میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۳
 
 
خطیب نماز جمعه تهران :
از مردم دلجویی و عذرخواهی شود
از مردم دلجویی و عذرخواهی شود
 

خطیب نماز جمعه تهران گفت گفت: طرح مدیریت قیمت بنزین برای كشور لازم و خوب بود اما شیوه اجرایی این تصمیم بزرگ در بوته نقد است و دولت از مردم دلجویی و عذرخواهی کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در خطبه اول نماز جمعه تهران ضمن توصیه به نمازگزاران به تقوای الهی گفت: وی تاکید کرد: امثال ما که تریبون داریم و مسوولین و کسانی که سخنان آنها موج در جامعه می‌اندازد و تبعات پیدا می کند، باید حواسشان باشد که سخنشان سدید باشد. برخی خیلی بی حساب سخن می گویند معلوم می شود که فکر نکرده‌اند. سخنی میگویند دهها عاقل دیگر نمی توانند عواقب آن سخن را جمع و جور کنند لذا ما به اصلاح وضعیت کلامی خیلی نیاز داریم و باید همه به هم کمک کنیم تا آیین سخن گفتن را انگونه که خدا می پسندد بیش از گذشته رعایت کنیم.
حاج علی اکبری در خطبه های دوم نمازجمعه این هفته تهران ضمن تبریک فرا رسیدن حلول ماه ربیع الثانی و نیز روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به جمع بندی حوادث اخیر گفت: مطلب اول در این زمینه موضوع سوخت و انرژی و بنزین و عمدتا مدیریت مصرف انرژی و بنزین به طور خاص است. ما یکی از کشورهای مصرف کننده هستیم و یک عیب ملی در این زمینه در مصرف انرژی داریم و واقعا متعارف نیست سبکی که ما در مصرف انرژی از جمله بنزین داریم.
وی افزود: از طریق شیوه های سهمیه بندی و تصمیمات، با روشی که اخذ شده، برخی از زیر ساخت ها هم فراهم شد. البته چهار سال در اجرای این مصوبه تاخیر وجود دارد که در این زمینه مجلس و دولت باید توضیح دهند. بالاخره جمع بندی کارشناسی و جمع بندی مدیریت عالی نظام این بوده که به تایید سران سه قوه رسیده است و در این مرحله قیمت بنزین افزایش یافت و سهمیه بندی اتفاق افتاد. این کار لازم و خوب و سودمند برای امروز و فردای کشور ماست. این موضوع ابعاد زیادی دارد که باید متخصصان این کار را توضیح دهند.
حاج علی اکبری گفت: شیوه اجرای این تصمیم بزرگ که دارای ابعاد ملی است و همه جامعه ما با این موضوع درگیرند و با برخی از تصمیمات فرق دارد، این است که این شیوه در بوته نقد است. خود عزیزان این را قبول دارند که توضیح لازم داده نشد و اقناع ملی صورت نگرفت و اجماع نخبگانی در رابطه با نحوه اجرا صورت نگرفت و نتیجه این شد که یک ناراحتی و نگرانی را در سطح جامعه به وجود آورد و انبوهی از سوالات و ابهامات را در بین عوام و خواص ایجاد کرد.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران تاکید کرد: برای کاهش نگرانی ها مسوولین محترم که یک بسته ای را در نظر گرفته اند که اعلام هم شد، باید اقناع ملی را جلب کرده و با مردم صحبت کنند و از رسانه ملی استفاده کنند و رسانه و دست اندرکاران کوتاهی نکنند و از مردم دلجویی و عذرخواهی شود و به سوالاتشان پاسخ داده شود و نظارت قاطع برای جلوگیری از گرانی های مصنوعی ادامه یابد. کار خوبی که شروع شده و در حال انجام است. آنچه که به عنوان یارانه بنزین و به عنوان کمک تقدیم می شود، به خوبی اجرا شود و سایر مشمولین را در بر بگیرد و سهمیه ها اصلاح شود و این وعده‌هایی که داده شده اجرایی شود. امیدواریم با عمل به این وعده وضعیت مناسبی را داشته باشیم و اگر این طرح در مراحل بعدی اجرا شود به نفع همه و کشور است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: ماجرای بنزین یک حالت نارحتی پیش آورد و اعتراضاتی را داشت و این اعتراضات که به صورت یک شوکی بود، از روز جمعه که اعلام شد آغاز و در روز شنبه ادامه یافت. در گوشه و کنار کشور التهاباتی را به وجود آورد و این بهانه ای شد تا اتفاقی بیفتد.
