میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۴
 
 
فرانسوی‌ها باردیگر در اعتراض به سیاست‌های ماکرون به خیابان‌ها آمدند
گام نهم جلیقه‌ زردها علیه سرمایه‌داری
گام نهم جلیقه‌ زردها علیه سرمایه‌داری
 

معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه، دیروز برای نهمین هفته متوالی به خیابان‌ها آمدند تا نشان دهند که جنبش ضد سرمایه‌داری همچنان به راه خود ادامه می‌دهد.
نزدیک به دو ماه از آغاز جنبش ضدسرمایه‌داری در فرانسه سپری می‌شود و دیروز که معترضان موسوم به جلیقه‌زرد‌ها به سیاست‌های دولت فرانسه آن را «گام نهم» می‌خوانند، سراسر این کشور شاهد برپایی تظاهرات بود.
با اینکه سه روز به مناظره ملی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، به منظور کاهش بحران باقی مانده، معترضان به خیابان‌ها آمدند تا نشان دهند خشمشان فروکش نکرده است. دیروز نهمین هفته متوالی اعتراضات در فرانسه بود. در شبکه‌های اجتماعی فراخوان برگزاری تظاهرات در پاریس و دیگر شهر‌های فرانسه دست به دست ‌شد و قدرت حاکم در مقایسه با هفته گذشته، نیرو‌های امنیتی بیشتری را مستقر کرد.
بخشی از تظاهرکنندگان از جمله چهره‌های اصلی این جنبش اعلام کردند در یک محله تجاری در غرب پاریس تجمع کردند. وزارت کشور فرانسه ۵۰۰۰ نیروی پلیس، ژاندارم و نیز خودرو‌های زرهی در پایتخت مستقر کرده است. در مجموع قرار است حدود ۸۰ هزار نیروی امنیتی در سراسر کشور مستقر شوند. مقامات فرانسوی همچنین برپایی تظاهرات گسترده‌ای را در شهر بورژ در مرکز فرانسه پیش‌بینی می‌کنند. این شهر از سوی یک گروه تأثیرگذار از معترضان به عنوان «قطب تجمع» انتخاب شده است. بیش از ۲۸۰۰ نفر روز جمعه حدود ساعت ۱۶:۰۰ (۱۵:۰۰ به وقت گرینویچ) در صفحه فیسبوک اعلام کردند در تظاهرات امروز شرکت خواهند کرد. تقریباً در سراسر فرانسه خودرو‌های مشترکی برای حمل‌ونقل معترضان در نظر گرفته شده است تا بتوانند در این تظاهرات گسترده شرکت کنند. به رغم اینکه اعتراضات در پایان سال ۲۰۱۸ کاهش یافته بود، جنبش اعتراض‌آمیز شنبه هفته پیش بار دیگر شدت گرفت. وزرات کشور فرانسه گزارش داد در تظاهرات هفته گذشته ۵۰ هزار نفر شرکت کرده بودند، اما معترضان می‌گویند این آمار واقعی نیست. از هفدهم نوامبر ۲۰۱۸ فرانسوی‌های برخاسته از طبقه مردمی و متوسط، به سیاست مالی و اجتماعی دولت اعتراض دارند. آن‌ها سیاست‌های دولت را ناعادلانه توصیف می‌کنند و خواستار قدرت خرید بیشتر هستند. جنبش ضد نظام سرمایه‌داری در فرانسه مانع از حضور رئیس‌جمهور این کشور در مجمع اقتصادی داووس شده است.
کاخ الیزه اعلام کرد امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در مجمع اقتصادی داووس شرکت نخواهد کرد اما روز بیست و یکم ژانویه در کاخ ورسای با صد و پنجاه تن از کارفرمایان فرانسوی و خارجی در نشست جدید " فرانسه را انتخاب کنید" با محور جذابیت‌های فرانسه شرکت خواهد کرد.
باوجود آنکه ماکرون سال گذشته سخنرانی طولانی در مجمع اقتصادی داووس داشت، امسال در این مجمع که از بیست و یکم تا بیست و پنجم ژانویه برگزار خواهد شد شرکت نمی کند. کاخ الیزه دلیل شرکت نکردن ماکرون را در نشست داووس مشغله کاری اعلام کرد. کاخ الیزه اعلام کرد ما با تشکیل جلسه با صد و پنجاه تن از کارفرمایان در کاخ ورسای قصد داریم فرصت‌ها را در کشور با ایجاد شناخت از مناطق افزایش دهیم. ما همچنین در این نشست شرکت‌های فرانسوی با ابعاد گوناگون را خواهیم داشت که نماینده بافت اقتصادی هر منطقه خواهند بود. ماکرون از زمان آغاز ریاست جمهوری خود بارها با شرکت‌های بین‌المللی دیدار کرده است تا آنها را برای سرمایه گذاری در فرانسه متقاعد کند. لازم به ذکر است انفجاری مهیب ناشی از نشت گاز دیروز در یک نانوایی در منطقه ۹ پاریس پایتخت فرانسه روی داد که ۲۰ زخمی بر جا گذاشت. دو تن از زخمی‌ها در وضعیت اضطراری هستند، جراحت هفت تن از زخمی‌ها نیز شدید است و ۱۱ نفر نیز به طور سطحی زخمی شدند.آتش نشانان در حال خاموش کردن آتش و امدادرسانی به ساکنان محل هستند.در حال حاضر فرضیه تصادفی بودن این انفجار ترجیح داده شده است. این در حالیست که در نهمین شنبه اعتراضی به سیاست‌های نظام سرمایه‌داری در فرانسه بار دیگر مردم این کشور تحت شدیدترین سیاست‌های نظامی پلیسی به خیابانها آمدند.

کد مطلب: 107562
 
Share/Save/Bookmark