میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۴
 
 
جنگنده‌های متجاوزان غیر نظامیان در صنعا و صعده را زیر آتش گرفتند
عقده‌گشایی ائتلاف سعودی

سعودی که در برابر توان دفاعی یمن ناتوان شده به تشدید کشتار غیر نظامیان روی آورده است چنانکه ناظران سیاسی، حملات کور جنگنده‌های ائتلاف سعودی به مواضع غیرنظامی در صنعا و صعده را عقده‌گشایی ائتلاف سعودی به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن توصیف کرد.
سخنگوی ائتلاف سعودی ضمن تایید حملات گسترده خود به صنعا مدعی شد: «مواضع نظامی متعلق به گروه انصار الله را هدف گرفته است.»شبکه المسیره یمن هم تایید کرد که جنگنده‌های ائتلاف در بیش از ۱۰ نوبت مناطق مختلف در صنعا و دیگر نقاط این استان را هدف گرفتند. نیروی هوایی سعودی در شش نوبت منطقه عطان در صنعا و در سه نوبت منطقه الجبل الاسود در نزدیکی منطقه عصر و در دو نوبت شهر سنحان را بمباران کردند.جنگنده‌های ائتلاف سعودی شهر کتاف در استان صعده در شمال یمن را بمباران کردند.
وبگاه خبری وزارت دفاع دولت منصور هادی ادعا می کند جنگنده‌های ائتلاف محل تجمع نیروهای الحوثی را در شهر کتاف در شرق استان صعده در پنج نوبت بمباران کردند علاوه بر اینکه اتاق‌های عملیات جنگی آنها در این شهر هدف گرفتند که با کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای انصار الله همراه بوده است. اما منابع محلی به وبگاه خبری النجم الثاقب گفتند که در حمله به شهر کتاف مناطق پرجمعیت شهر هدف گرفته شد و خسارات گسترده‌ای به اموال شهروندان وارد کرد. در استان الحدیده هم مزدوران ائتلاف سعودی با هفت فروند راکت و نوزده گلوله خمپاره روستای الشجن در اطراف شهر الدریهمی را که در محاصره است، هدف گرفتند که موجب خسارات سنگین به خانه های شهروندان شد. شبکه المسیره همچنین گزارش داد شماری از مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی و آمریکایی امروز سه شنبه در حمله رزمندگان ارتش و کمیته‌های مردمی در استان الجوف کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.
یک مسئول نظامی به المسیره گفت: رزمندگان ارتش و کمیته های مردمی مواضع مزدوران ائتلاف سعودی در اطراف مجمع المتون را هدف گرفتند که شماری کشته و زخمی در صفوف آنها به جای گذاشتند. یگان مهندسی ارتش یمن هم روز یکشنبه دو خودروی زرهی حامل مزدوران را در غرب جبهه الیتمه در شهر «خب و الشعف» در استان الجوف منهدم کردند که با کشته و زخمی شدن سرنشینان آن همراه شد. خبر دیگر آنکه منابع خبری گفته‌اند که منصور هادی قصد شکایت از امارات در شورای امنیت سازمان ملل را داشته اما سعودی‌ها مانع این کار شده‌اند.
در این میان در مواضعی قابل تامل، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز دوشنبه گفت که اولویت در یمن مقابله با حوثی‌ها است. قرقاش در حالی درباره اولویت مقابله با جنبش انصارالله سخن می‌گوید که حمایت این کشور از جنبش جدایی طلب در جنوب یمن و درگیری این جنبش با نیروهای دولت مستعفی تنش‌ها را به شدت در این کشور افزایش داده است. ناتوانی سعودی در برابر مقاومت یمن زمانی آشکارتر می‌شود که سخنگوی ائتلاف سعودی در واکنش به حملات پهپادی اخیر یمن به میدان نفتی «الشیبه» واقع در جنوب غربی عربستان گفت که «با حمله حوثی‌ها به الشیبه، نه فقط انرژی عربستان بلکه امنیت انرژی و اقتصاد جهان به خطر افتاده است».در این میان «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن روز دوشنبه در مراسم روز ولایت در صنعاء گفت که «با فروپاشی ائتلاف سعودی متشکل از هفده کشور، اکنون فقط یک یا دو کشور عضو آن هستند». مردم در پایتخت یمن به مناسبت عید غدیر خم به خیابان‌های صنعاء‌ آمدند و «عید ولایت» را در سایه پنجمین سال جنگ سعودی-اماراتی جشن گرفتند.

کد مطلب: 110432
 
Share/Save/Bookmark