میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۱
 
 
همزمان با انتقاد لاریجانی به دولت صورت گرفت
تذکر نمایندگان به رئیس‌جمهور درباره کاهش ارزش پول ملی

نشست علنی مجلس دیروز به ریاست لاریجانی برگزارشد.
بررسی چند طرح و لایحه اعاده شده از شورای نگهبان در دستورکار این جلسه قرار داشت.
همچنین در این جلسه تعداد ۶۸ نفر از نمایندگان به رئیس جمهور و وزیر صنعت درباره عدم نظارت بر بازار خودرو و شرکت‌های تولیدکننده خودرو در داخل و افزایش حداقل دو برابری خودروهای تولید داخل و وارداتی در بازار آزاد تذکر دادند.
همچنین ۷۲ نفر از نمایندگان به رئیس جمهور در مورد کاهش ارزش پول ملی در طول سه سال گذشته تذکر دادند، عنوان کردند که ارزش پول کشور در سه سال قبل ۲.۵ برابر زمان فعلی بوده‌است.

قرائت گزارش کمیسیون ویژه اصل ۴۴
رحیم زارع سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی در مجلس، گزارش کمیسیون متبوعش درباره نحوه اجرای قانون تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را قرائت کرد.
نمایندگان مجلس، گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص «نحوه اجرای قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

تخلف دولت در اجرای قانون اقتصاد مقاومتی
رئیس مجلس گفت: چرا جلسات هماهنگی اقتصاد مقاومتی تاکنون با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، معاون اول قوه قضائیه و نایب رئیس مجلس برگزار نشده است.
گزارش کمیسیون حمایت از تولید ملی درخصوص نحوه اجرای قانون اقتصاد مقاومتی در نشست علنی دیروزخانه ملت قرائت شد.
نماینده دولت ضمن آن،‌ گزارش آماری از افزایش تولید در بخش‌های مختلف ارائه کرد و در ادامه علی لاریجانی خطاب به نماینده دولت عنوان کرد چرا جلسات هماهنگی اقتصاد مقاومتی تاکنون با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، معاون اول قوه قضائیه و نایب رئیس مجلس برگزار نشده است.
نماینده دولت در پاسخ به لاریجانی گفت: این قانون دارای ابهاماتی بود و مشخص نبود چه کسی مسئول این کار است و دبیرخانه باید در کجا تشکیل شود. لاریجانی در پاسخ گفت: قانون ابهام نداشته، اگر ابهام داشت در دو سه سال گذشته از ما سؤال می‌کردید.

دولت دراجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به تکلیف خود عمل نکرده است
نماینده قائم‌شهر با بیان اینکه دولت در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به تکلیف خود عمل نکرده است، گفت: قوای قضاییه و مقننه در شورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی به حاشیه برده شده‌اند.
علی ادیانی اظهار داشت: بر اساس گزارشی که کمیسیون تهیه کرده از ۴ ماده، ۳ ماده به صورت دقیق و قطعی اجرا نشده‌است و پس از بررسی‌ها مشخص شد یکی از قوانینی که به لحاظ سیاق قانونگذاری ایراد دارد همین قانون است .

انعقاد ۱۴۰۰ قرارداد دولت در راستای اقتصاد مقاومتی نیست
نماینده مردم اسفراین گفت: اگر به اهداف اقتصاد مقاومتی می‌رسیدیم، جلوی خروج ارز از کشور گرفته می‌‌شد.
هادی قوامی، اظهار داشت: قانونگذار در قانون اقتصاد مقاومتی چند ماده به تصویب رسانده بود که باید اجرا می شد اما در این زمینه تخلف صورت گرفته است. وی ‌افزود: اگر اقتصاد ما مقاوم سازی شده بود، این تکانه ها در بازار ارز، سکه و خودرو به وجود نمی‌آمد. قوامی با بیان اینکه دو وزارتخانه دولت ۱۴۰۰ قرارداد واردات بسته اند، ادامه داد: ما دچار خطای تشخیص در انتخاب پروژه های اقتصاد مقاومتی شده‌ایم.

کنار گذاشتن مدیران باتجربه به ضرر تولید
نماینده سلماس با بیان اینکه سیاست دولت‌ها و کنار گذاشتن مدیران باتجربه نیز به ضرر تولید تمام می‌شود، گفت: برخی قوانین دست و پا گیرانگیزه‌ای برای ورود بخش خصوصی باقی نمی‌گذارد.
شهروز برزگر اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد یکسری قوانین دست و پا گیر وجود دارد که انگیزه‌ای برای ورود بخش خصوصی باقی نمی‌گذارد. وی افزود: در آموزش عالی نیز نه به بازار کار توجه می‌شود و نه به نیازهای کشور.

اصلاح قانون اقتصاد مقاومتی
در همین حال طرح اصلاح قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم
نماینده مردم تهران گفت: وضع قاچاق کالا و ارز به اندازه‌ای وخیم است که به عنوان نماینده خجالت می‌کشم بگویم که از این دولت با چنین وضعیت اقتصادی حمایت کردم.
مصطفی کواکبیان اظهار داشت: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم در حال حاضر مناسب نیست، شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم می‌بینیم قیمت‌ها از این رو به آن رو شده است.
وی بر همین اساس اضافه کرد: عناصری در این کشور هستند که واقعا قاچاق کالا را دارند، آنگاه ما به کولبران بدبخت گیر می‌دهیم. کواکبیان خاطرنشان کرد: می‌گویند قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار رسیده است، اما وضعیت جامعه غیر از این را نشان می‌دهد.

کد مطلب: 104736
 
Share/Save/Bookmark