میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
شهردار تهران در آخرین جلسه شورای شهر چهارم:
افتخار ما این است که مجموعه‌ای جهادی شناخته شدیم
افتخار ما این است که مجموعه‌ای جهادی شناخته شدیم
 

شهردار تهران با حضور در جلسه علنی شورای شهر ضمن تقدیر و تشکر از مقام معظم رهبری، مسئولان نظام و همراهان مدیریت شهری در دوره اخیر گفت: وقتی شهرداری تهران را تحویل گرفتم حتی یک برگ کوچک دو خطی از ارزیابی و عملکرد شهرداری نبود که نگاه کنم و ببینم چه اطلاعاتی در دست من قرار می‌گیرد. همانجا بود که تاکید کردم بحث هوشمندسازی از ضرورت‌های جدی شهرداری‌هاست. امروز این توفیق را پیدا کردیم با کمک همه همکاران در شهرداری تهران سندی را تحت عنوان سند تحویل و تحول آماده کنیم. یعنی امروز که ما از شهرداری تهران می‌رویم، در این سند مشخص شده است که مجموعه اینجا چه چیزی است. حتی خیلی از دوستان گفتند فلانی این کار را نکن ممکن است در این سند اشکالی هم پیدا شود اما گفتم آیا این بهتر از آن نیست که هیچ سندی ندهیم تا شورای پنجم و شهردار بعدی بدانند چه چیزی را تحویل می‌گیرند؟ حتی ممکن است در این سند دو اشکال هم وجود داشته باشد اما پایه‌گذاری این اصل با هر هزینه‌ای برای شهر یک ضرورت است که بدانیم چه چیزی را تحویل می‌دهیم و بدانند چه چیزی را تحویل می‌گیرند ولو نقایصی هم در آن باشد.
محمدباقر قالیباف با بیان اینکه بدون شک بیداری و احیای مجدد اسلام را در این مقطع از زمان مدیون مجاهدت امام(ره) و شهدا هستیم چراکه او عزت را به مسلمانان داد، گفت: امروز همه بر این باور هستیم که اگر مسیر اسلام ناب، امام و شهدا را می‌خواهیم دنبال کنیم وظیفه ما این است که کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برسانیم چراکه ما به مردم و جامعه مسلمان قول دادیم که اگر در سایه اسلام زندگی کنیم از بعد مادی و معنوی از عزت دنیوی و سعادت اخروی برخوردار هستیم.
به گفته شهردار تهران مهم ترین رسالت مدیران اجرایی که این قدرت را امام و شهدا و مردم به امانت در اختیار آنها گذاشته‌اند این است که در این راه گام بردارند. وی ادامه داد: همه تلاش ما در ۱۲ سال گذشته با همین نگاه بوده است تا هدف ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی محقق شود.

در دوره اخیر مدیریت شهری بستر برای مدیریت یکپارچه شهری فراهم شد
قالیباف با بیان اینکه سعی کردیم با سه رکن حیاتی و جدی یعنی شهروندان، شهر و مدیریت شهری در یک تعامل درست و با یک رویکرد مبتنی بر مسایل اجتماعی و فرهنگی در این راه گام برداریم، اظهارکرد: خوشحال هستیم که مجموعه مدیریت شهری در دوره‌های دوم، سوم و چهارم به نقطه‌ای رسید که امروز فلسفه وجودی شهرداری‌ها در کشور و نگاه مردم متحول شد. تبدیل کردن مجموعه مدیریت شهری از یک سازمان خدماتی به نهادی اجتماعی و در خدمت مردم بودن در شئونات مختلف زندگی اتفاقی است که در شهر تهران رخ داد و به تبع آن به دیگر شهرها هم اثرگذاری کرد و توقع و نگاه مردم از شهرداری‌ها امروز متفاوت شده است. همین جاست که زخم کهنه جدی که در نظام اداری و اجرایی ما است که متاسفانه سیستم بسیار متمرکزی داریم، سر باز کرد. اما در این دوره نشان داده شد که بیش از هر زمان دیگری بستر برای مدیریت یکپارچه شهری فراهم شده است.
وی با تاکید بر اینکه همین جا از همه اعضای محترم شورای اسلامی دوره چهارم می‌خواهم که با وجود پایان مسئولیت اداری، رسالت و وظیفه‌مان در تحقق شکل‌گیری مدیریت یکپارچه شهری را انجام دهیم، تصریح کرد: در این زمینه تمام قد باید حاضر باشیم و لحظه‌ای نباید غفلت کنیم. شاید از پشت این تریبون که کنار برویم دست ما بازتر است که از این موضوع دفاع کنیم.

