میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
نشست سخنگویان دولت و وزارت بهداشت درباره کرونا
ربیعی:کرونا را سیاسی نکنیم
حریرچی: سیاست راستگویی را در پیش گرفتیم
ربیعی:کرونا را سیاسی نکنیم
 

سخنگوی دولت نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌های داخلی کشور را به موضوع ویروس کرونا اختصاص داد و در کنار خود معاون وزیر بهداشت و درمان را نیز داشت.

از سیاسی کردن موضوع کرونا اجتناب کنیم
وی بیان داشت: امروز همه باید در کنار یکدیگر به مبارزه با کرونا برخیزیم، همه باید کنار وزارت بهداشت بایستیم و از سیاسی کردن این موضوع اجتناب کنیم، اکنون شاهد سوداگری در لوازم بهداشتی هستیم، باید بیش از هر دوره دیگر با هم مهربان باشیم. سخنگوی دولت بیان داشت: به پزشکانمان اعتماد کنیم. از همه احزاب، گروه‌ها و رسانه ها می خواهم از سیاسی کردن این موضوع اجتناب کنند. از مردم به جد درخواست داریم که همراهی با نظام سلامت ایران را بیش از هر دوره دیگری در زندگی روزمره و کنش اجتماعی خود قرار دهند. وی تاکید کرد: متاسفانه شاهد برخی سوداگری های تلخ در خصوص لوازم بهداشتی مورد نیاز مردم هستیم. در این شرایط همه هرچه داریم در اختیار هم قرار دهیم. امروز روز اعتماد است و باید همبستگی خود را با یکدیگر بیش از هر زمان دیگری حفظ کنیم و بیش از هر دوره دیگری با همدیگر مهربان و همدل باشیم. ربیعی افزود: برخی از سوداگری های اقتصادی که امروز هم من پیش از جلسه با وزیر صمت که بنابر مصوبه دولت در این زمینه مسوولیت گرفت صحبت کردم که خوشبختانه در زمینه شوینده ها و لوازمی که می تواند پاکیزه کند مشکلی نداریم. چند خط جدید تولید اضافه کردند. برخی خطوطی که در صنایع وجود داشت تغییر جهت به تولید شوینده هایی که برای سلامت مردم است که از همین امروز به بازار عرضه خواهد شد.
ماسک به‌طور گسترده توزیع می‌شود
ربیعی تاکید کرد: به هیچ وجه در زمینه مواد اولیه کمبود نداریم. در مساله ماسک هم بنابر توصیه وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی فعلا و موقتا توزیع از طریق مراکز بهداشت و درمان به شکل گسترده ای صورت خواهد گرفت. دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: از رسانه ها یک انتظار دیگر هم به خصوص دارم. ما این جلسه را در راستای مصوبه هیات دولت برگزار کردیم. ستاد ملی مبارزه با کرونا امروز به ریاست رییس جمهور تشکیل خواهد شد سخنگوی دولت گفت: خبری را دیدم که همه ادارات، موسسات تعطیل خواهد شد؛ این نمونه خبرهایی است که به نادرستی در فضای مجازی منتشر می شود.

