میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
چه کسی سود می‌برد؟
خلیج فارس همچنان خبر ساز است چنانکه در حالی مدت زیادی از اعلام انفجار نفت کشها در الفجیره نمی گذرد که منابع خبری اعلام کردند...

خلیج فارس همچنان خبر ساز است چنانکه در حالی مدت زیادی از اعلام انفجار نفت کشها در الفجیره نمی گذرد که منابع خبری اعلام کردند صبح روز پنجشنبه دو انفجار مهیب در دریای عمان رخ داد و دو نفتکش در این حادثه دچار حریق شدند. نفتکش «فرانت آلتر» با پرجم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و «کوکوکا کوریجس» با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده بود. این اخبار در حالی منتشر شده که یک سوال اساسی مطرح می شود و آن اینکه چه کسانی از این مسئله سود می برند و چرا در مقطع کنونی چنین مسئله ای روی داده است؟
آنچه از سوی محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی، بعضا عربی و صهیونیستی مطرح شده آن است که تلاش کرده اند تا این انفجارها را به جمهوری اسلامی نسبت داده و حتی به این بهانه پرونده ایران را در شورای امنیت باز نمایند. این ادعا در حالی مطرح شده که همزمان با این انفجارها نخست وزیر ژاپن در تهران بوده است و لذا هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که ایران نقشی در این انفجارها داشته باشد که این کشتی ها متعلق به ژاپن بوده‌اند. با توجه به این شرایط باید به دنبال مولفه‌ای دیگر در باب عاملان این انفجارها بود. طی هفته های اخیر آمریکایی ها از رئیس جمهور گرفته تا مقامات نظامی و امنیتی اش، تاکید کرده‌اند که به دنبال توسعه نظامی در منطقه هستند و همزمان نیز کشورهایی را که با ایران ارتباط داشته باشد با تهدید به تقابل کرده است. جالب توجه آنکه آمریکایی‌ها تاکید دارند که برای مقابله با ایران اقدام به فروش تسلیحات به کشورهای عربی می‌کنند.
نکته دیگر آنکه ائتلاف سعودی- امریکایی طی هفته های اخیر به رغم بخورداری از تسلیحات گسترده نتوانسته‌اند در برابر مقاومت یمن ایستادگی کنند. یمنی‌ها اخیرا سیاست دفاعی چشم در برابر چشم، فرودگاه در برابر فرودگاه را اجرا کرده‌اند که نمود آن هدف قرار دادن فرودگاه ابها است این مسئله شکستی سنگین برای سعودی قلمداد می شود که خود را ارتش برتر منطقه معرفی می کند. نکته بعدی آنکه رژیم صهیونیستی اکنون از یک سو با بحران شدید داخلی مواجه است و از سوی دیگر طراحی آن برای اجرای معامله قرن ناکام مانده که عدم اجرایی بودن نشست منامه نمودی از آن است. مجموع این سه مسئله در حالی روی می‌دهد که هم آمریکا و هم سعودی و صهیونیست‌ها سابقه‌ای طولانی برای بحران سازی جهت پنهان سازی شکست‌هایشان و البته تحقق اهدافشان دارند. نفت کش‌ها در حالی با انفجار مواجه شده‌اند که تمرکز واحد این جمع به ادعای ضد ایرانی و فرافکنی های رسانه‌ای نشانگر نقش آنها در این انفجارهاست. آنها باردیگر با سناریوی هراس و بحران و ناامن سازی منطقه به دنبال پنهان سازی شکست‌هایشان هستند رویکردی که نشان می دهد رفتار آنها ئه از روی قدرت بلکه از روی ضعف و ناتوانی است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 109380
 
Share/Save/Bookmark