میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۵
 
 
غزه قربانی انتخابات

رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر غزه را آماج حملات گسترده قرار داده به گونه‌ای که برخی از آغاز عملیات نظامی علیه این منطقه سخن گفته‌اند. بهانه این دور تجاوزات صهیونیست‌ها را شلیک چند موشک از غزه به تل‌آویو بوده استن. بمباران غزه با ادعای موشک‌پراکنی از سوی غزه بوده در حالی که گروه‌های فلسطینی این ادعا را رد کرده‌اند و ادعای صهیونیست‌ها صرفا بهانه‌ای برای کشتار دانسته‌اند. ابهام در ادعای صهیونیست‌ها زمانی بیشتر می‌شود که فلسطینی‌ها هر زمان عملیات داشته‌اند مسئولیت آن را پذیرفته‌اند و لذا ادعای صهیونیست‌ها واهی بوده و نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد.
این امر زمانی آشکارتر می‌شود که صهیونیست‌ها پس از بمباران غزه ادعا کردند که این موشک باران توسط افراد خودسر بوده که در زمان جابه‌جایی مهمات صورت گرفته است. با تمام این ادعاها می‌توان دریافت که بمباران غزه جنایت علیه بشریت بوده و سکوت جهانی در برابر بمباران غزه سوال‌برانگیز است. نکته مهم در این تجاوز صهیونیست‌ها به غزه تقارن آن با جنایت در نیوزلند علیه مسلمانان است که ده‌ها نمازگزار در حمله‌ای تروریستی به خاک و خون کشیده شدند.
با توجه به این شرایط این سوال مطرح می‌شود که اهداف صهیونیست‌ها از دور جدید تجاوزات به غزه چه بوده است؟ بررسی وضعیت درونی رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که این رژیم از یک‌سو با چالش‌های سیاسی با محوریت انتخابات مواجه است و از سوی دیگر بحران اقتصادی و ناتوانی در تحقق اهداف منطقه‌ای زمینه‌ساز بحران‌های جدید برای این رژیم شده است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که - صهیونیست‌ها با بمباران غزه به دنبال انحراف افکار عمومی از رفتارهای نژادپرستانه خود در قدس و مسجدالاقصی است که طی روزهای گذشته به روی فلسطینی‌ها بسته‌ شده است.
صهیونیست‌ها هر زمان که ابعاد جدیدی از اشغالگری را در کرانه باختری و قدس اجرا می‌کنند با کشتار در غزه به پنهان‌سازی این اشغالگری می‌پردازند. نکته دیگر آنکه نتانیاهو با خون فلسطینی ها به دنبال کسب رای در انتخابات است در حالی که همزمان مخالفان وی نیز با برجسته‌سازی ناتوانی نتانیاهو در تامین امنیت سعی در استفاده از همین ابزار برای بازی انتخابات هستند. حلقه تکمیلی این روند آزادی عمل به شهرک‌نشینان رادیکال است که علیه مسجدالاقصی صورت می‌گیرد. یورش شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی رفتاری نژادپرستانه است که با حمایت ارتش و دولت صهیونیستی صورت می‌گیرد. در کنار رفتارهای صهیونیست‌ها یک نکته اساسی قابل توجه است و آن سکوت ارتجاع عربی و سازمان ملل در برابر کشتار غزه است که جای تامل دارد.
در جمع‌بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت تجاوز اخیر صهیونیست‌ها به غزه نه از روی قدرت بلکه برگرفته از چالش‌ها و بحران‌های درونی این رژیم است که با سیاست کشتار و تجاوز به دنبال پنهان‌سازی این وضعیت هستند در حالی که مقاومت غزه این سناریو را نیز با شکست مواجه خواهد ساخت.

علی تتماج

کد مطلب: 108345
 
Share/Save/Bookmark