۹برخی کشورها شفافیت در اطلاع‌رسانی درباره کرونا ندارند
ربیعی در ادامه گفت: ما در این زمینه، شفافیت اطلاع‌رسانی داشتیم، اما برخی از کشورها این شفافیت را ندارند ما متعهدانه در حال اطلاع‌رسانی هستیم.
وی بیان داشت دستورات دینی برای خاکسپاری افراد مبتلا به کرونا اخذ شده است. وی اضافه کرد: وزارت بهداشت به طور شبانه روزی با دستگاه‌های مختلف ارتباط دارد بر اساس تصویب هیات وزیران و ابلاغ رییس جمهوری کمیته‌های مختلف تشکیل شدند که سیاست‌گذاری رسانه‌ای هم به این جانب واگذار شد البته سخنگویی کماکان بر عهده وزارت بهداشت و درمان است. ربیعی ادامه داد: امروز خبری را دیدم که در آن گفته شده تمامی فروشگاه ها، مغازه ها، ادارات و بازارها به حالت تعلیق در خواهند آمد و کسانی که دارو یا خریدهای مهم دارند حتما در این چند روز انجام دهند. وی بیان داشت: این نمونه خبرهایی است که متاسفانه غیرمسئولانه در فضای مجازی منتشر می‌شود. اینها نه نیت خیرخواهانه بلکه نیت شان قطعاً به هم زدن آرامش جامعه ایران است. دستیار رییس جمهوری گفت: از همه رسانه‌ها به عنوان میانجی های اجتماعی بین دولت و جامعه می خواهم اطلاع رسانی کامل صورت بگیرد.
سخنگوی دولت با تاکید بر لزوم برخورد با مواردی از سوداگری رسانه‌های جمعی اظهارداشت: این یک امر مذموم است که از رنج مردم سوء استفاده شود و ماسکی که قیمت آن در شرایط عادی کمتر از ۲ هزارتومان است ۲۵ هزارتومان به فروش برسانند بنابراین رسانه ها می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند. ربیعی با بیان اینکه ملت ایران فداکاری و از خود گذشتگی کادر درمانی و بهداشتی را در این شرایط تاریخی فراموش نخواهد کرد، ضمن قدردانی از کادر وزارت بهداشت از نیروهای خدماتی تا پرستاران و کارشناسان اظهارداشت: از همراهی رسانه‌ها هم در این زمینه در کنار مردم و دولت نقادانه ولی به طور اطمینان بخش و ایجاد امنیت روانی تلاش خواهند کرد، سپاسگزاری می‌کنم. وی بیان داشت: متاسفانه برخی برای گرفتن لایک، اخبار دروغ منتشر می کنند. الان اخبار منفی ۷ برابر اخبار مثبت در کشور دیده می شود، در حالی که بیش از هر چیزی نیاز به داروی اعتماد و وحدت و همبستگی داریم. حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت نیز در مورد آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: تعداد کسانی که علایم شبیه آنفولانزا و کرونا دارند اعلام می‌کنیم. تعداد فوت‌شده‌ها از میان مشکوکین ۱ درصد می‌شود.
سخنگوی وزارت بهداشت در مورد اقدامات وزارت بهداشت برای ویروس کرونا گفت: آموزش های لازم را داده بودیم؛ بیمارستان‌ها و مراکز مرتبط، پیش بینی شده بود، آمادگی ما از لحاظ آموزشی داده شده بود، با توجه به ثبات در قم و شهرهای دیگر امیدواریم بتوانیم کنترل کنیم.
وی خبر فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا را تکذیب کرد و گفت: هیچ کس دسترسی به اطلاعات ما را ندارد، گاهی سوء تفاهم می‌شود، چون علائم آنفولانزا و کرونا شبیه است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اگر تعداد فوت شدگان قم یک چهارم این تعداد ادعا شده باشد من استعفا می‌دهم.
موافق قرنطینه نیستیم
وی اظهار داشت: استفاده از لباس های خاص سطح‌بندی دارد. لباس فضانوردی که مردم خوششان می آید پروتکل دارد که برای انتقال بیمار کرونا یا زمان نگهداری از بیمار کرونا است. وی در مورد نحوه دفن کردن افراد مبتلا به کرونا گفت: نوع خاک‌سپاری افراد مبتلا طبق پروتکل who سازمان بهداشت جهانی است.
مردم عادی هیچ نیازی به ماسک ندارند
سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: مردم عادی هیچ نیازی به ماسک ندارند. ۸۰ درصد این بیماران باید در خانه بستری شوند. ما مصرفمان در مورد ماسک پیش بینی شده بود اما سوداگران وارد شدند. ما از دادستان اردبیل بابت پلمپ دو داروخانه تشکر می کنیم.