درآمد پایدار و محیط‌زیست؛ دو مشکل اصلی
وی درآمد پایدار و موضوع محیط‌زیست شامل آلودگی هوا، آّب و خاک را دو مشکل اصلی تهران دانست و عنوان کرد: حل هر دو مورد در گرو مدیریت یکپارچه شهری است
قالیباف ادامه داد: برای کارآمدی دین در اداره امور جامعه، پیشرفت در مقیاس ملی هم به این مدیریت یکپارچه شهری نیازمند هستیم لحظه‌ای نباید از این موضوع درنگ کنیم این یک خواست ملی و مردمی است که اجتناب‌ناپذیر است و تنها راه نجات از چالش‌های روزمره مردم به شمار می‌رود.

تهیه و ارائه سند تحویل و تحول برای سهولت کاری مدیران آینده پایتخت
شهردار پایتخت با اشاره به۱۲ سال قبل گفت: آن زمان که توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کردم نمی‌دانستم چه چیزی دارم تحویل می‌گیرم و هر چه تلاش کردم، چیزی مطلع نشدم. می‌خواستم با مدیران ارشد شهرداری آشنا شوم اما حتی یک برگ کوچک دو خطی از ارزیابی و عملکرد نبود که نگاه کنم و ببینم چه اطلاعاتی در دست من قرار می‌گیرد. همانجا بود که تاکید کردم بحث هوشمندسازی از ضرورت‌های جدی شهرداری‌هاست. امروز این توفیق را پیدا کردیم با کمک همه همکاران در شهرداری تهران سندی را تحت عنوان سند تحویل و تحول آماده کنیم. یعنی امروز که ما از شهرداری تهران می‌رویم، در این سند مشخص شده است که مجموعه اینجا چه چیزی است. حتی خیلی از دوستان گفتند فلانی این کار را نکن ممکن است در این سند اشکالی هم پیدا شود اما گفتم آیا این بهتر از آن نیست که هیچ سندی ندهیم تا شورای پنجم و شهردار بعدی بدانند چه چیزی را تحویل می‌گیرند؟ حتی ممکن است در این سند دو اشکال هم وجود داشته باشد اما پایه‌گذاری این اصل با هر هزینه‌ای برای شهر یک ضرورت است که بدانیم چه چیزی را تحویل می‌دهیم و بدانند چه چیزی را تحویل می‌گیرند ولو نقایصی هم در آن باشد. امروز این سند را تحویل مهندس چمران می‌دهم و ایشان به شورای پنجم منتقل خواهند کرد، در خواست دارم یک نسخه هم در اختیار کلیه اعضای شورای چهارم قرار گیرد و در فرصت مناسب در اختیار همه مردم و اصحاب رسانه هم قرار گیرد.اگر اشکالی هم در روش این کار است پیشاپیش می‌پذیرم اما پیشنهادات بعدی می‌تواند این را تکمیل کند.

