میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
خشونت‌ها در راخین با ۱۰۰ کشته ادامه دارد
فصل ناتمام مسلمان‌کشی روهینگیا
فصل ناتمام مسلمان‌کشی روهینگیا
 

در حالی درگیری‌های اخیر در راخین ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است که دولت برآمده از سیاست‌های "آنگ سان سوچی" در میانمار هرگونه اتهامی در ارتباط با به آتش کشیدن خانه‌ها و استفاده نظامیان نوجوان در خشونت‌های اخیر راخین علیه مسلمانان روهینگیا را انکار کرد و آن را به "تروریست ها" نسبت داد.
استان فقیر راخین در غرب میانمار در همسایگی بنگلادش و با اقلیت مسلمان روهینگیا که در میانمار از حق شهروندی برخوردار نیستند به مرکز خشونت علیه این اقلیت قومی و نژادی به وسیله بودایی‌های تندرو تبدیل شده است. با وجود سال‌ها آزار و اذیت و محدودیت‌های دولت، روهینگیایی‌ها از خشونت اجتناب کردند، اما اخیرا دولت میانمار مدعی شد گروهی از این اقلیت سلاح به دست گرفته و به ایستگاه‌های پلیس و پایگاه‌های مرزی با بنگلادش حمله می‌کنند.
درگیری‌های مسلحانه از ماه اکتبر هنگامی رخ داد که گروهی از افراد مسلح روهینگیا که قبلا ناشناخته بودند، حملاتی را علیه نیروهای امنیتی انجام دادند که موجب سرکوب شدید امنیتی توسط دولت میانمار شد که به نظر سازمان ملل متحد ممکن است به پاکسازی قومی مربوط شود.
در درگیری‌های مسلحانه چند روز گذشته نیز براساس آمار دولت میانمار بیش از ۱۰۰ نفر از جمله ۸۰ نفر از افراد مسلح روهینگیا کشته شده‌اند. هزاران نفر از غیرنظامیان روهینگیا نیز پس از این تنش‌ها به سمت بنگلادش فرار کردند. هر دو طرف در روزهای اخیر یکدیگر را متهم کرده‌اند مرتکب جنایات تازه‌ای شده اند، اتهاماتی که تایید آن دشوار است زیرا درگیری‌ها در روستاهای غیرقابل دسترسی رخ می‌دهد.
دولت میانمار که به طور مستقیم توسط "آنگ سان سوچی" وزیرامورخارجه اداره می‌شود روز دوشنبه تصاویری از غیرنظامیان منتشر کرد که گفته می‌شود توسط افراد مسلح روهینگیا کشته شده اند.
دولت میانمار به نوشته تارنمای "استریت تایمز" سنگاپور، ادعا کرد "تروریست‌ها با استفاده از کودکان در خط مقدم مبارزه با نیروهای امنیتی درگیر شدند و با آتش زدن روستاهای اقلیت قومی، با نیروهای امنیتی درگیر شدند". تارنمای "گلوبال نیو لایت میانمار" نیز دیروز مدعی شد "تروریست‌ها بمب‌های دست‌ساز داشته و روستاها را آتش زدند و به پاسگاه پلیس در منطقه ۲ مونگتاو حمله کردند".
این تارنما ادعا کرد "حدود ۲۰۰ تروریست افراطی که اسلحه، چوب و شمشیر با خود حمل می‌کردند در نزدیکی روستای "تائوگپیو لتوی" در مسیر روستای "نانتاتائونگ" با نیروهای امنیتی درگیر شدند. این تارنمای میانماری اعلام کرد نیروهای امنیتی این کشور در برابر این افراد مسلح مقاومت و تروریست‌های افراطی مجبور به عقب‌نشینی به روستاهای اطراف شدند و ۶۲ تن از مجرمان دستگیر شدند.
تارنمای "گلوبال نیو لایت میانمار" ادعا کرد با آتش بس بین نیروهای امنیتی و این افراد مسلح به سلاح گرم و سرد، "تروریست‌های افراطی روستا را آتش زدند و قبل از فرار، آن را منفجر کردند".
از سوی دیگر تارنمای "مرز میانمار" نیز به نقل از مقامات این کشور اعلام کرد وضعیت امنیتی در شمال استان راخین اکنون تحت کنترل است. در خشونت هایی که در استان راخین رخ داد بیش از ۱۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند و هزاران نفر از افراد روهینگیا در سراسر مرز به بنگلادش فرار کرده اند.
گارد مرزی بنگلادش نیز اعلام کرد نیروهای امنیتی میانمار به سوی صدها مسلمان فراری روهینگیا از درگیری‌های استان راخین، خمپاره و گلوله شلیک کردند. مقامات میانمار مدعی شدند درگیری‌های اخیر پس از حمله بیش از ۱۵۰ ستیزه جو (روهینگیایی مسلح) به ۲۹ محل در ناحیه "مونگداو" شمالی در استان راخین صورت گرفت. "ارتش رستگاری روهینگیای آراکان" مسئولیت حملات را برعهده گرفت.
این گروه شبه‌نظامی حامی مسلمانان روهینگیا در میانمار که علیه دولت این کشور می‌جنگند و پیش از این از آن به عنوان "جنبش مذهبی حرکت الیقین" یاد می‌شد، فروردین امسال در بیانیه‌ای با تایید حق دفاع از خود، هرگونه ارتباط با تروریست‌ها را رد کرد.
الازهر مصر در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدامات وحشیانه و غیرانسانی علیه مسلمانان روهینگیا، جامعه جهانی را به مقابله با این اقدامات فراخواند و بر ضرورت تلاش برای توقف خونریزی‌ها در میانمار تأکید کرد. پاپ فرانسیس اعلام کرد: خبرهای ناگوار و غم‌انگیزی از آزار و اذیت مسلمانان روهینجا که اقلیت مذهبی هستند، وجود دارد. واتیکان اعلام کرده است، پاپ ۲۷ تا ۳۰ نوامبر به میانمار می‌رود و از ۳۰ نوامبر تا دوم ژانویه در بنگلادش خواهد بود. هر دو کشور دارای اقلیت مسیحی هستند.

کد مطلب: 100695
 
Share/Save/Bookmark