میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
از سوی کمیسیون امنیت ملی صورت می‌گیرد
بررسی تعرض به سفارت ایران در لندن

نشست علنی مجلس دیروز به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
نمایندگان در این جلسه خود گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۹۷ اعاده شده از سوی شورای نگهبان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
همچنین قرار است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه ویژه خود در هفته جاری تعرض به سفارت کشورمان در لندن را مورد بررسی قرار دهد. اعضای کمیسیون امنیت ملی در جلسه چهارشنبه هفته جاری (۲۳ اسفند ۹۶) موضوع تعرض به سفارت کشورمان در لندن را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

تشخیص مصلحت درباره اراضی واگذار تصمیم می‌گیرد
با اصرار مجلس بر مصوبه قبلی خود، مجمع تشخیص مصلحت درباره استرداد اراضی مستحدثه واگذار شده که در غیر موارد تعیین شده استفاده شده‌اند تصمیم می‌گیرد.
بند الحاقی ۲ تبصره ۱۱ بودجه ۹۷ کل کشور که با ایراد شورای نگهبان مواجه شده و به مجلس بازگشت داده شده بود با اصرار نمایندگان بر نظر خود جهت بررسی و تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

تعیین تکلیف مجلس برای صندوق توسعه ملی
۱۴ هزار و ۳۷۵ میلیارد تومان از ورودی سال ۹۷ صندوق توسعه ملی به صدا و سیما، بنیه دفاعی، بافت‌های فرسوده، آبیاری تحت فشار، آبرسانی، آبخیزداری، مقابله با ریزگردها و تولید واکسن اختصاص می‌یابد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور بند «و» تبصره ۴ را جهت تامین نظر شورا اصلاح کردند.

دولت بریتانیا با دُم شیر بازی نکند
رئیس گروه دوستی ایران و انگلیس گفت: مقامات دولت بریتانیا با دُم شیر بازی نکنند و موضوع حمله فرقه تفرقه افکن شیعه انگلیسی شیرازی به سفارت ایران محکوم است.
مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و رئیس گروه دوستی ایران و انگلستان در نشست علنی مجلس در اخطار قانون اساسی اظهارداشت: بنا به قرائنی، مشخص شده است پلیس انگلستان از قبل از این حمله اطلاع داشته است و نسبت به آن پیشگیری نکرده است.
وی بر همین اساس اضافه کرد: حتی پلیس انگلستان پس از ۳ ساعت از وقوع این حمله در محل حاضر می‌شود و حتی این باعث می‌شود تا حمله کنندگان فرصتی برای حضور در پشت بام سفارت‌خانه داشته باشند تا بتوانند پرچم جمهوری اسلامی ایران را به آتش بکشند و بعد از آن هم دیدیم که عاملان این حادثه آزاد شدند.
کواکبیان با بیان اینکه ما حتماً در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع را پیگیری و بررسی می‌کنیم.

سود تسهیلات به خسارت‌دیدگان حوادث غیرمترقبه برعهده دولت است
نمایندگان مجلس، سود تسهیلات بانکی به خسارت‌دیدگاه حوادث غیرمترقبه را در طول دوره امهال برعهده دولت دانستند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استفساریه چگونگی امهال وام را که با ایراد شورای نگهبان مواجه شده بود، بررسی و با تغییراتی جهت تأمین شورا به تصویب رساندند.

حذف مجازات شهرداران برای عدم صدور پروانه ساختمان‌های معلولان
مجازات شهرداران و رؤسای نظام مهندسی برای عدم صدور پروانه احداث و بازسازی برای تمامی ساختمان‌ها برای افراد دارای معلولیت با مصوبه نمایندگان مجلس حذف شد.
نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان اعاده شده از شورای نگهبان اصلاحات وارده را برطرف کردند.
نمایندگان همچنین ماده ۴ لایحه مذکور را حذف کردند.

