میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
رژیم صهیونیستی به برچیدن گیت‌ها و دوربین‌های مسجد‌الاقصی وادار شد
اسرائیل تسلیم اراده مقاومت
اسرائیل تسلیم اراده مقاومت
 

انتفاضۀ مسجدالاقصی پیروز شد و رژیم صهیونیستی در کنار جمع‌آوری گیت‌های ورودی مسجد‌الاقصی از نصب دوربین‌های مداربسته بر دروازه‌های مسجدالاقصی منصرف شد.
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها میان معترضان خشمگین فلسطینی با نظامیان صهیونیست و خودداری فلسطینی‌ها از عبور از گیت‌های رژیم صهیونیستی برای ورود به مسجدالاقصی، و برگزاری نماز جماعت پشت دروازه‌های مسجدالاقصی، سرانجام رژیم صهیونیستی اعلام کرد به جای گیت‌ها، اقدام به نصب دوربین‌های مداربسته می‌کند.اما با شدت گرفتن اعتراضات و ادامه مخالفت فلسطینی‌ها و واکنش‌های بین‌المللی به این اقدام رژیم صهیونیستی و تبدیل شدن این ماجرا به انتفاضه‌ای اسلامی در برابر صهیونیسم، سرانجام رژیم صهیونیستی تسلیم شد و رادیو ارتش رژیم صهیونیستی در خبری فوری اعلام کرد که این رژیم از نصب دوربین بر دروازه‌های مسجد‌الاقصی منصرف شد.
انتفاضۀ مسجدالاقصی پس از آن شکل گرفت که رژیم صهیونیستی به بهانۀ عملیات استشهادی سه فلسطینی در مسجدالاقصی، درهای این مسجد را به روی مسلمانان بست و از سرگیری ورود به این مسجد را به عبور از گیت‌ها منوط کرد. نمازگزاران فلسطینی در چند روز گذشته، از ورود به مسجدالاقصی از طریق گیت‌های الکترونیکی خودداری کردند و خواستار برچیده شدن این درها شدند.
پادشاه اردن در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور ترکیه اوضاع نابسامان شهر قدس اشغالی و تجاوزات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی را بررسی کردند. نماینده ویژه سازمان ملل تأکید کرد که تنش‌ها بر سر اقدامات جدید امنیتی رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی باید تا جمعه هفته جاری پایان یابد. «نیکلای ملادینوف» نماینده ویژه سازمان ملل در خاورمیانه هشدار داد که که بحران بر سر اقدامات امنیتی جدید در مسجدالاقصی باید هرچه سریعتر رفع شود.رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند ارتش ۲۶ فلسطینی را در کرانه باختری بازداشت کردند.دفتر نخست‌وزیری سفارت رژیم صهیونیستی در اردن از بازگشت کارکنان این سفارتخانه به تل‌آویو خبر داد.
روز یکشنبه یکی از اعضای حفاظت سفارتخانه رژیم صهیونیستی در امان با ادعای حمله یک اردنی با چاقو - که گفته می‌شود مسئله شخصی بوده - به سمت دو نفر تیراندازی کرده و هر دوی آنها را به قتل رساند.پلیس اردن هنوز خواستار بازجویی از این نگهبان سفارتخانه است و مقامات این کشور تاکید می‌کنند اگر رژیم صهیونیستی به تحویل ندادن وی ادامه دهد، اقدامات دیپلماتیک بیشتری انجام خواهند داد.
در حالیکه کارکنان سفارت رژیم صهیونیستی در امان پس از قتل دو شهروند اردنی در ساختمان سفارت، اردن را به مقصد تل‌آویو ترک کردند پارلمان اردن به چشم‌پوشی دولت از جنایت صهیونیست‌ها اعتراض کرد. رئیس‌جمهور ترکیه سفر به تنش‌های اخیر در مسجدالاقصی در قدس اشاره کرد و گفت: «مسلمانان به جای درگیری و نزاع به اتحاد و برادری نیاز دارند».وی تصریح کرد: «هر آن کس که اسرائیل را می‌شناسد به این مسئله واقف است که محدودیت‌های اعمال شده بر مسجدالاقصی به واسطه نگرانی‌های امنیتی نیست».
مراجع دینی فلسطینی با تشکیل جلسه‌ای درخصوص تعرض‌های اخیر رژیم صهیونیستی علیه مسجدالاقصی تأکید کردند کمیته‌ای از وزارت اوقاف مأمور ارائه گزارش از داخل و خارج مسجدالاقصی شد. در این جلسه که با حضور رئیس شورای اوقاف اسلامی، رئیس هیأت عالی اسلامی، مفتی قدس، معاون قاضی قضات فلسطین تشکیل شد، بر ضرورت بازگشایی درهای مسجدالاقصی برای تمام نمازگزاران بدون استثناء تاکید شد.مراجع دینی فلسطین در بیانیه‌ای که «شیخ عبدالعظیم سهلب» آن را قرائت کرد، اعلام کردند اداره اوقاف اسلامی قدس مأمور ارائه اولین گزارش از اوضاع در داخل و خارج مسجدالاقصی شده است.
در ادامه این بیانیه بر وحدت ملت فلسطین تاکید و از فداکاری‌های آنها در دفاع از مسجدالاقصی قدردانی شد. شیخ سهلب در این کنفرانس خبری گفت: ورود به مسجدالاقصی پس از آماد شده گزارش وضعیت داخل و خارج این مسجد صورت خواهد گرفت. صدها اسپانیایی در شهر مادرید در حمایت از مردم فلسطین دست به تظاهرات زده و اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را محکوم کردند.
عامر عودة از دولت اسپانیا خواست تمامی اشکال تجارت، سرمایه‌گذاری و توافقنامه‌ها با تل‌آویو را که رژیمی تروریستی است، متوقف کند.
تظاهرکنندگان در میدان "سول" شهر مادرید جمع شده و شعارهایی در راستای اعلام همبستگی خود با مردم فلسطین سر داده و خواستار تحریم اسرائیل شدند و تاکید کردند که فلسطین اشغالی باید آزاد شده و درب‌های مسجدالاقصی باید به روی فلسطینی‌ها و همه گشوده شوند.
گروهی از یهودیان ارتدوکس روز دوشنبه اقدامات رژیم صهیونیستی علیه فلسطنیان و قید و بندها و محدودیت‌های اعمال شده علیه آنان را محکوم کردند. خبرگزاری آناتولی گزارش کرد که تظاهرکنندگان خواستار پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسراییل شدند و پلاکارهایی در محکومیت تجاوزگری های اسراییل در مسجدالاقصی به دست داشتند. در این پلاکارها همچنین نوشته شده است: "باید فلسطین را به صاحبانشان بازگرداند."

کد مطلب: 100226
 
Share/Save/Bookmark