میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۸
 
 
مردم و علما خواستار مشارکت جهان اسلام در مدیریت حج شدند
اعتراض به تسلط ریاض بر اداره مناسک حج
اعتراض به تسلط ریاض بر اداره مناسک حج
 

از حج ۱۳۹۴ تاکنون مطالبات جهان اسلام را پایان مدیریت یک‌جانبه سعودی بر حج تشکیل می‌دهد چنانکه در کنار درخواست علمای جهان اسلام برای تغییر در مدیریت حج، دهلي‌نو پايتخت هند و جاکارتا پايتخت اندونزي صحنه برگزاري تظاهرات براي درخواست مشارکت دادن کشورهاي اسلامي در اداره مناسک حج بود.
کميته بین‌المللي نظارت بر مديريت عربستان سعودي در مناسک حج، تجمع اعتراض‌آميزي را در برابر سفارت عربستان در جاکارتا برگزار کرد. شرکت‌کنندگان در اين تجمع خواستار مشارکت دادن کشورها و سازمان هاي اسلامي در اداره مناسک حج و اماکن مقدس در عربستان شدند. تجمع‌کنندگان شيوه مديريت عربستان در حرمين شريفين مکه مکرمه و مدينه منوره را محکوم و آن را شکست خورده توصيف کردند.
شرکت‌کنندگان در اين تجمع پلاکاردهايي عليه محمد بن‌سلمان وليعهد سعودي در دست داشتند و او را ديکتاتوري خواندند که به دنبال ساختن اسلام جديدي است که در آن حقوق مسلمانان سلب مي شود. اين تجمع اعتراض آميز با مشارکت مؤسسات داخلي و بین‌المللي و اتحاديه دانشجويان دانشگاه جاکارتا و موسسه علماي مسلمان اندونزي برگزار شد.
پويش جهاني ممنوعيت سياسي کردن مناسک حج و نيز شماري از علماي مسلمان هند، تظاهراتي نزديک سفارت عربستان در دهلي‌نو برگزار کردند. شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات با سردادن شعارهايي عليه محمد بن‌سلمان وليعهد سعودي، عربستان را به جلوگيري کردن از اداي مناسک حج براي مسلمانان متهم کردند. معترضان که پلاکاردهايي عليه عربستان در دست داشتند خواستار جلوگيري از سياسي کردن مناسک حج شدند و تأکيد کردند نبايد اختلافات سياسي با کشورها را به اداي مناسک حج و عمره مرتبط کرد. معترضان هندي خواستار آزاد کردن اماکن مقدس از دست مديريت سعوديها شدند.
از سوی دیگر معاون رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان تاکید کرد اعتراضات علیه مدیریت سعودی‌ها در مناسک حج، مشروع است. وی تاکید کرد اعتراضات علیه مدیریت سعودی‌ها در مناسک حج، مشروع است.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، احمد الریسونی در مصاحبه با این شبکه گفت: تحرکات در مخالفت با اقدامات مقامات سعودی در سیاسی کردن اماکن مقدس پس از سال‌ها سیاسی کردن حج به نفع نظام سعودی، مشروع است. الریسونی افزود: زمان آن فرا رسیده است که ملت‌ها و علمای مسلمان برای پایان دادن به این تخلفات مقامات سعودی وارد عمل شوند.
وی خاطر نشان کرد: سعودی‌ها از مناسک حج سوء‌استفاده سیاسی می‌کنند. آن‌ها از مشارکت کسانی که خودشان می‌خواهند در مناسک حج جلوگیری می‌کنند. همه این اقدامات به نفع رویکرد، مذهب (وهابیت) و افراد خاصی صورت می‌گیرد. این مسئله باید در سطح سازمان همکاری اسلامی مطرح شود. ادای مناسک حج مسئله‌ای مربوط به همه مسلمانان و نه فقط یک کشور است. مدیریت مناسک حج باید در چارچوب این سازمان باشد که شامل همه کشور‌های اسلامی است. این سازمان باید معیار‌ها و هیئت‌های نظارتی برای مناسک حج تعیین کند.

مخالفت با بن‌سلمان در این میان اعتراض‌ها به سیاست‌های
ضد بشری سعودی نیز شدت گرفته است چنانکه شماري از نمايندگان پارلمان انگليس خواستار جلوگيري از سفر محمد بن‌سلمان وليعهد عربستان سعودي به لندن شدند.
در ادامه اعتراض‌ها به روابط انگلیس با عربستان و نیز حمایت‌هایی که لندن از کشتار مردم یمن می‌کند هفده نماينده مجلس عوام انگليس از احزاب مختلف با امضاي طوماري از ترزا مي نخست وزير اين کشور خواستند سفر محمد بن‌سلمان به لندن را لغو کند. اين نمايندگان انگليسي، محمد بن‌سلمان را به ارتکاب جنايت هاي خطرناکي در عربستان و خارج اين کشور متهم کردند.
امضاکنندگان اين طومار، وليعهد سعودي را که مسئوليت وزارت دفاع اين کشور را هم برعهده دارد، مسئول جنايت هاي خطرناک در جنگ يمن دانستند که باعث وقوع بحران بزرگ انساني در اين کشور شده است. اين نمايندگان انگليسي تاکيد کردند بيش از هفتاد درصد از اعدام‌ها در عربستان پس از واگذاري مسئوليت‌ها به محمد بن‌سلمان بوده است.
از سوی دیگر وزیر خارجه ترکیه در گفت وگو با شبکه الجزیره ضمن انتقاد از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس این کشورها را به تلاش برای تخریب چهره آنکارا در جریان بحران قطر متهم کرد. در این میان خبرگزاری بلومبرگ با انتشار گزارشی به نقل از برخی منابع اعلام کرد که مقامات سعودی به صورت ناگهانی تصمیم به افزایش مقرری برخی افراد خاندان آل‌سعود گرفته‌اند.
در این میان جنایات سعودی در یمن ادامه دارد چنانکه یک منبع نظامی یمنی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که درپی حملات متعدد جنگنده‌های سعودی به استان‌های جوف و صعده در یمن دست‌کم ۴ غیر نظامی یمنی شهید و ۷ تن دیگر زخمی شدند. نیروهای مشترک یمنی به رغم حملات گستردۀ ائتلاف سعودی در پشتیبانی از نیروها و مزدوران‌شان مانع پیشروی آنها به سمت صعده شدند. ويديوي منتشر شده پس از شکست پيشروي نيروهاي متجاوز به سمت منطقه بقع در استان صعده گرفته شد و اجساد کشته شدگان در مناطق درگيري به خوبي مشهود است.
انهدام تجهيزات جنگي و غنيمت گرفته شدن تجهيزات برجاي مانده از فرار متجاوزان بخش ديگري از اين تصاوير است. از سوی دیگر عفو بین‌الملل از نقض نظام مند حقوق بشر در عربستان به عنوان بزرگترین مانع بر سر راه پیشرفت این کشور یاد کرد.

کد مطلب: 103061
 
Share/Save/Bookmark