میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۲
 
 
مردم بحرین به رغم سرکوب‌گری آل‌خلیفه در دویستمین روز محاصره الدراز تظاهرات کردند
دفاع از شیخ‌ عیسی قاسم تا پای جان
دفاع از شیخ‌ عیسی قاسم تا پای جان
 

رژیم بحرین بیش از ۲۰۰ روز است که ساکنان منطقه الدراز را تحت محاصره درآورده که در اثر آن هزاران نفر در معرض نسل‌کشی قرار گرفته‌اند.
مردم بحرین در ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ قیامی سراسری را با محوریت مقابله با دیکتاتوری آل‌خلیفه و نیز سلطه‌گری آمریکا و انگلیس آغاز کردند. قیامی که یک مولفه مهم در آن وجود داشته و آن وحدت و یکپارچگی مردمی از شیعه و سنی بوده است.
این وحدت دارای حلقه اتصالی به نام علمای دینی بویژه شیخ عیسی قاسم از علمای بزرگ جهان اسلام است. رژیم آل‌خلیفه در طول ۶ سال گذشته از تمام ابزارها برای سرکوب اعتراضات مردمی بهره گرفته و کشورهای غربی نیز به حمایت گسترده از این رژیم پرداخته‌اند چنانکه اسناد نشان می‌دهد این کشورها از تمام ابزارها برای اجرای این طرح بهره گرفته و نیروهای آل‌خلیفه تحت حمایت و آموزش آنها به شکنجه و سرکوب مردم پرداختند.
سوق دادن سازمان‌های بین المللی به سکوت در برابر سرکوب‌گری و جنایات رژیم بحرین از جمله این اقدامات بوده است. به رغم تمام این اقدامات اما مردم بحرین از راه خود خارج نشده و بر ادامه قیام تاکید کرده‌اند. رژیم آل‌خلیفه در نهایت برای سرکوب انقلاب مردمی طرح حذف رهبران دینی و سیاسی را در پیش گرفت که یکی از مهم‌ترین آنها لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم عالم برجسته جهان اسلام به عنوان محور اصلی هدایت انقلاب مردم بوده است.
بیش از ۷ ماه است که این رژیم با تصور مقابله با قیام مردم، محاصره منطقه سکونت شیخ عیسی قاسم در منطقه الدراز را اجرا کرده که به اذعان نهادهای حقوق بشری می‌رود تا به فاجعه انسانی مبدل شود حال آنکه مردم تمام محاسبات رژیم بحرین را برهم زده با تحصن و برگزاری تظاهرات بر ادامه حمایت از شیخ عیسی قاسم و انقلابشان تا پای جان تاکید دارند.
مردم بحرین در اعتراض به اقدامات رژیم آل‌خلیفه، با شرکت در تظاهرات خواستار پایان دادن به محاصره خانه آیت‌الله عیسی قاسم، رهبر شیعیان این کشور شدند در حالی که نیروهای امنیتی رژیم بحرین با گاز اشک آور به سرکوب مردم پرداختند.
در پی اصرار رژیم آل‌خلیفه بر محاکمه آیت‌الله «عیسی قاسم» به اتهام پولشویی از طریق جمع‌آوری خمس و برگزاری دادگاهی در این خصوص، مردم بحرین با شرکت در تظاهرات گسترده و تجمع در منطقه «الدراز» بحرین و اطراف منزل آیت‌الله عیسی قاسم خشم خود را از این اقدام آشکار نظام در ضدیت با مذهب تشیع اعلام کرده و خواستار پایان محاصره منطقه الدراز که به دویستمین روز خود رسیده است، شدند. با وجود تشدید کنترل امنیتی و بالاگرفتن موج بازداشت‌های مخالفین نظام در چند روز اخیر، مردم با حضور در خیابان‌ها و حمل تصاویری از آیت‌الله عیسی قاسم شعارهایی در حمایت از مرجعیت بحرین و در محکومیت استمرار محاکمه وی سر دادند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات اعلام کردند تا پای جان از رهبرشان حمایت خواهند