تشکر از مشارکت معنادار مردم و طلب حلالیت برای قصورات
وی ادامه داد: وظیفه خودم می‌دانم از مردم عزیز، متدین، نجیب و شریف تهران که همراهی و مشارکت معنی داری در حوزه مسایل شهری داشتند تقدیر و تشکر کنم. از همه آنها به خاطر کوتاهی‌ها و کم‌کاری‌ها و قصور و تقصیراتی که احتمالا داشتیم حلالیت می‌طلبم. صادقانه به مردم عرض می‌کنم که با تمام وقت و ظرفیت در خدمت آن‌ها بودم. کمتر روزهایی در طول این ۱۲ سال اتفاق افتاده است که من اذان صبح را در خانه بشنوم و تا پاسی از شب در این شهر تلاش نکرده باشم؛ این تلاش با همه کارگران، مهندسان، تکنسین‌ها و... صورت گرفته است. ما تلاش کردیم در تابستان شهر را بشوییم، در پاییز به درستی شهر را جارو کنیم و در زمستان‌های سرد و برفی در کنار هم این شهر را پارو کنیم تا بتوانیم همیشه این شهر را برای مردم بهاری نگاه داریم؛ اگر نقصانی بود به بزرگواری خودشان ما را ببخشند.

از همه حمایت‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری و لطف‌شان برای دادن لقب جهادی به شهرداری تهران تشکر می‌کنیم
شهردار تهران با تشکر از مقام معظم رهبری بیان کرد: از مقام معظم رهبری که در این دوره عنایت ویژه‌ای در طی ۱۲ سال به تهران داشتند تشکر کنم. همیشه مقام معظم رهبری به نفع مردم تصمیم گرفتند و با عنایات ایشان امروز معبری نمانده که بخواهیم در تهران باز کنیم. مجموعه ۳۰۰ هکتاری بوستان ولایت را به برکت ایشان داریم. دو سال قبل در یک فرمان شفاهی بیش از هزار و ۵۰۰ هکتار فضاهای در اختیار نیروهای مسلح و دستگاه‌های امنیتی و نظامی را یکجا در اختیار مردم گذاشتند. از همه حمایت‌ها و رهنمود‌های ایشان تشکر می‌کنیم، از اینکه عنایت داشتند همکاران من و مجموعه شهرداری را به عنوان مجموعه جهادی شناختند تشکر می‌کنم و این افتخار را شاکر هستیم که ایشان این لقب را به مجموعه شهرداری دادند و باعث افتخار همه ما است.

تقدیر از دولت‌های نهم، دهم و یازدهم
وی ضمن تقدیر از دولت‌های نهم، دهم و یازدهم گفت: اگر گله‌مندی‌هایی داریم به جای خود است، معمولا براساس قوانین و مقررات مطالبی داریم و حتما آیندگان هم دارند، اما انصاف این است که نگوییم همه زحمت کشیدند مخصوصا وزارتخانه‌ها و بدنه‌ها چراکه شهر بدون همکاری پیش نمی‌رفت.

تقدیر از قرارگاه خاتم
وی ادامه داد: از عزیزان در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا که خود من توفیق خدمت در آن مجموعه را داشتم و انصافا در پروژه‌ها سخت و پیچیده شهر مجاهدت می‌کنند، تقدیر و تشکر دارم.

چمران: تصویب ۵۳۱ مصوبه در ۴ سال گذشته
رئیس شورای شهر تهران گفت: طی ۴ سال گذشته ۵۳۱ مصوبه در شورا به تصویب رسیده است ضمن اینکه هیچ یک از اعضا از دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا نگاه سیاسی را به موضوعات شهری نداشتند.
مهدی چمران اظهار کرد: یکی از توفیقات شورای چهارم این بود که علی‌رغم حضور دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا هیچ‌گاه نگاه‌های سیاسی در تصمیمات دخیل نبود و تحت تاثیر قرار نمی‌گرفت. وی تصریح کرد: به عنوان مثال در بررسی برنامه پنجساله دوم شهرداری تهران که در زمان ریاست آقای مسجدجامعی انجام گرفت اقدامات خوبی در راستای تهیه این برنامه انجام شد. وی ادامه داد: در بررسی طرح‌ها و لوایح در شورای چهارم اعضای شورا به دور از نگاه‌های سیاسی به موضوعات توجه داشتند و هراز گاهی که موضوع یا طرحی از طیف دیگر مطرح می‌شد، طیف روبه‌رو و یا جناح مقابل آن را تایید و تصویب می‌کرد و در واقع می‌توان به این نکته اشاره کرد که تصمیمات براساس تفکرات سیاسی نبوده است.
وی تصریح کرد: شهر تهران متحول و دگرگون شده و این را می‌توان از اقدامات صورت گرفته مشاهده کرد.

