میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۴
 
 
نیروهای سعودی به منطقۀ شیعه‌نشین قطیف یورش بردند
هراس از بیداری سرزمین شهید حقیقت
هراس از بیداری سرزمین شهید حقیقت
 

نیروهای نظامی عربستان سعودی همزمان با تخریب برخی خانه‌ها، یک جوان از اهالی عوامیه در منطقۀ شیعه‌نشین قطیف که سرزمین شیخ نمر شهید حقیقت است را به ضرب گلوله کشتند.
نیروهای سعودی در حمله به محلۀ المسوره بیش از ۳ ساعت منطقه را به‌طور کامل محاصره کرده بودند. بر اساس این گزارش، نظامیان سعودی اقدام به تیراندازی و تخریب خانه‌های شیعیان در این منطقه کرده‌اند.
منطقه شیعه‌نشین عوامیه از حدود شش سال پیش صحنه تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضانی است که سیاست‌های سرکوبگرانه ریاض علیه اقلیت شیعه این کشور را برنمی‌تابند و خواستار اصلاحات سیاسی و پایان دادن به تبعیض گسترده در عربستان هستند.در جریان سرکوب این اعتراضات تاکنون چندین تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی و یا بازداشت‌شده‌اند. گفتنی است عربستان سعودی کارنامه خوبی در زمینه رعایت حقوق بشر ندارد و همواره زیر انتقاد سازمان‌های بین‌المللی حامی حقوق بشر قرار دارد.
حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند که عمدتاً در استان الشرقیه ساکن هستند. این استان مهم‌ترین مرکز استخراج نفت در عربستان به شمار می‌آید. لازم به ذکر است سعودی شیخ نمر از علمای بزرگ جهان اسلام را با تصور سرکوب قیام مردمی به شهادت رساند اما قیام مردم متوقف نشد.
نیروهای سعودی با تیراندازی‌های مستمر و پراکنده خود موجب کشته شدن دو نفر شدند و در عین حال از ورود کادرهای پزشکی و امدادرسانی به منطقه جلوگیری کردند. از رسانه‌ها نیز خواسته شد که به هیچ وجه اخبار حمله به این روستا را پوشش ندهند. نیروهای امنیتی عربستان سعودی تاکنون طی چند نوبت به این روستای باستانی حمله کرده‌اند و منازل زیادی را تخریب کرده‌‌اند.
گفته می‎شود مقامات عربستان سعودی به بهانۀ توسعۀ منطقه درصدد هستند تا خانه‎های المسوره را تخریب کنند. از سوی دیگر نیروهای واکنش سریع عربستان مدعی هستند این روستا باید برای مقابله با ناامنی و تروریسم به‌سرعت تخریب شود زیرا آن را الهام‌بخش مردم معترض می‌دانند.
سازمان مردم‌نهاد اروپایی-سعودی حقوق بشر نیز با انتقاد از حملۀ نیروهای عربستان به این روستا، این اقدام را «غیرقانونی» می‌داند.
این سازمان غیردولتی همچنین از رژیم ریاض خواسته است از هرگونه اقدام علیه اقلیت شیعه بپرهیزد و به آنها اجازه دهد خودشان برای ماندن در روستای المسوره یا ترک آن تصمیم بگیرند.
بر اساس اعلام کمیسیون گردشگری و میراث ملی عربستان، روستای المسوره و روستاهای مشابه دیگر نباید تخریب شوند. زیرا یورش به این روستاها مغایر با دستورالعمل حفظ اماکن تاریخی در این کشور است.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از برگزاری همایش بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی در ریاض، اعلام کرد که عربستان کارنامه تکان‌دهنده‌ای در آزار فعالان حقوق بشر دارد. سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که کارنامه دولت عربستان درباره فعالان حقوق بشر تکان‌دهنده است و این دولت به شکنجه و آزار فعالان حقوق بشر می‌پردازد. در بیانیه این سازمان آمده است: برخی از موسسات سازمان ملل اخیرا تصمیماتی به دور از واقعیت و صداقت درباره عربستان که دارای کارنامه تکان‌دهنده‌ای در نقض حقوق بشر است، اتخاذ کرده‌اند.
بر اساس این بیانیه، کشورهای عضو سازمان ملل، با وجود نقض حقوق زن از سوی عربستان، این کشور را در کمیته زنان این سازمان عضو کرده‌اند. همچنین یونسکو همایش سازمانهای غیر دولتی را هفته جاری در ریاض برگزار کرد. این در حالی است که عربستان به سازمانهای غیر دولتی و مستقل و فعالان اصلی اجازه فعالیت نمی‌دهد و حامیان حقوق بشر را به زندان می‌اندازد. اما با مشارکت موسسه سعودی «مسک» که یک موسسه خیریه تحت عنایت شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان است، این نشست برگزار شد.
در بیانیه سازمان دیده‌بان حقوق بشر که در رسانه‌های مختلف عربی منتشر شد، آمده است: عربستان بی‌تردید در نوامبر ۲۰۱۵، با موافقت با قانون سازمان‌های غیر دولتی که به موجب آن برای نخستین بار به سازمانهای غیر خیریه اجازه فعالیت می‌داد، گام مهمی برداشت اما این قانون نقصهای زیادی داشت و این حق را به دولت می‌داد که به بهانه‌های مختلف تحت عنوان مخالفت با آداب عمومی یا وحدت ملی، محوز فعالیت این سازمان‌ها را تعلیق یا لغو کند. لذا به نظر می‌رسد که این قانون نیز به عربستان سعودی اجازه می‌دهد که فعالان مستقل حقوق بشر زا زندانی و بازخواست کند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام می‌کند: مقامات سعودی در اکتبر ۲۰۱۶ شماری از فعالان حقوق بشر از جمله «محمد العتیبی» و «عبد الله العطاوی» را به اتهام تاسیس یک سازمان فعال در زمینه حقوق بشر دستگیر کردند.
در ادامه این بیانیه آمده است: قطعا دلایلی برای توجیه این اقدام سازمان ملل و سایرین در قبال عربستان وجود دارد اما به هر حال برگزاری نشست سازمانهای غیر دولتی در عربستان، سیلی محکمی به صورت بیش از ۱۰ عربستانی زندانی است که صرفا به اتهام تاسیس سازمان‌های مستقل در بندند. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» (UNESCO) هفته گذشته هفتمین مجمع بین‌المللی سازمان‌های غیر دولتی را با محوریت « جوانان و تاثیرگذاری اجتماعی آنها» در ریاض پایتخت عربستان برگزار کرد.

کد مطلب: 99227
 
Share/Save/Bookmark