میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۵
 
 
همزمان با شروع عملیات تیم‌های امدادی برای جست‌وجوی جان‌باختگان هواپیمای تهران - یاسوج
انتقال اولین بخش پیکرها

فرمانده تیپ ۶۵ تکاوران ارتش گفت: اولین بخش پیکرهای حادثه هواپیمای یاسوج در عملیات دیروز به پایین منتقل شد.
سرهنگ سیروس امان‌الهی افزود: صبح دیروز عملیات جست‌وجو و انتقال پیکرها با حضور تکاوران تیپ ۶۵ و امدادگران و کوهنوردان هلال‌احمر هیئت کوهنوری آغاز شد. وی بیان داشت: در این عملیات گروه‌های امدادگران و کوهنوردان به وسیله بالگرد به ارتفاعات هلی‌برن شدند.
امان‌الهی افزود: ارتفاع برف در محل لاشه هواپیما افزایش یافته است و از سه متر نیز بیشتر است. وی تصریح کرد: نیروهای تخصصی به صورت تاکتیکی و هوشیارانه اقدام به جست‌وجوی پیکرها کردند که در این راستا طی مرحله اول بخش‌هایی از پیکرها توسط بالگردها به پایین منتقل شده است.
امان‌الهی اظهار داشت: امدادگران در حال حاضر در حال جمع‌آوری پیکرها هستند و بخش دوم پیکرها به پایین منتقل می‌شود. وی با بیان اینکه خطر ریزش بهمن در ارتفاعات وجود دارد، گفت: به رغم این مسئله تلاش نیروها برای انتقال پیکرها به شدت ادامه دارد. وی بیان داشت: نیروهای مرکز آموزش تکاوران شیراز و سپاه پاسداران نیز در پایین کوه در حال حمایت از گروه‌های امدادی هستند. 
ض
حضور تیم تخصصی اورست‌نورد
تیم تخصصی اورست‌نوردان به همت سازمان امداد و نجات ارتفاعات ایران به ارتفاعات دنا اعزام می‌شوند.
فرهاد گلبرگ مدیرعامل سازمان جست‌وجو و نجات ارتفاعات ایران درخصوص عملیات امداد و نجات در ارتفاعات دنا گفت: به عنوان سازمان جست‌وجو در ارتفاعات ایران و هماهنگ با سازمان مدیریت بحران کشور سعی می‌شود که تیم تخصصی هیمالیانوردان و فاتحان اورست را برای امدادرسانی و جست‌وجوی اجساد سانحه هوایی به ارتفاعات دنا بفرستیم تا با تجربیاتی که این گروه دارند از نزدیک در محل حضور پیدا کنند.
گلبرگ با اشاره به اینکه نباید تعداد زیادی امدادگر به منطقه حادثه فرستاد که مبادا حادثه‌ای دیگر رخ دهد گفت: با توجه به شرایط سخت منطقه باید گروه‌های شش نفره روزانه در محل حادثه هلی‌برن و عملیات جست‌وجو را انجام دهند.
وی با بیان اینکه تیم تخصصی اورست‌نوردان هم‌اکنون در یاسوج مستقر شده‌اند عنوان کرد: تیم تخصصی هیمالیانوردان شب را در محل حادثه مستقر خواهند شد و سعی می‌کنند که تا چند روز آینده حتی اگر شرایط جوی نامناسب شود در آنجا بمانند و عملیات جست‌وجوی اجساد، وسایل آن‌ها و همچنین لاشه هواپیما که در تعیین علت حادثه سقوط هواپیما موثر هستند را ادامه دهند.

حفظ جان امدادگران مقدم بر کشف پیکر‌های جانباختگان هواپیما است
همچنین معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان گفت: عملیات جست‌وجوی امدادگران از جبهه جنوبی کوه دنا برای یافتن پیکر‌های جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیما متوقف شده و نیرو‌ها از جبهه شمالی مشغول به فعالیت هستند.
داریوش کریمی گفت: شرایط منطقه سقوط هواپیمای آسمان در منطقه کوه دنا به طور مرتب رصد می‌شود و اکنون نیرو‌های هلال‌احمر اصفهان به عنوان پشتیبان آماده هستند که هر زمان نیاز شد وارد عملیات جست‌وجوی پیکر‌های جان‌باختگان حادثه شوند. وی افزود: طی روز‌های گذشته در منطقه شاهد بارش برف بوده‌ایم و در این شرایط عملیات جست‌وجوی نیرو‌های امدادی بسیار دشوار است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان با تاکید بر نگرانی‌های موجود در رابطه با خطرات منطقه سقوط هواپیما برای امدادگران خاطرنشان کرد: نگران جان امدادگران هلال‌احمر هستیم به همین خاطر به طور دائم تذکراتی به امدادگران ارائه می‌شود.
کریمی با اشاره به ادامه عملیات جست‌وجو برای یافتن اجساد از جبهه جنوبی کوه دنا اظهار کرد: جست‌وجوی پیکر‌های باقی مانده از سمت جنوب قله برعهده نیرو‌های هلال‌احمر اصفهان است و فعالیت از سمت شمالی قله برعهده هلال‌احمر کهگیلویه و بویراحمد است.
وی ادامه داد: صعود به قله از سمت جنوب بسیار دشوار است و خطرات منطقه بسیار بیشتر از اقدام از سمت شمال است. در این شرایط فعالیت امدادگران از سمت جنوب متوقف شده و اجازه فعالیت به نیرو‌های اصفهان داده نشده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان درخصوص تیم‌های امدادی که به منطقه سقوط هواپیما اعزام می‌شوند اذعان کرد: هر تیمی که به منطقه سقوط هواپیما اعزام می‌شود شامل ۶ نیروی تخصصی است و این افراد علاوه بر اینکه کوهنورد و یخ‌نورد تخصصی هستند، قادر به کارگاه زدن و شب‌مانی در کوه بوده و بسیار تخصصی هستند.
کریمی به خطر نیافتن جان امدادگران را مقدم بر یافتن پیکر‌های جان‌باختگان دانست و بیان کرد: حفظ جان امدادگرانی که عازم منطقه می‌شوند برای ما بسیار مهم بوده به همین خاطر تمام توجه مسئولان این است که خطری امدادگران را تهدید نکند.
گفتنی است طی روزهای گذشته در منطقه عملیات تیم‌های امدادی، ارتعاشات صدای بالگرد در چندین نقطه از ارتفاعات بهمن را به دنبال داشته بود اما خوشبختانه ریزش بهمن در عملیات خللی ایجاد نکرده است.

کد مطلب: 103476
 
Share/Save/Bookmark