میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
علیرضا رضاداد در نشست خبری عنوان کرد؛
تفکیک داوری‌ها در حوزه فیلم کودک و نوجوان
تفکیک داوری‌ها در حوزه فیلم کودک و نوجوان
 

نشست خبری سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوان دیروز با حضور مهدی جمالی‌نژاد، شهردار اصفهان و علیرضا رضاداد، دبیر جشنواره در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد.
علیرضا رضاداد در ابتدای این مراسم گفت: جشنواره سی ام با یک وقفه‌ای برگزار می‌شود چراکه انعقاد تفاهم نامه فیلم بین سینمای فارابی و شهرداری اصفهان کمی زمان برد و به همین دلیل فرصت کافی نداشتیم که جشنواره را در زمان مناسب برگزار کنیم.
وی با بیان اینکه سال گذشته که مقدمات برگزاری جشنواره فراهم شد، طبق بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که برای ۵ یا ۶ سال نمی‌توانیم جشنواره فیلم کودکان و نوجوان را در اصفهان برگزار کنیم، تصریح کرد: یکی از دلایل آن همزمانی برگزاری جشنواره در مهر با ماه محرم و صفر بود و به همین دلیل دلیل به این نتیجه رسیدیم که جشنواره را در تابستان برگزار کنیم تا به رونق فیلم‌های تابستانی کودک و نوجوان هم کمک کنیم و امسال هم اولین سالی است که قدم در این مسیر گذاشتیم.
رضاداد اظهار داشت: دوره بیست و نهم جشنواره در همدان و با رویکرد نوجوانان برگزار شد و امسال هم رویکرد اصلی کودکان است و حتی بحثی هم بود که جشنواره نوجوانان در همدان و جشنواره کودکان در اصفهان و به طور مستقل برگزار شود، ولی در این دوره به جمع‌بندی رسیدیم که داوری آثار کودکان از نوجوانان جدا شود و سانس نمایش آثار هم تفکیک پیدا کند، البته تحقق این مهم نیازمند وجود حداقلی آثار است و به همین دلیل نمایش آثار کودکان را از نمایش آثار نوجوانان منفک کردیم.
وی گفت: در بحث انیمیشن هم امسال شاهد استقلال در جشنواره هستیم، چراکه یکی از راهکارهای تقویت بخش انیمیشن این است که نگاه مستقلی به آن داشتیم و نباید فراموش کنیم که ظرفیت بخش انیمیشن بسیار بیشتر از بخش داستانی است.
رضاداد افزود: در بخش فیلمنامه هم باید بگویم که امسال در این بخش تنها تمرکزمان به فیلنامه‌های کامل بود و حتی چندین فیلمنامه نیز تنها مختص جشنواره نوشته شده است.
رضاداد بیان داشت: شورای سیاست‌گذاری جشنواره طی یکی و دو سال گذشته به مسئله لزوم سینمای کودکان یا سینما برای کودکان تاکید زیادی داشته و انتخاب آثار در این دوره از جشنواره با این رویکرد بسیار همسو هستند.
وی گفت: در ٥ بخش سینماى ایران در مجموع ٢١٢ متقاضى وجود داشت و در نهایت ٧٥ اثر براى رقابت پذیرفته شد که در بخش مسابقه ‏سینماى ایران با رویکرد «برای» کودکان و نوجوانان، نه «درباره» کودکان و نوجوانان ٢١٢ اثر متقاضی شرکت ‏در جشنواره بودند که به تفکیک ١٩ اثر بلند سینمایى، ٢٢ اثر بلند داستانى (غیرسینمایى)، ٩٠ اثر کوتاه و ‏نیمه‌بلند داستانى، ٧١ اثر کوتاه و نیمه‌بلند پویانمایى و ١٢ اثر بلند پویانمایى ثبت‌نام کردند و در نهایت ١١ ‏فیلم بلند سینمایى، ٨ فیلم بلند غیرسینمایى، ٧ فیلم بلند پویانمایى به همراه ١ فیلم خارج از مسابقه در ‏اسن بخش، ١٩ اثر در بخش فیلم هاى کوتاه و نیمه‌بلند داستانى و ٢٩ فیلم در بخش کوتاه و نیمه‌بلند ‏پویانمایی پذیرفته شدند.‏
وی با بیان اینکه امسال ۵ سالن اقدام به نمایش فیلم‌ها می‌کنند، تصریح کرد: بیشتر سانس‌ها نیز در صبح پخش خواهد شد، البته یک سانس صبح را برای نمایش فوق‌العاده خالی گذاشته‌ا‌یم و یکی از ملاحظه‌های برگزاری جشنواره در اصفهان بحث نبود سالن و عدم بازسازی آنها یود که خوشبختانه ۵ سالن مورد بازسازی قرار گرفته و آماده برگزاری جشنواره هستند.