کرد. همچنین از دیگر شعارهای اصلی مردم این بود که در صحنه باقی مانده و بازداشت و محاصره بیشتر، اثری در عزم و حرکت آن‌ها بسوی برقراری عدالت و آزادی و تحقق خواسته‌های بر حق آن‌ها نخواهد داشت. نیروهای امنیتی آل‌خلیفه در واکنش به حضور گسترده مردم در خیابان‌ها، در بسیاری از مناطق از جمله منطقه «ابوصیبع» به وسیله زرهپوش به تجمعات مردمی یورش برده و سعی در متفرق کردن مردم با شلیک مستقیم اشک‌آور نمودند. نظامیان رژیم آل‌خلیفه در ادامه اقدامات خصمانه خود علیه شهروندان بحرینی به چند روستا در جزیره «ستره» یورش بردند. در همین حال، ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه در بحرین بر ادامه مخالفت با رویکرد تروریستی رژیم آل‌خلیفه علیه مردم بحرین تاکید کرد. در این میان متحصنین در اطراف منزل شیخ عیسی قاسم به اقامه نماز صبح در دویستمین روز محاصره منزل ایشان توسط رژیم آل‌خلیفه پرداختند.
تحصن کنندگان اطراف منزل آیت‌الله عیسی قاسم در دویستمین روز از محاصره منزل ایشان در منطقه دراز بحرین به اقامه نماز صبح پرداختند. ۲۰۰ روز پیش در بیستم ژوئن سال گذشته میلادی رژیم آل‌خلیفه سناریوی محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معارضین بحرینی را با سلب تابعیت وی و اتهام ایشان به پولشویی از طریق جمع‌آوری خمس کلید زد. مردم کفن‌پوش به رهبری علما در اعتراض به این هتک حرمت نظام به مرجعت دینی بحرین و دشمنی آشکار با مبانی عقیدتی مذهبی تشیع از آن روز حول منزل ایشان تحصن کردند و در نتیجه منطقه دراز تحت محاصره امنیتی مزدوران آل‌خلیفه در آمده است. سرکوب‌گری آل‌خلیفه در حالی ادامه دارد که «ایوب قرا»، معاون وزیر همکاری منطقه‌ای رژیم صهیونیستی در گفت وگو با روزنامه هآرتس از نقش خود در سفر هیئتی از خاخام‌های یهودی به بحرین پرده برداشت و گفت که این هیئت با برخی سران بحرین دیدار کرده است. سایت مرآه البحرین تأکید کرد، «ایوب قرا» فاش کرده است که دختر حاکم بحرین چند سال قبل به طور مخفیانه برای عمل جراحی وارد فلسطین اشغالی شد.
وی خاطرنشان کرد که رژیم صهیونیستی تقریبا با تمام کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ارتباط دارد. قرا به روزنامه هارتس گفت: «هیچ یک از کشورهای عربی البته پشت درهای بسته و نه علنی، هیچ علاقه‌ای به مسئله فلسطین ندارند.» وی افزود: «کشورهای عربی درگیر مسائل خود هستند و فقط سعی می‌کنند موجودیت خود را حفظ کنند، زیرا از ایران می‌ترسند لذا هیچ کدام از آن‌ها به فکر آغاز عملیات سیاسی جدید نیستند.» این مسئول صهیونیستی در ادامه گفت: «پس از آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط بین کشورهای عربی و اسرائیل به دلیل ترس آن‌ها از ایران گسترش خواهد یافت، و توافقنامه مکانیسم دفاعی و ایجاد دستگاه ضد تروریسم و ضد ایران با مشارکت اسرائیل بین آن‌ها امضا خواهد شد». روزنامه الاخبار آورده، به موازات حرص دولت بحرین برای علنی کردن روابط با اسرائیل، تل‌آویو به نقش عربستان در این خصوص واقف است و آن را به مثابه پیام ریاض مبنی بر برعهده گرفتن رهبری عرب‌ها در روند عادی سازی روابط با اسرائیل می‌داند.

کد مطلب: 98110
 
Share/Save/Bookmark