وی یادآور شد: طی ۸ ماه گذشته آمریکایی ها و صهیونیست ها و سران استکبار ضربه های استراتژیک و راهبردی از جبهه مقاومت دریافت کردند و باورشان نمی شد. یک زلزله سیاسی بزرگ در هژمونی و سیطره پوشالی غرب واقع شد. موضوعاتی همچون حمله موشکی گروه های مقاومت به فلسطین اشغالی، حمله به تاسیسات نفتی آرامکوه، حمله موفق حزب الله به مناطق مهم رژیم صهیونیستی، مقابله به مثل قاطع سپاه در ماجرای نفتک کش، ساقط کردن پهپاد راهبردی توسط سپاه، نتیجه اش غلبه گفتمان مقاومت در منطقه و رنگ باختن گفتمان سازش در منطقه شد. مردم منطقه توانستند از فراسوی این گرد و غبارهای ناشی از حمله رسانه ای دشمن، رنگین کمان زیبای مقاومت در آسمان منطقه را مشاهده کنند.
حاج علی اکبری افزود: وقایع جهانی دیگر که برای دولت ایالات متحده رخ داده نیاز به توضیح نیست و آبروی آنها در بین دوستانشان در اروپا و منطقه لطمه خورده البته اگر آبرویی داشتند. الان آمریکا مثل شیر پیر خسته ای است که فقط هر از چند گاهی عربده ای می کشد و دندان های ریخته اش را به این و آن نشان می دهد و فقط بزدلان را می ترساند. این وضع دشمن ماست.
هر روز شاهد افول و شتاب در امپریالیسم جهانی آمریکا هستیم. از جمله در فشار حداکثری به نقطه مقاومت که ایران است، نتوانستند به اهدافشان برسند و درصدد انتقام برآمدند. بعد از ماجرای ۹۶ بلافاصله مشغول طراحی های جدید شدند و هزینه های فراوانی را کردند تا بتوانند با یک پاتک امنیتی در برابر این حمله ای که از جبهه مقاومت شده آنرا جبران کنند.
وی افزود: دشمن در عراق به کنسولگری ایران حمله کرد و باخبرید که آن هم توسط مرجعیت و مردم کنترل شد. در لبنان باخبرید از این روش استفاده کرد و نام روش هنگ کنگی روی آن گذاشتند. به سراغ ایران آمدند و کار بسیار وسیع و پیچیده ای انجام دادند و با حمایت اقتصادی توسط اتباعشان در منطقه و سرمایه گذاری وسیع و فضاسازی هجمه رسانه ای توسط شبکه عنکبوتی شان در داخل و خارج و حمایت های سیاسی امریکا و اروپا اقداماتی را انجام دادند.
خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: سخنان وزیر خارجه امریکا را شنیدید و بعد عملیات میدانی پادوهای استکبار که با رهبری منافقین خبیث ضد انقلاب و سلطنت طلب ها و میدان داری آموزش دیده و خشن بی رحیم انجام شد و طی دو روز در اقصی نقاط کشور در اوج وحشی گری سوزاندند و غارت کردند و کشتند و مجروح کردند و از سرباز دلاور تا افسر قهرمان مدافع قهرمان و پاسدار و بسیجی گرفته تا مردم عادی که به آنها رحم نکردند و از کارگر زحمتکش که داعشی وار آنرا سوزاندند و تا کارمند مظلوم شهرداری که حتی به آنها آب داده بود را به رگبار بستند.
وی ادامه داد: نه به اماکن رحم کردند و نه به مردم. هزاران میلیون خسارت به وجود آوردند. یک طراحی بسیار خطرناک پشت سر آن است و هزینه های زیادی کردند و پشتیبانی اطلاعاتی کردند. حاصل دو سال کار وسیع تشکیلاتی و آموزش بود و توطئه خطرناک و طراحی شده بود.خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: در این ماجرا از بصیرت ملت ایران و هوشمندی و شجاعت و بردباری و صبوری و نجابت ملت ایران در برابر ملت های جهان رونمایی شد. در حالی که مردم ناراحت و معترض بودند و در اولین فرصت با اشاره رهبری صف خود را در همه جا با سرعت زیاد از اغتشاش گران و آشوبگران جدا کردند. بلافاصله علاوه بر اینکه آنها را منزوی کردند، با یک حضور متصل یک هفته ای حماسه حضور دیگری را آفریدند و اثبات کردند وقتی پای استقلال و امنیت و آزادی در میان باشد همه هستند. این را خط قرمز خود می دانند. همایش های خودجوش و متنوع در سراسر ایران یک خروش ملی علیه فتنه گران بود و اعلام بیعت مجدد با رهبر ما بود.وی افزود: آقا فرمودند در برابر چنین ملتی باید تعظیم کرد و قدر بدانیم و مسوولین عاشقانه و خاضعانه به این ملت شریف و بزرگ خدمت کنند. قدرت نمایی ملی ما بود و اقتدار و وحدت مان را به رخ کشیدیم.وی تاکید کرد: اگر فتنه ۸۸، هشت ماه بود و اگر فتنه ۹۶، هشت روز ولی ماجرا و فتنه امسال به تعبیر رهبری در کمتر از دو روز به همت ملت نابود شد. وی در پایان گفت: اهالی سیاست مراقب باشند وقت گروکشی های سیاسی نیست و باید همدلی ملی را تجربه کنند.

کد مطلب: 111792
 
Share/Save/Bookmark