رضاداد گفت: امسال دو آیین بزرگداشت و دو آیین نکوداشت داریم که یاد دنیا فنی زاده و توران میلانی و همچنین بزرگداشت مرضیه محبوب و رسول صدرعاملی را خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: امسال برنامه تماشای آثار توسط دانش‌آموزان را نداریم تا از این طریق برنامه هر نفر سه بلیت را نهادینه کنیم و کودکان و نوجوانان یه همراه خانواده هایشان به جشنواره بیایند.
رضاداد ادامه داد: در هیئت داوری مسابقه سینمای ایران از مرضیه برومند، پوران درخشنده، کمال تبریزی، رسول صدرعاملی غلامرضا آزادی حضور دارند. وی گفت: امسال در حوزه داوری کودک و نوجوان، داوری‌ها تفکیک شدند که از ۳۵۰ متقاضی ۳۰ داور در بخش کودک و ۳۶ داور در بخش نوجوان آثار را داوری می‌کنند.
وی گفت: امسال دو کارگاه فیلمنامه‌نویسی، ۲ کارگاه فیلمسازی و ۳ کارگاه پویانمایی و ۲ کارگاه پویانمایی برای غیرحرفه‌ای‌ها و یک کارگاه پویانمایی حرفه‌ای خواهیم داشت.
وی با اشاره به برگزاری نشست‌های در ایام جشنواره گفت: تاکنون ۱۰ نشست بین رشته‌ای برگزار کرده‌ایم و دز طول جشنواره نیز نشست‌هایی را با موضوعات اختصاصی سینمای کودک و نوجوان برگزار می‌کنیم.
رضاداد بیان داشت: امسال جلسه‌ای را با فعالان عرصه حوزه نمایش خانگی داشتم تا آنها بتوانند در حوزه فیلم کودک و نوجوان آثار مناسب برای نمایش خانگی را شناسایی کنند و بعد از خرید حق نمایش خانگی آنها، این آثار را در عرصه نمایش خانگی عرضه کنند.
وی با اشاره به هیات داوران بخش مسابقه آثار پویانمایی سینمای ایران گفت: ‎مهین جواهریان، امیرمحمد ‏دهستانی، روانبخش صادقی، بهرام عظیمی و علیرضا گلپایگانی به عنوان اعضای هیات داوران بخش مسابقه آثار ‏پویا نمایی هستند و اعضای هیئت داوری بخش مسابقه آثار بلند غیرسینمایی‏ نیز متشکل از کیومرث پوراحمد، رویا تیموریان، ‏بهروز شعیبی، علیرضا خمسه، وحید نیکخواه آزاد است‏.
وی درباره فیلم‌های بزرگداشت سی‌امین دوره جشنواره گفت: فیلم بزرگداشت دنیا فنی‌زاده را مرضیه برومند و فیلم بزرگداشت رسول صدرعاملی را مجید توکلی خواهد ساخت.
رضاداد در پاسخ به اینکه چرا بعد از سی دوره از جشنواره تازه به این نتیجه رسیدید که جشنواره ۵ سال در اصفهان برگزار شود، ادامه داد: این مسئله تنها مربوط به اصفهان نیست، چراکه برگزاری یک کار مشترک نیازمند انجام هماهنگی‌ها با طرف مقابل است، یا این حال تلاش می‌کنیم که جشنواره در مصوبه هیئت دولت به تصویب برسد نا دیگر شاهد این مشکلات نباشیم، همچنین نباید فراموش کنیم که هر استانی برای هر رویدادی اگر در مراجع بالایی آن استان برای آن تصمیم‌گیری نشود، ممکن است مشکلاتی را همراه داشته باشد، چراکه اگر کمی از بودجه استانی دستخوش تغییراتی شود، استان با مشکلاتی همراه می‌شود، به همین دلیل است که برای برگزاری آن نیازمند رایزنی‌هایی هستیم.
وی در همین زمینه افزود: از سال ۸۲ هیچ‌گاه استان اصفهان نخواسته که جشنواره در آن شهر برگزار نشود و تصمیم‌گیری در این خصوص برعهده وزارت ارشاد است، این استان هیچ‌گاه عدم همکاری با جشنواره نداشته ولی میزان کمک این استان برای برگزاری جشنواره دز سال‌های مختلف متفاوت بوده و به همین دلیل گاهی تصمیم گرفته شده که جشنواره با کیفیت بهتری و در استان دیگری برگزار شود.
رضاداد در پاسخ به سوال بعدی مبنی بر اینکه این امید وجود دارد که وحدت رویه فعلی جشنواره در آینده و با تغییر مدیران هم ادامه داشته باشد، گفت: با توافق‌نامه‌ای که با مسئولان اصفهان منعقد شده، فکر می‌کنم که تحول خوبی در شورای سیاست گذاری رخ داده و این روند در آینده هم وجود خواهد داشت، چراکه در توافق نامه نقاط ابهامی که قبلا وجود داشته از بین رفته است.

کد مطلب: 99803
 
Share/Save/Bookmark