حریرچی در مورد نظارت بر فروش مواد ضد عفونی‌کننده و ماسک با اشاره به اینکه تولید ماسک و مواد شوینده با وزارت صمت است، گفت: ما مشکلی در زمینه تولید ماسک نداریم و در زمان عادی تولید ماسک بیشتر از فروش آن است.
بسیاری از کشورهای همسایه ما حتی امکان تست کرونا هم ندارند
وی در پاسخ این سوال که چرا بیشترین فوت‌شد‌گان ناشی از کرونا بعد از چین در ایران است؟ اضافه کرد: سیاست مخفی کاری را بیشترین کشورها انجام می دهند؛ بسیاری از کشورهای همسایه ما حتی امکان تست کرونا هم ندارند. حریرچی گفت: الان دو نفر در کره جنوبی از افراد حاضر در سرزمین اشغالی بوده اند. آیا خبری از اسراییل می آید که چند نفر مبتلا هستند؟ نه چنین خبری نمی آید.
در روزهای آینده انفجار اخبار در جهان را شاهد خواهیم بود
وی تصریح کرد: ما سیاست شفافیت و راستگویی را در پیش گرفتیم. در روزهای آینده انفجار اخبار در جهان را شاهد خواهیم بود. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ما بیمارستان مرجع تشخیص نداریم بلکه آزمایشگاه مرجع تشخیص داریم. هیچ جای دنیا نیست که مراجعات مردمی تست انجام شود، تست از جایی مثبت می شود که علایم داشته باشد، بیمارستان هایی که ما انتخاب کردیم که خودمان مردم را ببریم. شهرهای بزرگ چند بیمارستان در سه لایه اختصاص یافته است. حریرچی گفت: در شهرهای متوسط یک بیمارستان اختصاصی و در شهرهای کوچک تنها دارای یک بیمارستان یک بخش را به مبتلایان به کرونا اختصاص داده ایم. وی خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد افراد مبتلا به کرونا در منزل و با خوردن مایعات و داروهای عادی درمان می شوند، الان سیاست حضور بیمار در خانه در چین هم انجام می شود.
وی در واکنش به ادعای وزیر بهداشت ترکیه در مورد تعداد افراد مشکوک به کرونا گفت: روز جمعه ساعت ۱۳ روابط عمومی وزارت بهداشت به وزیر گفت که ۷۳۸ نفر مشکوک به کرونا داریم؛ ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر وزیر بهداشت ما در تماس وزیر بهداشت ترکیه این آمار را گفته و وی هم همان را توییت کرده است. سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: الان ما ۶۰۰۰ کیت تشخیص داریم. حریرچی در رابطه با اعلام سفید بودن وضعیت استان قم و تهران، گفت: رسانه‌های خارجی آخرین آماری که درباره جانباختگان کرونا اعلام کردند ۱۴ نفر بود و هیچکدام عدد ۵۰ نفر را نگفتند اما ما ادعای رسانه‌های خارجی را جواب نمی‌دهیم. اگر کسی ادعایی دارد طی نامه‌ای رسمی و محرمانه اسامی را اعلام کند. وی افزود: اگر تعداد فوت شده‌ها در قم به دلیل این بیماری نصف یا حتی یک چهارم این آماری که ارائه شده است، باشد من استعفا می‌دهم. معاون وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در خصوص قرنطینه قم گفت: در مورد قرنطینه به هیچ وجه موافق نیستیم. قرنطینه برای قبل از جنگ جهانی اول و برای طاعون و وبا است و خود چینی‌ها هم از این قرنطینه راضی نیستند. معاون کل وزیر بهداشت تاکید کرد: پروتکل مشخصی در مورد دفن، جنس تابوت، شستشو و اینکه از چه موادی استفاده شود، در چه عمقی از زمین دفن شود وجود دارد. اخیراً اخبار منفی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه هیچ کسی جنازه را کاور نمی‌کند و ما خودمان دفن می‌کنیم.
بیمارستان عفونی‌ترین نقطه ابتلاء در دنیا است
معاون وزارت بهداشت تاکید کرد: ما در شهرهای کوچک‌تر که یک یا دو بیمارستان داریم یک بخش را برای این بیماری کنار گذاشته‌ایم. مردم نباید به بیمارستانی که فکر می‌کنند تخصص بیشتری دارند مراجعه کنند. ۸۰ درصد افرادی که تست مثبت داشتند با خوردن مایعات و… خوب می‌شوند و اصلاً نیازی به بستری شدن ندارند. تعدادی ممکن است بستری شوند و نیاز به مراقبت بیشتر دارند. حریرچی ادامه داد: بیمارستان عفونی‌ترین نقطه ابتلاء در دنیا است. سیاست چین برای اثربخشی بیشتری برای مقابله با بیمار، مراقبت در منزل است.ما در کنار چین در کنترل بیماری‌های عفونی به عنوان موفق‌ترین کشورها هستیم.

کد مطلب: 112962
 
Share/Save/Bookmark