میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۰
 
 
سعودی با گسترش وبا جان ۱۸۰ نفر را در یمن گرفت
صنعا پایتخت مصیبت‌زده
صنعا پایتخت مصیبت‌زده
 

وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن به علت شیوع بی‌سابقه بیماری وبا در پایتخت این کشور، وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد چراکه تجاوز سعودی به یمن موجب گسترش وبا و جان باختن ۱۸۰ نفر شده است.
در بیانیه وزارت بهداشت یمن که در خبرگزاری یمنی «سبأ»، منتشر شد، آمده است: با توجه به شیوع گسترده، بیماری وبا در تمامی بخشةای زیرمجموعه این وزارتخانه، آماده‌باش اعلام می‌شود و از کلیه سازمان‌های بین‌المللی داخلی و کلیه طرف‌های مسئول می‌خواهیم که به ما برای مهار این بحران کمک کنند. بحرانی که یک مصیبت انسانی و بهداشتی بی‌سابقه است.
براساس این گزارش، شمار مبتلایان به وبا بسیار فراتر از امکانات بیمارستا‌ن‌ها و مراکز بهداشتی صنعاء است و تاکنون بیش از دو هزار و ۵۶۷ نفر طی دو هفته گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند. وزارت بهداشت اوایل ماه می‌جاری درباره این بیماری هشدار داده بود. در نشست دکتر «محمد سالم بن حفیظ» وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن با نماینده سازمان ملل در امور انسانی نیز وضعیت وبا در یمن بررسی شد.
در این نشست، گزارشی ارائه شد که نشان می‌داد از ۲۷ آوریل تا ۱۳ می، در استان‌های صنعاء، عمران، البیضاء، المحویت، حجة، الضالع، ذمار، عدن، إب، تعز، الحدیدة، ریمة و ابین، ۸ هزار و ۵۹۵ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و تاکنون اثبات شده که ۲۱۳ نفر از آنها با انجام آزمایش‌های دقیق، مبتلا به وبا هستند و تاکنون نیز ۱۸۰ نفر بر اثر همین بیماری مرده‌اند.
سازمان صلیب سرخ نیز تایید کرد که تاکنون ۱۸۰ نفر در یمن بر اثر ابتلا به وبا کشته شده‌اند و بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ نفر به این بیماری دچار شده‌اند و بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی یمن ظرفیت و امکانات لازم برای مقابله و مهار این بیماری را ندارند.
خبر دیگر آنکه فرستاده ویژه سازمان ملل از تلاش برای برقراری آتش‌بس در یمن پیش از حلول ماه مبارک رمضان خبر داد. «اسماعیل ولد الشیخ» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، اعلام کرد که سازمان ملل در تلاش است تا پیش از حلول ماه مبارک رمضان، موافقت طرف‌های مختلف یمنی با پیشنهاد آتش‌بس را جلب کند.به نوشته رسانه‌های یمنی، وی تاکید کرد: ما در حال حاضر تلاش داریم تا پیش از آغاز ماه رمضان، در یمن آتش‌بس برقرار کنیم و این اقدام زمینه‌ساز ورود به دور جدید مذاکرات میان طرف‌های مختلف و توقف روند عملیات نظامی در بندر «الحدیدة» است.
فرستاده ویژه سازمان ملل بدون اشاره به جزئیاتی افزود که هیئت سازمان ملل در یمن تلاش دارد تا راهکاری را برای بندر الحدیدة بیابد. سازمان ملل با طرح ائتلاف عربی مبنی بر نظارت بر این بندر به جای انصارالله در مقابل توقف عملیات نظامی در یمن موافق است.
وی ادعا کرد: دولت هادی یکی از طرف‌هایی است که تاکید بسیاری بر صلح دارد و ائتلاف عربی به رهبری عربستان نیز همین گونه است. این دو جنگ را شعله‌ورتر نمی‌کنند و نمی‌خواهند که این جنگ ادامه یابد. بر این اساس تمامی پیشنهاداتی که متعهد به سه اصل باشد، دولت یمن از آن استقبال می‌کند و فکر می‌کنم فشارها باید متوجه "کودتاچیان" و حامیان آنها به ویژه ایران شود امنیت و ثبات در یمن برقرار شود و به قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت مبنی بر عقب‌نشینی غیرمشروط انصارالله و تحویل سلاح‌هایشان عمل شود. فکر می‌کنم تلاش‌های ولد شیخ برای حل و فصل اوضاع و خروج از رکود به وجود آمده پس از رایزنی‌های کویت بود.
همچنین احمد عبید بن دغر، نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن و المخلافی به همراه هیئتی برای برگزاری نشست‌هایی در آلمان وارد برلین شدند.
بن دغر گفت: در این سفر بر روابط دوجانبه آلمان - یمن تاکید و از آلمان به دلیل حمایت‌هایش از یمن تشکر می‌کنیم. آلمان سالانه ۳۲ میلیون یورو به یمن کمک و علاوه بر این ۵۰۰ میلیون یوروی دیگر نیز به طرح‌های بشردوستانه و امدادی سازمان ملل کمک می‌کند.
وی دیگر اهداف این سفر چند روزه را بررسی شرایط یمن، تاکید بر موضع‌گیری دولت هادی بر صلح، بررسی موضعگیری کودتاچیان در مخالفت با تمامی مقدمات برقراری صلح، مطرح کردن مساله دخالت‌های ایران در یمن به عنوان بزرگترین مانع صلح و پایان یافتن درگیری‌ها در این کشور دانست.
المخلافی ادامه ارتباطات با برلین با توجه به جایگاه آلمان در اروپا و عضویتش در گروه مذاکره با ایران را مثبت ارزیابی کرد.

کد مطلب: 99290
 
Share/Save/Bookmark