میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
تظاهرات علیه قانون تبعیض مذهبی بار دیگر هند را فرا گرفت
خروش مسلمانان هند علیه آپارتاید
خروش مسلمانان هند علیه آپارتاید
 

همزمان با سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر کشتار مسلمانان در هند، در حالی که سرکوب شدید مسلمانان هندی چند روز اوضاع را در این کشور به‌شدت متشنج کرده بود باز هم تظاهرات علیه دولت دهلی‌نو آغاز شد.
هزاران نفر از مسلمانان، مسیحیان و سیک‌مذهبان هندی با برگزاری تظاهرات در دهلی‌نو اقدامات دولت علیه مسلمانان را محکوم کردند.گزارش‌ها حاکی است شهر لدیانه در ایالت پنجاب هند شاهد حضور هزاران فرد معترض بود که ضمن سردادن شعارهایی تصویب قانون بازنگری تابعیت و مسلمان‌کشی در هند را محکوم می‌کردند.
معترضین ضمن سر دادن شعارهایی علیه دولت نارندرا مودی خواستار آزادی سریع زندانیانی شدند که طی روزهای اخیر به‌جرم مسلمان بودن دستگیر شده‌اند.مردم هند خواستار لغو قانونی شدند که طبق آن غیرهندی‌ها به‌شرط مسلمان نبودن می‌توانند تابعیت هندی دریافت کنند.این در حالی است که تظاهرات در دیگر شهرهای هند از جمله دهلی‌نو مجدداً از سر گرفته شده است و به‌نظر می‌رسد مردم قانون تبعیض مذهبی را نخواهند پذیرفت.هندی‌ها از دولت دهلی‌نو می‌خواهند علیه تمام هندوهای افراط‌گرا که با همکاری پلیس محلی به مسلمانان حمله کرده و آنها را به خاک و خون کشانده‌اند اقدام انجام دهد.ساکنان ایالت‌های مختلف هند حکومت‌های ایالتی را تهدید کرده‌اند که اگر قصد اجرای قانون احراز تابعیت و بازنگری آن را داشته باشند با واکنش شدید مردم مواجه خواهند شد.هند شرایط سختی را برای احراز تابعیت قرار داده است و قصد دارد تعداد زیادی از شهروندان خود را (که غالباً مسلمانان را شامل خواهد شد) سلب تابعیت کند.این اقدام در آسام انجام شده و دهلی‌نو ۲ میلیون نفر را که اکثر آنها مسلمان هستند سلب تابعیت کرده است، دهلی‌نو سپس قانون تبعیض مذهبی را اجرا می‌کند و به غیرمسلمان‌ها اجازه می‌دهد تابعیت هندی دریافت کنند. به این ترتیب عملاً درب خروج از هند به‌روی مسلمانان باز شده است و درب ورود به هند به‌روی آنها بسته خواهد شد.گفتنی است اخیراً در حمله هندوهای افراط‌گرا و نظامیان هندی به مسلمانان در دهلی‌نو حداقل ۵۰ مسلمان کشته شدند و ۷۵۰ خانه و مغازه متعلق به آنها در آتش سوخت.
در همین حال مجلس ملی پاکستان با صدور قطعنامه‌ای کشتار بی رحمانه مسلمانان در هند را محکوم کرد.اعضای پارلمان ملی پاکستان با تصویب قطعنامه‌ای خشونت‌های سازمان یافته علیه مسلمانان هند به ویژه حملات افراط گرایان هندو به مسلمانان معترض به قانون اعطای حق شهروندی را به شدت محکوم کردند.به گفته منابع خبری این قطعنامه توسط "علی محمد خان" وزیر امور پارلمانی دولت پاکستان در نشست پارلمان ارائه و با ۱۰۰ در صد آرا به تصویب رسیده است.در این قطعنامه آمده است: از همه نهاد‌های بین المللی، کشور‌ها و سازمان اسلامی انتظار می‌رود هرگونه اقدام لازم را برای جلوگیری از کشتار مسلمانان در هند انجام دهند. اعضای پارلمان ملی پاکستان از دولت خواستند این موضوع را در تمامی سطوح بین المللی مطرح کند تا از این طریق ضمن توقف رویکرد ضدانسانی و غیرقانونی دولت هند از امنیت اقلیت‌های مذهبی به ویژه مسلمانان در هند اطمینان حاصل شود.
وزارت کشور هند با انتشار گزارش اولیه فاجعه کشتار مسلمانان این کشور در دهلی‌نو، پلیس پایتخت را یکی از مقصران اصلی حادثه دانست.گزارش‌ها حاکی است وزارت کشور هند تأکید کرده است پلیس دهلی‌نو در کنترل شرایط و ممانعت از آسیب رسیدن به اموال مسلمانان کاملاً ناموفق بوده است.برخی کارشناسان قضایی معتقدند با توجه به گزارش وزارت کشور هند امکان این که علیه برخی افسران ارشد پلیس اقدام قضایی صورت بگیرد نیز وجود دارد.
در گزارش آمده است اخیراً رئیس پلیس دهلی‌نو عوض شده بود و ممکن است کم‌کاری نیروهای پلیس به این دلیل باشد که فرمانده جدید به جزئیات کار واقف نبوده است.یکی دیگر از مطالب مهمی که در گزارش وزارت کشور هند آمده است پیش‌بینی احتمال حمله هندوهای متعصب به مسلمانان است. این گزارش تصریح کرده سازمان‌های اطلاعاتی احتمال وقوع حمله هندوهای متعصب به مسلمانان را پیش‌بینی کرده بودند. وزارت کشور هند معتقد است پلیس برای کنترل حمله هندوهای متصب به مسلمانان بسیار ضعیف عمل کرده و اجازه داده است هندوها اموال مسلمانان را به آتش بکشند و آنها را بکشند.

کد مطلب: 113150
 
Share/Save/Bookmark