میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
وب سایت آمریکایی مطرج کرد
برتری ایران در مهار کرونا در سایه تحریم‌های سنگین کاخ سفید

در جریان شیوع کرونا، آمریکا از اعمال فشار حداکثری خود علیه ایران دست برنداشت و با نادیده گرفتن مخالفت عمومی جامعه بین‌الملل، لجوجانه به تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران ادامه داد.
در حالیکه سه ماه از گزارش اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایران در تاریخ ۱۹ فوریه گذشته و گزارش های زیادی در این بازه زمانی درباره اپیدمی این ویروس در ایران منتشر شده است، برخی از رسانه های غربی و عربی، ایران را در مقابله با کرونا به «سردرگمی» متهم کرده اند؛ اما باید دید که واقعیت چیست.
وب سایت آمریکایی «کانترپانچ» اخیرا در مقاله ای نوشته است که آمار نشان می دهد که عملکرد ایران در مبارزه با اپیدمی کرونا به مراتب از عملکرد کشورهای غربی از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا و اسپانیا بهتر بوده است.
می‌توان گفت که ایران کشوری است که با سخت ترین شرایط در مقابله با کرونا روبرو بوده است. ایران در ابتدای شیوع کرونا از یک طرف با فقدان کیت های تشخیصی این ویروس و فقدان دارو و تجهیزات روبرو بود و از طرف دیگر، باید از خود در برابر سیاستمداران آمریکایی که از ویروس شرورتر هستند، محافظت می‌کرد.
در جریان شیوع کرونا، آمریکا از اعمال فشار حداکثری خود علیه ایران دست برنداشت و با نادیده گرفتن مخالفت عمومی جامعه بین الملل از جمله چین، لجوجانه به تحریم های غیرقانونی علیه ایران ادامه داد و حتی مانع از اعطای تسهیلات ۵ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به ایران شد؛ چنین اقدامی از سوی کاخ سفید، نشان دهنده استفاده آمریکا از هژمونی علیه حقوق بشر است. با وجود این تلاش های کاخ سفید علیه تهران بود که ایرانیان که با تحریم روبرو هستند، مجبور شدند به خود متکی شوند و امروزه شاهد این هستیم که ایران نه تنها در وهله اول توانست سرعت اپیدمی کرونا را تثبیت کند، بلکه حتی صادرات تجهیزات ضد اپیدمی به بسیاری از کشورهای جهان را نیز آغاز کرده است.
سخنگوی گمرک ایران اعلام کرده است که کیت های تشخیصی ویروس کرونا که ساخت ایران هستند ۲ روز پیش از ۱۵ ماه مه، به آلمان رسیده است؛ این محموله صادراتی ایران به آلمان شامل ۲۰۰ کیت تشخیصی می شود که هر کدام از آنها قابلیت تشخیص ویروس کرونا در ۱۰۰ نفر را دارد.

کد مطلب: 113817
 
Share/Save/Bookmark