میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۵
 
 
تهدید کننده واقعی امنیت اروپا
نشست امنیتی مونیخ در حالی طی روزهای اخیر برگزار شد که یکی از مباحث اصلی آن را مواضع کشورهای اروپایی مبنی بر لزوم تقویت توان نظامی و دفاعی تام

نشست امنیتی مونیخ در حالی طی روزهای اخیر برگزار شد که یکی از مباحث اصلی آن را مواضع کشورهای اروپایی مبنی بر لزوم تقویت توان نظامی و دفاعی تامین امنیت و جایگاه جهانی اروپا تشکیل می‌داد. اروپایی‌ها در حالی به تزلزل جایگاه جهانی خود اذعان کردند که همزمان بسیاری از این کشورها خواستار همگرایی و وحدت اروپا در برابر تهدیدات امنیتی شدند. حال این سوال مطرح است که این تهدیدات کدامند؟ هر چند که تهدیدات تروریستی از موانع امنیتی اروپا عنوان می‌شود اما یک نکته مهم دیگر در این عرصه مطرح است و آن عملکردهای آمریکا در قابل امنیت اروپاست. هر چند که آمریکا تلاش می‌کند تا روسیه و چین را تهدید امنیتی برای اروپا نشان دهد اما نگاهی ریشه‌ای به تحولات حقیقتی دیگر را آشکار می‌سازد و آن نقش آمریکا در این ناامنی است. یکی از محورهای امنیت اروپا در قالب ناتو تعریف می شود حال آنکه آمریکا عملا ناتو را به گروگانی علیه اروپا مبدل ساخته و در حالی خواستار افزایش هزینه‌های اروپا در ناتو شده که عملا سیاست‌های خود را بر ناتو تحمیل و اروپا را به عاملی برای منافع مالی خود در ناتو مبدل ساخته است. نکته دیگر در عملکرد آمریکا، آزمایش‌های هسته‌ای و بودجه نظامی این کشور است که زمینه ساز رقابت نظامی در جهان می‌شود که عملا تهدیدی برای امنیت اروپا می‌شود.
آمریکا در حالی ۷۰۰ میلیارد دلار برای نوسازی موشک‌های هسته‌ای اش اختصاص داده که اخیرا نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد یک موشک بالستیک مدل تریدنت ۲ را که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است، با موفقیت آزمایش کرده است. در همین حال آمریکا برای سال ۲۰۲۰ لایحه نظامی ۷۳۸ میلیارد دلار برای ارتش اختصاص خواهد داد که ۲۰ میلیارد دلار بیشتر از سال گذشته است. طبق قانون ملی اختیارات دفاعی، ششمین شاخه ارتش آمریکا با عنوان «نیروی فضایی» تأسیس می‌شود که یکی از اهداف ایجاد آنچیزی است که حفاظت از دارایی‌های آمریکا در فضا عنوان شده است. آمریکا در همین حال به دنبال استقرار تسلیحات موشکی در اروپاست که واکنش روسیه را به همراه داشته است چنانکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفته است که آمریکا در حال آماده سازی استقرار موشک‌هایی در آسیا و اروپا است که پیش از این و به موجب پیمان منع توسعه موشک‌های میان برد هسته‌ای (INF) به کارگیری آنها ممنوع بود. پیش از وی نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیش از این هشدار داده بود که اگر موشک‌های جدید اتمی آمریکا در اروپا مستقر شود، روسیه واکنشی "مشابه" نشان خواهد داد. همچنین ویکتور بونداروف رئیس کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون روسیه تصریح کرد در صورتیکه آمریکا گام‌هایی را در جهت توسعه، تولید و استقرار موشک‌های سطح به هوا میان‌برد و کوتاه‌برد بردارد، مسکو نیز قادر است ظرف ۶ ماه چنین موشک‌هایی را تولید کند. مجموع این رفتارهای آمریکا نشان می‌دهد که خطر اصلی برای امنیت اروپا رفتارهای آمریکاست که مقابله با آن زمینه ساز تحقق امنیت در این قاره خواهد شد. 

نویسنده: سید مهدی لنکرانی

کد مطلب: 112872
 
Share/Save/Bookmark