میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
پیامد 19 سال حضور
افغانستان سرزمینی است که پس از حوادث ۱۱سپتامبر برج‌های دو قلو توسط نیروهای آمریکایی و ناتو اشغال شد تا این کشور که تجربه دو بار اشغال شدن تو

افغانستان سرزمینی است که پس از حوادث ۱۱سپتامبر برج‌های دو قلو توسط نیروهای آمریکایی و ناتو اشغال شد تا این کشور که تجربه دو بار اشغال شدن توسط انگلیس و یک بار ارتش سرخ شوروی سابق را داشت این بار طعم تلخ اشغالگی آمریکا را به جان تحمل کند. نکته قابل توجه در تحولات اخیر افغانستان موج گسترده حملات به نیروهای آمریکایی است چنانکه بر اثر درگیری لفظی بین نیروهای آمریکایی و افغان دو طرف بر یکدیگر آتش گشودند و بر اثر آن ۶ نیروی افغان و ۶ نیروی آمریکایی کشته شدند. پیش از این نیز طالبان از سرنگون کردن هواپیمای آمریکایی خبر داد که مقامات ارشد دستگاه ‌اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در آن حضور داشتند. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این حملات شدت گرفته و حتی به درون ارتش افغانستان نیز رسیده است؟ نگاهی بر رفتار آمریکایی‌ها در افغانستان نشان می‌‌دهد که ریشه این بحران را در رفتارهای غیر اصولی و غیر انسانی آمریکایی‌ها جستجو کرد. طبق آمار نیروی هوایی ارتش آمریکا، نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۹ با ریختن ۷ هزار و ۴۲۳ بمب و مهمات در افغانستان، رکورد جدیدی را در ۱۰ سال گذشته رقم زدند. بمب‌ها و مهمات ریخته شده توسط هواپیماهای آمریکایی بر افغانستان در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۹۴۷ بمب و ۷ هزار و ۳۶۲ بمب و مواد منفجره دیگر بود.
این آمارها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها محور کشتار غیر نظامیان هستند چنانکه کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که در حملات هوایی نیروهای آمریکایی و افغان طی ماه گذشته میلادی ۲۶ غیرنظامی از جمله ۱۷ کودک کشته شدند. نکته دیگر اقدامات آمریکا برای تجزیه افغانستان است چنانکه جو بایدن نامزد حزب دموکرات انتخابات آمریکا در یک مناظره‌ انتخاباتی‌ بار دیگر تاکید کرد که امکان ندارد افغانستان متحد شود اما امکان این وجود دارد که حملات بیشتری در آنجا صورت نگیرد. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد که وی پیش از این نیز مخالف ملت سازی در افغانستان بوده است. وی که معاونت ریاست جمهوری در دوران اوباما را در کارنامه دارد بر اصل تجزیه افغانستان تاکید کرده است. چنین تفکراتی در میان مقامات آمریکایی از دیگر مولفه‌های خشم و انزجار مردم افغانستان از آمریکا شده است. نکته قابل توجه آنکه آمریکایی‌ها حتی در مذاکرات صلح نیز صداقت نداشته‌اند چنانکه مذاکرات آنها با طالبان نیز به نتیجه نرسید و طالبان رسما غیر قابل اعتماد بودن آمریکا را مطرح کرد. با توجه به این شرایط و البته هزینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی که حضور نیروهای آمریکایی به افغانستان تحمیل نموده زمینه ساز خشم سراسری از این حضور باشد و افغان‌ها خروج نیروهای آمریکایی را تنها راه رسیدن به استقلال و امنیت بدانند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 112773
 
Share/Save/Bookmark