میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۷
 
 
قالیباف در نطق پیش از دستور:
بودجه‌ای که هدفش حمایت از محرومان نباشد تبعیض نامه است
بودجه‌ای که هدفش حمایت از محرومان نباشد تبعیض نامه است
 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه باید آرایش حمایت از محرومترین طبقات را به خود بگیرد، گفت: بودجه‌ای که بند به بند آن با هدف حمایت از محرومان نوشته نشده باشد، تبعیض نامه‌ای علیه آرمان‌های جمهوری اسلامی است.
محمدباقر قالیباف در نشست علنی روز (چهارشنبه ۱۲ آذر) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور گفت: مجلس در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ به فضل خداوند در جهت اصلاح ساختار بودجه نویسی با محوریت مردم سالاری، اقتصاد، عدالت، کوچک کردن دولت، کاهش وابستگی به نفت و توجه ویژه به طبقات پایین و متوسط جامعه و رفع تبعیض و برداشتن بار مشکلات معیشتی از روی دوش مردم حرکت خواهد کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کاری که سرانجام باید در بلندمدت اتفاق بیفتد، اصلاح بودجه به نفع مردم است، بودجه ای عادلانه، مردمی و با کاهش وابستگی به نفت می تواند اقتصاد ما را قوی کند، ما با توجه به لایحه پیشنهادی دولت تلاش خواهیم کرد تا برخی محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه را حتی بر مبنای این پیشنهاد فعلی عملی کرده و مقدمات اصلاح نهایی را همین امسال آغاز کنیم.
قالیباف تصریح کرد: آنچه در نهایت به طور واقعی در بخش درآمدها باید به آن برسیم، نداشتن اتکا به نفت است که از موارد اصلی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر است. نفت خیر و برکت است ولی اتکای به آن شر مطلق و تکیه بر باد است.
رئیس مقننه کشورمان اظهار کرد: مجلس و دولتی که هماهنگ با یکدیگر بتوانند به طور عملی عدم اتکای به نفت را اجرا کنند، خدمتی بی‌نظیر به نسل‌های آینده خواهند کرد و نفت را به جای مصرف عمومی و مایحتاج بودجه ای، به بخش های توسعه ای منتقل می کند. امیدوارم دولت برای پیش بردن این هدف مهم و سرنوشت ساز اراده لازم و کافی را در مدت پیش رو به خرج دهد. تلاش خواهیم کرد تا در همین لایحه فشار کسری بودجه، به عنوان ام المصائب اقتصادی و خلق نقدینگی و تورم را کاهش دهیم، این هدف با نقش دادن بیشتر به مردم در برداشتن موانع تولید و کسب و کار در کشور و اصلاح ساختار بودجه، ممکن خواهد شد و ابداً این موضوع دور از ذهن نیست.
وی در ادامه گفت: بودجه در مجلس با هدف رفع اشکالات ساختاری درخصوص ساختار بودجه و مباحث مالیاتی بررسی خواهد شد، نظارت دقیق بر متن مالی به ویژه در بخش مصارف و توجه به واقعی بودن و پایدار بودن منابع بودجه از دیگر موارد مدنظر مجلس خواهد بود تا برخی ریخت و پاش ها و بی نظمی های بودجه ای سروسامان بگیرد و نگرانی مردم در این مورد کاهش یابد.
قالیباف تصریح کرد: دم زدن از عدالت اجتماعی، ادعایی شعاری و غیر واقعی است، تبعیض اژدهای هفت سری است که در بسیاری از بخش ها رسوخ پیدا کرده و باید در تمام تصمیم گیری های خود آن را هدف قرار دهیم. مجلس مصمم به کاهش تبعیض های اقتصادی است؛ به همین جهت، یکپارچه سازی و هماهنگی های سیاست های حمایت از موضوعات مهم، مدنظر مجلس است. ضمناً لازم است هدفمند کردن یارانه ها به گونه ای که عزم بیشتری در اقتصاد حاکم و بهره وری ارتقا یابد، مدنظر قرارگیرد. وی تصریح کرد: انتظار ما این است که سرفصل‌هایی که به عنوان ساختار بودجه در جلسات منظم ۴ ماه اخیر با دولت و مجلس و بر آن توافق شده بود در این لایحه مدنظر قرار گرفته باشد و امیدواریم در لایحه موجود نیز با همراهی دولت و سازمان برنامه و بودجه، موارد بیشتری از اصلاح ساختار بودجه را عملیاتی سازیم، تحقق اصلاح ساختار بودجه به نفع مردم، عدالت گستری، رفع تبعیض و کاهش فشارهای معیشتی روی دوش مردم از موارد ضروری است.

کد مطلب: 116319
 
Share/Save/Bookmark