پیرهادی: تعبیر «شهر سوخته» برای تهران خنده‌دار است
عضو سابق شورای‌ شهر تهران گفت: اینکه گفته می‌شود باید ۱۰۰ سال کارکرد که شهر به حالت قبل برگردد خیلی خنده دار است و بهتر است این آقایان توان و تمرکز خود را بر روی کار بگذارند و خود را اثبات کنند.
محسن پیرهادی در گفت‌و‌گو با دانشجو گفت: مجموع بدهی دولت به شهرداری تهران در حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان و بدهی مجموعه شهرداری هم به بانک‌ها و پیمانکاران در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است و شهرداری تهران معوقه بالایی از دولت دارد. وی همچنین درخصوص افرادی که با نادیده گرفتن اقدامات یک دهه اخیر در شهرداری، تهران را شهر سوخته خطاب می‌کنند هم عنوان کرد: این صحبت بیشتر شبیه لطیفه است و نشان‌دهنده بغض و کینه برخی سیاسیون کشور است که از عملکرد مدیریت شهری ناراضی هستند و با اغراض خاصی این مسائل را بیان می‌کنند. این قبیل صحبت‌ها را هم مردم قبول نمی‌کنند چراکه اقدامات انجام شده عینی هستند و مردم آن را می‌بینند که به چه اندازه سرانه فضاهای شهری گسترش پیدا کرده است. مترو از ۷۰ کیلومتر به ۳۰۰ کیلومتر رسیده است، فضای سبز برای هر نفر از ۹ متر به ۱۶ متر گسترش پیدا کرده است، توسعه بی‌آرتی شمال و جنوب تهران را به هم وصل کرده است و موارد متعددی که نمی‌توان در چند کلام بیان کرد. البته نیاز به گزارش نیست چراکه مردم این موارد را لمس می‌کنند
پیرهادی ادامه داد: حالا باید از دستگاه‌های دولتی و ذی‌ربط در این‌باره سوال کرد که در یک دهه گذشته در شهر تهران چه کرده‌اند؟ وزارت ورزش و جوانان، بهداشت، فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش چه تعداد ورزشگاه، بیمارستان، مدرسه و سینما ساخته‌اند، با نگاهی کوتاه به عملکرد این نهادها متوجه می‌شوید چه کسی شهر را ساخته و چه کسی آن را سوزانده است.

جزئیات مراسم تحلیف اعضای شورای پنجم شهر تهران
منتخب شورای پنجم شهر تهران جزئیات برپایی مراسم تحلیف اعضای جدید شورای شهر در روز چهارشنبه را تشریح کرد.
افشین حبیب‌زاده در گفت‌و‌گو با میزان گفت: برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم تحلیف اعضای شورای پنجم شهر تهران برعهده فرمانداری است.
وی افزود: مسئولان فرمانداری در رابطه با جزئیات مراسم تحلیف و میهمانانی که قرار است در این مراسم حضور پیدا کنند تصمیم‌گیری نهایی را خواهند داشت. روز تحلیف، پس از استقرار اعضای هیئت رئیسه سنی، فرماندار و استاندار تهران سخنرانی خواهند داشت. وی ادامه داد: پس از سخنرانی‌ها در رابطه با نحوه انتخاب هیئت رئیسه اصلی توضیحاتی ارائه خواهد شد و در نهایت یک رئیس، یک نایب رئیس، یک سخنگو و دو منشی برای شورای شهر تهران تعیین خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان وجود دارد که رئیس و اعضای هیئت رئیسه که در جلسه غیررسمی شورای جدید انتخاب شده‌اند، تغییر کنند یا خیر؟، تصریح کرد: بعید است که تغییراتی در اعضای هیئت رئیسه شورای شهر که در جلسه غیررسمی شورا انتخاب شده‌اند اعمال شود. 

