میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۴
 
 
پس لرزه‌های انفجار فاجعه‌بار بیروت با صدها کشته و هزاران مجروج ادامه دارد
سناریوی ۲۰۰۵ تکرار می‌شود؟
سناریوی ۲۰۰۵ تکرار می‌شود؟
 

انفجار خونین و فاجعه بار بندر بیروت با هزاران کشته و زخمی در حالی با بازتاب گسترده جهانی همراه بوده که ائتلاف عربی، عبری و غربی برآنند تا از این فاجعه انسانی به عنوان ابزاری برای تحمیل خواسته‌هایی که لبنان تاکنون در برابر آنها مقاومت کرده سوء استفاده کنند و شاید به دنبال تکرار سناری سال ۲۰۰۵ باشند.
لبنان به دلیل موقعیت برتر جغرافیایی به ویژه هم مرزی با مدیترانه و سرزمین‌های اشغالی و قرار داشتن در محور مقاومت نه تنها برای منطقه بلکه برای فرامنطقه نیز دارای اهمیت است. این اهمیت چنان است که در سال ۲۰۰۵ ائتلافی از برخی جریان‌های غرب گرای داخلی لبنان در کنار ارتجاع عربی و آمریکا و فرانسه با ترور رفیق حریری معادله اخراج نیروهای سوریه از این کشور را رقم زدند که نتیجه آن نیز جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ علیه لبنان بود. در همین حال ائتلاف مذکور با بین‌المللی کردن دادگاه ترور حریری سعی در دخالت و جهت دادن به تحولات لبنان را داشته است. نکته قابل توجه آنکه دادگاه بین المللی ویژه در لبنان جمعه حکم خود در پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان که در پی انفجار خودروی بمب گذاری شده در بیروت در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ کشته شد، صادر می‌کند.این دادگاه اتهام‌هایی را علیه چهار عضو حزب الله مطرح کرده است، اما حزب الله بارها اتهام‌های مطرح شده علیه خود را کاملاً رد کرده است.
حزب الله این دادگاه را سیاسی خوانده که در راستای خدمت به منافع رژیم صهیونیستی و آمریکا کار می‌کند.
این حکم در حالی صادر می‌شود که لبنان سه شنبه با انفجاری خونین همراه بود که مواضع ائتلاف عربی، عبری و غربی سناریوی تقلای آنها برای تبدیل این پرونده به پرونده‌ای بین‌المللی برای دخالت بیشتر در لبنان را تقویت می‌کند.
در پی این حادثه غم انگیز، فرماندار بیروت گفت نیمی از ساختمان‌های این منطقه آسیب دیده اند، و بیمارستان‌ها به دلیل تعداد زیاد زخمی‌ها با ازدحام روبه‌رو هستند. بیش از ۱۰۰ نفر در این حادثه جان باخته و حدود ۴۰۰۰ تن نیز مجروح شدند.در جلسه شورای عالی دفاع لبنان اعلام شد انفجار گسترده‌ای که عصر روز سه‌شنبه در بندر بیروت رخ داد، ممکن است نتیجه تعمیرات در نزدیکی انبار‌ها بوده باشد. این شورا اعلام کرد احتمال دارد درب محل نگهداری مواد منفجره به درستی بسته نشده و به دنبال تعمیرات و جرقه جوشکاری در نزدیکی انبار، این انفجار رخ داده باشد.بر اساس آنچه که در این شورا مطرح شده است حدود دو هزار و ۷۵۰ نیترات آمونیوم از سال ۲۰۱۴ در بندر بیروت انبار شده بود. این مواد از یک کشتی باری که به ثبت مولداوی رسیده بود و به صورت غیرقانونی قصد عزیمت به آفریقا را داشت، کشف و ضبط شد.
در این جلسه همچنین گفته شده است چندی پیش مشخص شد که درب انبار کاملا بسته نشده بوده و شکافی در دیوار وجود داشته که باعث می‌شده ورود و خروج به داخل انبار آسان باشد.دبیرکل صلیب سرخ لبنان اعلام کرد، تعداد مجروحان در انفجار دیروز بیروت بیش از چهار هزار نفر است و تعداد کشته‌ها ممکن است به یکصد نفر برسد که برخی قربانیان هنوز زیر آوار هستند. ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری خود در کاخ سفید گفت به نظر می‌رسد که انفجارهای بیروت یک حمله وحشتناک باشد.
حزب‌الله لبنان طی بیانیه‌ای با ابراز همدردی با خانواده شهدا و مجروحان از همه لبنانی‌ها و گروه‌های سیاسی خواست تا با همبستگی و یکپارچگی به عبور از این شرایط سخت کمک کنند.استاندار بیروت، آن را شهر مصیبت‌زده خواند و اعلام کرد، نیمی از شهر ویران شده و صدها هزار نفر از ساکنان آن نمی‌توانند تا دو یا سه ماه آینده به منازلشان بازگردند. جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه خود ضمن ابراز همبستگی با لبنان، اعلام کرد، ملت لبنان با بیداری خود این مصیبت سخت را پشت سر خواهد گذاشت.رئیس جمهورسوریه طی پیامی به رئیس جمهور لبنان،‌ حادثه انفجار مهیب در بیروت را تسلیت گفت.جنبش حزب‌الله لبنان در راستای همدردی با مجروحان حادثه در بیروت در تمام مراکز بهداشتی لبنان پویش اهدای خون راه اندازی کرد.
نکته قابل توجه آنکه قبل از اینکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا رفتار قابل پیش‌بینی خود را درباره این حادثه و تلاش برای متهم کردن مقاومت آغاز کند، عربستان از طریق رسانه‌‌های داخلی و خارجی که بودجه مالی خود را از ریاض دریافت می‌کنند تلاش می‌کند با ماهی‌گیری از آب گل‌آلود، در راستای اهداف مغرضانه خود حزب‌الله را متهم کند.

کد مطلب: 114816
 
Share/Save/Bookmark