میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
سخنگوی وزارت خارجه:
ایران طرح گام‌به‌گام را نمی‌پذیرد
ایران طرح گام‌به‌گام را نمی‌پذیرد
 

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که دستورکار نشست وین رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا یا به عبارتی چگونگی اجرای تعهدات طرف مقابل است و ایران هیچ طرح گام به گامی را نمی‌پذیرد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد. سخنگوی وزارت خارجه در ابتدا با اشاره به نشست فردا ایران و ۱+۴ در وین گفت: آنچه فردا اتفاق می‌افتد هیچ فرقی با کمیسیون‌های مشترک ندارد و بخشی از کمیسیون‌های مشترک ادواری است. دستور کار جلسه رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا یا به عبارتی چگونگی اجرای تعهدات طرف مقابل است. اساسا هیچ طرح گام به گامی از سمت ایران نبوده و ایران هم چنین طرحی را نمی‌پذیرد. ما از اینکه آمریکا، سیر غلط گذشته را اصلاح کند و به مسیر درست برگردد استقبال می‌کنیم. گفتگوهای فردا با ۱+۴ فنی و حقوقی خواهد بود.
اینکه ۱+۴ در کجا و چگونه با آمریکا مذاکره می‌کند به خودشان مربوط است. آنچه فردا اتفاق می‌افتد جلسه کمیسیون مشترک برجام است و ادامه گفتگوهای جمعه است. حضور کارشناسان در نشست نشان می‌دهد که ما برای ارایه جزئیات جدی هستیم. هیات ایران هم توسط عراقچی رهبری می‌شود و اشخاص مختلفی در آن هستند. البته از ما هم خواسته‌اند مسیر بازگشت ما به تعهدات بررسی شود. مسیر مشخص است و آن رفع کامل تحریم‌هاست. در خصوص رفع تحریم‌ها باید به ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردیم. برای ما فرقی نمی‌کند. همه این تحریم‌ها یکجا باید برداشته شوند. تحریم‌هایی که علیه همکاران ما در جامعه بین‌الملل وضع شده هم باید برطرف شوند. انتظار ما از فرانسه حرکت در مسیر سازنده و بازگشت به تعهداتشان است. اروپا کوتاهی کرده است.ما با سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم. سیاست داخلی برای خودشان. ما به تعهدات شان کار داریم. ما فقط یک آمریکا می‌شناسیم.مادامی که آمریکا به تعهدات ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ برنگردد، ما هیچ گفتگوی مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت.
خطیب زاده همچنین با اشاره به قرارداد ۲۵ ساله بین ایران و چین گفت: آنچه بین ایران و چین امضا شده حاصل گفتگوهایی بوده که در ۵ یا ۶ سال گذشته جریان داشته است. اینکه آیا امکان امضای چنین سندی با کشورهای دیگر هست یا نه، هم بوده و هست. ما با روسیه و هند هم موارد مشابهی داشتیم. هر قراردادی که از این نقشه راه بیرون بیاید مدت زمانش در قرارداد ذکر می‌شود.
ما در این نقشه راه تعهد یا قراردادی را نگنجانده‌ایم. بیشتر اولویت بندی زمینه‌های همکاری است.وی درباره احتمال سفر نخست وزیر کره‌جنوبی به تهران طی روزهای آینده گفت: جزئیات فنی سفر نخست وزیر کره جنوبی در حال انجام است. امیدواریم که با خود راه حل‌هایی را بیاورند و به رفع برخی سوءتفاهم‌ها کمک کند.کشتی کره‌ای هنوز آزاد نشده و وزارت خارجه بنا به درخواست کره، توصیه‌های خودش را برای حل این موضوع به مقام قضایی ارائه کرده است. در خصوص پول‌های بلوکه ما در کره، قضیه کُند پیش می‌رود. امیدوارم که نخست وزیر کره با پیشنهادات عملی بیاید.خطیب‌زاده درباره اعلام رسانه‌های کره‌ای مبنی بر آزادی نفتکش کره بیان کرد: موضوع کشتی کره‌ای یک موضوع کاملا متفاوت از روابط دوجانبه است. دولت کره درخواست‌های جدی از ما داشته و کاپیتان هم سوء سابقه نداشته و ما پیشنهادهای خود را به مقام قضایی ارائه کردیم و مقام قضایی به محض اینکه به نتیجه برسد سخنگوی قوه اعلام خواهد کرد. وزارت خارجه توصیه‌های خود را به قوه قضاییه اعلام کرده است. وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اینکه ایران نباید مرتکب هرگونه نقض تعهدات شود خاطرنشان کرد: انتظار ما از فرانسه حرکت در مسیر سازنده و بازگشت به اجرای تعهداتشان است. اروپا در کنار آمریکا در اجرای تعهدات خود کوتاهی کرده است. توصیه ما به طرف‌های اروپایی این بوده که راه آسان‌تر را پیش بگیرند و پاسخ ایران به اقدامات آنها روشن خواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه درباره ارسال واکسن اسپوتنیک وی نیز گفت: بیش از یک سال و هفته پیش وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری نامه‌ای به مقامات عالی نظام و وزارت بهداشت نوشت و موضوعات درباره واکسن را پیش بینی کرد و گفت و در طول این مدت همه اقدامات خود را برای رفع موانع در این خصوص انجام دادیم.
وی گفت: هرگاه چیزی را از ما خواستند به جدیت رفتیم از جمله در مورد اسپوتنیک وی که ظریف در سفر به مسکو مصوبه و درخواست را انجام داد. میزانی که با طرف روس صحبت کردیم وارد شده و توافق برای تولید مشترک را انجام دادیم و به این هم متوقف نبوده و ما با طرف‌های هندی و کوبایی توافقاتی داشتیم. ظریف در سفر به کوبا این مسیر را آغاز کرد و البته وزارت بهداشت مرجع صلاحیت دار بود که کدام جلو برود.وی خاطرنشان کرد: کواکس در چند روز آینده تعدادی واکسن را ارسال می‌کند. فکر می‌کنم واردات واکسن تسریع هم خواهد یافت از طریق روسیه و کوبا. اگر هند واکسن خود را بفرست به چند میلیون دوز واردات خواهیم رسید و البته طبق گفته وزارت بهداشت مسیر تولید واکسن در مسیر خود دنبال می‌شود. 

کد مطلب: 117543
 
Share/Save/Bookmark