درحاشیه
آخرین جلسه شورای شهر تهران که با حضور قالیباف و معاونینش برگزار شد، حواشی متعددی از جمله حرف‌های درگوشی شهردار با عضو شورا همراه بود.
آخرین جلسه شورای شهر تهران دیروز با حضور اکثریت اعضا و در ساعت ۹:۳۰ دقیقه و با تلاوت آیاتی از چند کلام‌الله مجید توسط حجت‌الاسلام ناصحی آغاز شد.
جلسه به دو بخش تقسیم شد که در بخش نخست اعضا بدون حضور کارشناسان، مسئولان دفاتر اعضای شورا و همچنین رسانه‌ها به موضوعات مختلف اعم از شهری و موارد مطرح شده طی ۴ سال گذشته پرداختند.
پس از پایان یک ساعت از جلسه غیرعلنی اعضا، با حضور قالیباف و معاونین وی جلسه به صورت علنی و با حضور اهالی رسانه ادامه یافت. در ادامه آخرین جلسه شورای شهر تهران در دوره چهارم، مهدی چمران گزارشی را از فرایند مصوبات و جلسات شورا در طی ۴ سال گذشته ارائه کرد.
شهردار تهران نیز پس از صحبت‌های چمران پشت تریبون قرار گرفت و گزارش مختصری را در حوزه شهری مطرح و در پایان نیز گزارش هزار صفحه‌ای را تحت عنوان سند تغییر تحول در حوزه مدیریت شهری تقدیم رئیس شورا کرد.
پس از صحبت‌های رئیس شورا و شهردار تهران، نوبت به تقدیر از قالیباف و معاونین وی توسط اعضای شورای شهر تهران رسید.
در مراسم تقدیر قالیباف اعضایی همچون مهدی چمران، محسن پیرهادی، ابوالفضل قناعتی، حجت‌الاسلام ناصحی، معصومه آباد و احمد مسجدجامعی حضور داشتند.
در ادامه سیصدوهفتادویکمین جلسه شورا و آخرین جلسه آن در دوره چهارم نیز از سایر اعضای شورای شهر تهران نیز تقدیر به عمل آمد.
عباس جدیدی، عباس شیبانی از جمله اعضایی بودند که مورد تشویق اعضای شورا و همچنین میهمانان شورای شهر تهران قرار گرفتند.
در این مراسم نیز همانند مراسم‌های گذشته جدیدی سوژه عکاسان و اهالی رسانه بود و حتی برای گرفتن عکس با میهمان و خبرنگاران پیش‌قدم بود.
در ادامه آخرین جلسه شورای شهر تهران اعضا از جدیدی خواستند تا عکس یادگاری را با قالیباف بیندازد که وی از این کار امتناع کرد.
یکی از حواشی جلسه شورای شهر تهران هنگام ورود قالیباف به صحن شورا و همزمان خروج علیرضا دبیر و رحمت‌الله حافظی عضو شورای شهر و عضو منتقد مدیریت شهری بود.
در بخش نخست جلسه دیروز نیز عبدالحسین مختاباد نیز لحظاتی را برای اعضای شورای شهر تهران آواز خواند، ضمن اینکه در جلسه دیروز به هر یک از اعضای شورای شهر تهران کتاب حافظ را تقدیم کردند.
یکی از حواشی جلسه آخر شورا حرف‌های درگوشی علی صابری با قالیباف بود که دقایقی به طول انجامید ضمن اینکه صابری به شدت مورد تشویق میهمانان و اهالی رسانه قرار گرفت. به هنگام تقدیر از مجتبی شاکری عضو جانباز شورای شهر تهران، پیرهادی و قالیباف بر دستان مجتبی شاکری بوسه زدند.
در هنگام تقدیر از چمران رئیس شورای شهر تهران، محسن پیرهادی با عنوان اینکه مهدی چمران پدر شورا هستند، از میهمانان و اهالی رسانه خواست تا وی را مورد تشویق قرار دهند.(تسنیم)

کد مطلب: 100613
 
Share/Save/Bookmark