میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۹
 
 
ابعاد جنایت سعودی در یمن در اسناد ویکی‌لیکس
هر۱۰ دقیقه یک کودک یمنی جان می‌سپارد
هر۱۰ دقیقه یک کودک یمنی جان می‌سپارد
 

ابعاد جنایت سعودی هر روز آشکارتر می‌شود چنانکه 'ویکی لیکس' در تازه‌ترین افشاگری خود درباره اقدامات عربستان در یمن اعلام کرد: شدت تجاوزات عربستان سعودی در یمن به حدی است که در هر ده دقیقه یک کودک یمنی جان می‌سپارد.
تارنمای ویکی لیکس که به عنوان یک شبکه پیشرو درعرصه جریان سازی اطلاعات در جهان شناخته می شود بابیان این مطلب، افزود: تجاوزعربستان در یمن درحالی است که دولت جدید آمریکا به رهبری ترامپ حامی سران سعودی است.
ویکی لیکس ترامپ را حامی و کمک رسان عربستان سعودی دانسته است و به صراحت از رویکرد واشنگتن در قبال اقدامات ضد انسانی عربستان در یمن، انتقاد کرده است.
ویکی لیکس در آذرماه سال ۱۳۹۵ نیز با ارایه اطلاعاتی تحت عنوان فایل یمن، ۵۰۰ سند سفارت آمریکا در صنعا، پایتخت یمن، درباره کمک نظامی چند میلیون دلاری آمریکا به دولت مستعفی یمن را افشا کرد.
طبق آنچه دراین اسناد آمده است، هدف از این کمک‌ها تبدیل 'یمن به کشوری با ثبات و جلوگیری از فعالیت افراطی‌ها در این کشور به منظور محدود کردن تاثیرات تروریسم، قاچاق و راهزنی بر منطقه' است.
براساس افشاگری ویکی لیکس، ۹۹ میلیون دلار از این ۱۴۷ میلیون دلار کمک نظامی آمریکا برای حمایت از اقدامات مبارزه با تروریسم، ۴۱ میلیون دلار برای پشتیبانی عملیاتی و ظرفیت سازی نیروی دریایی یمن و هفت میلیون دلار نیز برای پشتیبانی نیروی اقدام مستقیم علیه تروریسم اختصاص داده شده بود.
این بسته کمک نظامی شامل تعدادی هواپیما، قایق های گشت، تسلیحات، پشتیبانی، گروه‌های آموزشی و دو آزمایشگاه انگلیسی زبان بود. دراسناد منتشر شده از سوی ویکی لیکس، بارها به خطر تامین تسلیحاتی یمن و امکان استفاده احتمالی سایر گروه‌ها از جمله انصارالله در شمال یمن یا جدایی‌طلبان در جنوب این کشور از این تسلیحات برای مبارزه با منافع آمریکا اشاره شده است.
در فایل یمن همچنین آمده است، دولت آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ تسلیحاتی به ارزش بالغ بر۱۰۵ میلیون دلار در اختیار دولت یمن گذاشت. عربستان سعودی همراه با آمریکا و چند کشورعربی از ۶ فروردین ۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور با هدف بازگرداندن عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن به قدرت کرد.
این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه‌ای جز کشتار بیش از ۱۲ هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و آوارگی میلیون‌ها یمنی و ویرانی زیرساخت‌های این کشور نداشته است. ویرانی در یمن بیداد می‌کند، علاوه بر اینکه بیش از ۱۲ هزار نفر در این کشور جنگ زده کشته شده اند، دو سوم مردم یمن از قحطی رنج می‌برند، هفت میلیون نفر از این افراد دچار سوءتغذیه حاد هستند و همین امر سبب شده تا هر ده دقیقه، یک کودک یمنی جان خود را از دست بدهد.
خبر دیگر از یمن آنکه منابع محلی یمن اعلام کردند که امارات فرودگاه و پادگان‌های نظامی در جنوب یمن را به زندان‌ها و بازداشتگاه‎های سری و مخفی تبدیل کرده است و در آن اهالی استان‌های جنوبی را شکنجه می‎دهد.اختلافات امارات با عربستان در جنگ یمن از یک سال قبل در اعتراض به همپیمانی ریاض با حزب اخوانی «الاصلاح» یمن تشدید شده است.
اختلافات رو به افزایش دو کشور که هر دو برای پنهان کردن آن تلاش می‌کنند، نشان دهنده حجم مشکلاتی است که پیش‌روی ائتلاف ضد یمنی به سرگردگی عربستان در آن قرار دارد.
منابع محلی جنوب یمن گزارش دادند که امارات تعدادی از پادگان‌های وابسته به نیروهای ویژه وابسته به خود را به زندان‌های نظامی سری تبدیل کرده و علاوه بر آن، تعدادی زندان‌ و بازداشتگاه‌های امارات در بندر نفتی الضبه و داخل فرودگاه بین‌المللی الریان که طی ماه‎های گذشته به زندانی بدون سقف تبدیل شد، وجود دارد که بشدت شکنجه روحی و جسمی می شوند.
یک منبع محلی در این باره گفته که امارات فرودگاه بین‌المللی الریان در شهر المکلا مرکز استان حضرموت در جنوب شرق یمن را به بازداشتگاه بزرگی شامل تعدادی زندانی سری تبدیل و تعدادی زندان مخفی و سری را طی دو ماه گذشته تاسیس کرد. این فرودگاه همچنین به فرودگاه نظامی سری تبدیل شد که از آن برای انتقال عناصر القاعده و داعش استفاده می‌شود.
منابع محلی همچنین امارات را به بازداشت ده‌ها نفر از ساکنان حضرموت و دیگر استان‌های جنوبی یمن به اتهامات متعدد مانند طرفداری از حوثی‌ها و همکاری با حزب اخوانی الاصلاح وابسته به عربستان متهم و انواع و اقسام شکنجه را علیه آنها اعمال کردند. اختلاف بین امارات و عربستان در مناطق جنوبی یمن بویژه بر سر حزب الاصلاح کماکان ادامه دارد. در اردیبهشت ماه گذشته نیز تعدادی از عناصر مسلح با پوشش لباس نظامی مقر حزب الاصلاح در منطقه «کریتر» عدن را آتش زدند و نگهبانان آن را ربودند.
خبر دیگر از یمن آنکه منابع امنیتی یمن از اصابت موشک «زلزال۲» به محل استقرار نظامیان سعودی در جازان واقع در جنوب عربستان خبر دادند.یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله یک فروند موشک زلزال۲ را به سمت محل استقرار نظامیان سعودی در جازان شلیک کرد. منبع نظامی افزود: موشک «زلزال۲» به روستای الراحه در جازان اصابت کرد که به دنبال آن تعدادی از نظامیان سعودی کشته شدند. وی گفت: عملیات نظامی در داخل خاک عربستان ادامه دارد تا حملات آمریکایی سعودی علیه ملت یمن متوقف شود.

کد مطلب: 99867
 
Share/Save/Bookmark