نفوذ افراد فاسد در سیستم مدیریتی کشور
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: دشمنان قسم‌خورده نظام اسلامی با هدف نفوذ و توقف حرکت رو به جلوی انقلاب، قلیل افراد فاسدی را تحت عنوان مسئول به سیستم مدیریتی این کشور وارد کرده‌اند، آن مزدوران مستبدی که همه اهتمامشان بی‌اعتماد کردن مردم نسبت به انقلاب است.
حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه در نطق میان‌دستور خود در نشست علنی افزود: اقدامات مشمئزکننده‌ای مانند اختلاس، رانت، رشوه، حیف و میل بیت‌المال که هرازگاهی اتفاق می‌افتد، از جمله اقدامات خائنانه این قماش افراد است، در چنین شرایطی وظیفه نهادهای نظارتی از بابت اشداء علی‌الکفار، برخورد قاطعانه است.

بررسی دوفوریت طرح «اعاده اموال نامشروع» در مجلس
نماینده مردم ارومیه در مجلس نسبت به عدم بررسی دو فوریت طرح «اعاده اموال نا مشروع مسئولان» در نشست علنی پارلمان اعتراض کرد.
نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه طی اخطاری، اظهار داشت: بیش از دو سوم نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی اعاده اموال نامشروع مسئولان را امضاء کرده‌اند. اجازه دهید دوفوریت این طرح امروز در مجلس بررسی شود.
در ادامه امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیئت رئیسه مجلس در توضیح دلیل مطرح نشدن این طرح گفت: این طرح چاپ و توزیع شد اما یکسری از نمایندگان همچون دهمرده، دلخوش و فرید موسوی که طرح‌های یک و دو فوریتی دیگری را به مجلس قبل از این طرح ارائه کرده بودند، به شدت معترض بودند چرا در شرایطی که هنوز طرح‌های آنها مطرح نشده، این طرح دو فوریتی توزیع شده است.
وی افزود: از طرف دیگر مجلس سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری بررسی استیضاح سه وزیر را در دستور کار دارد.
قاضی پور در جمع بندی گفت: اگر سایر نمایندگان که طرح‌های فوریتی دیگر را به مجلس ارائه کردند دست از اصرار خود برای طرح در مجلس بردارند دیگر بحثی وجود ندارد که بتوانیم طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را مطرح کنیم.

انتظار از هیأت رئیسه مجلس
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: این انتظار از هیأت رئیسه مجلس وجود دارد که طرح دو فوریتی بازگشت اموال نامشروع مسئولان، در این جلسه مجلس مطرح شود.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی در نطق با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود اظهار داشت: آیا آقای رئیس‌جمهور! آیا می‌دانید که با نبود آب و کشت برای کشاورزان و همچنین نبود شغل دیگر، هیچ درآمدی وجود ندارد؟
وی افزود: این انتظار از آقای رئیس‌جمهور وجود دارد که به جای مسائل حاشیه‌ای که با هدف انحراف افکار عمومی از مطالبات اساسی مردم صورت می‌گیرد، به سوالاتی که مردم از ما می‌پرسند پاسخ دهد.

لابی‌گری در وزارت کشاورزی بیداد می‌کند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی گفت: لابی‌گری در بخش ا مور اراضی وزارت جهاد کشاورزی بیداد می‌کند و این باعث تاسف است.
حسن نوروزی نماینده مردم رباط ‌کریم و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس طی تذکر شفاهی خطاب به وزیر جهان کشاورزی اظهار داشت: تخریب دیوار باغات در این ایام امری ناپسند است. این امر کشاورزان و باغداران را نسبت به نظام بدبین می‌کند. لذا مسئولان ذی‌ربط و آحاد افراد هرچه سریعتر این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.
وی تصریح کرد: آقای حجتی! مشکلات حاد وزارتخانه شما در حد معاونان شما به شدتی است که به هیچ عنوان قابل اغماض نیست.
وی با بیان اینکه لابی‌گری در بخش امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی بیداد می‌کند افزود: باید این موضوع هرچه سریعتر مورد بررسی قرار گیرد.

کد مطلب: 103665
 
Share/Save/Bookmark