظهار کرد: جمع پروژه‌های میدکو از ۸.۵ سال پیش، ۳۵ پروژه بوده که درمجموع ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که ۱۳ هزار میلیارد تومان آن محقق شده و مابقی تا سال آینده و تا زمان اتمام طرح‌ها محقق خواهد شد.
وی جمع شاغلین در این مجموعه را ۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: سال آینده این رقم به ۱۵ هزار نفر به طور مستقیم خواهد رسید. همچنین هر یک اشتغال ۱۰ تا ۲۰ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌کند و اگر ده‌ها شرکت نظیر میدکو شکل بگیرد، قطعا شرایط اشتغال حل خواهد شد و اگر قرار است رقابت کنیم، باید اقتصادی شویم.
وی در بخش دیگری به پر ریسک بودن عملیات اکتشاف پرداخت و تصریح کرد: یکی از برنامه‌های میدکو تمرکز بر روی اکتشافات است بدین منظور در حال حاضر در حال مطالعه بر روی ۱۰ پهنه اکتشافی در کشور هستیم. همچنین از دیگر اقدامات ما افزایش ظرفیت واحد احیای مستقیم تا یک میلیون تن و بکار گیری تجهیزاتی در راستای کاهش آب مصرفی در زنجیره فولاد و همینطور استفاده از سیستم شارژ مداوم یا همان هات شارژ در احیای مستقیم است.

پیشنهاداتی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت
پالیزدار ازجمله پیشنهادات به وزارت صمت را تمرکز بر اکتشافات عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در افق ۱۴۰۴ نیازمند ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن هستیم و درحال حاضر ذخایر کشف شده کشور تنها ۲.۷ میلیارد تن است باید فکر اساسی برای اکتشافات کرد در غیر این صورت پس از ۱۷ و نهایتا ۲۰ سال ذخایرمان جوابگوی نیاز واحدهای داخلی نخواهد بود. وی تاکید کرد: اکتشافات در کشور باید دغدغه همه شود و باید دولت و ایمیدرو بر روی یک میلیون متر حفاری در سال برنامه ریزی کنند.
موضوع بعدی که پالیزدار در قالب پیشنهاد به وزارت مطرح کرد حق انتفاع بود. وی اظهار داشت: حق انتفاع بایستی حذف گردد و از محل درآمدهای آن به اکتشافات پرداخته شود.
قائم مقام مدیرعامل مدیرعامل میدکو در بحث زغال سنگ نیز پیشنهادات خود را اینگونه مطرح کرد: زغال سنگ نیز نیازمند اکتشافات است چراکه از ۱۲ تا ۱۳ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده تنها ۱.۱ میلیارد تن ذخیره قطعی به ثبت رسیده است. بنابراین در این حوزه نیز اکتشافات وسیعی می‌خواهیم و مشکل اشتغال و محرومیت زدایی هم قطعا با این اقدام حل خواهد شد. همچنین درموضوع زغال درخواست دیگر ما حذف حقوق دولتی معادن زغال و ارائه یارانه به این معادن از سوی دولت است.

کد مطلب: 100794
 
Share/Save/Bookmark